Ako zlepšiť kvalitu nechtov? Skús to s týmito potravinami!

Ako zlepšiť kvalitu nechtov? Skús to s týmito potravinami!

Kvalita našej pleti, vlasov či nechtov nie je ovplyvnená len vonkajšími faktormi. Áno, správna starostlivosť, šetrné zaobchádzanie aj používanie vhodnej kozmetiky sú veľmi dôležité. Avšak, o krásu sa treba starať i zvnútra. A to platí i v prípade, že chcete mať krásne, pevné a hlavne zdravé nechty. Tie môže negatívne ovplyvniť nielen neustále obhrýzanie či lakovanie, ale hlavne nedostatočná výživa. Ako zlepšiť kvalitu nechtov? Pomôžu vám nasledujúce potraviny!

1. Losos

Jednou z najlepším potravín, ktoré dokážu podporiť kvalitu nechtov sú ryby. Najmä tie morské a mastnejšie, ako napríklad losos, sú zdrojom cenných omega-3 mastných kyselín. Tieto látky pozitívne ovplyvňujú nielen nechty, ale aj vlasy a pokožku. Okrem toho sú bohaté i na vitamín D, ktorý taktiež podporuje pevnosť nechtov. Ak sa chcete vyhnúť krehkým a štiepiacim sa nechtom, určite by vo vašom jedálničku ryby chýbať nemali.

Pozri aj: Ako naklíčiť mungo fazule? Pochutnaj si na zdravých klíčkoch aj ty!

orechy

Zdroj: Shutterstock®

2. Oriešky

Pistácie, kešu, para, vlašské aj makadamové orechy sú dobrým rastlinným zdrojom spomínaných mastných kyselín. Okrem toho však obsahujú napríklad aj vitamín E či minerálnu látku selén, ktorých nedostatok sa môže podpísať na kvalite nechtov. Deficit selénu môže taktiež viesť k padaniu vlasov či kožným problémom.

3. Semená

Do jedálnička zaraďte i rozličné druhy semienok. Sú totiž zdrojom všetkých vyššie spomenutých látok, a to mastných kyselín i vitamínu E. Navyše mnohé z nich obsahujú i veľké dávky zinku. Tento minerál je nevyhnutný pre zdravý rast nechtov. Ak vám nechty rastú pomaly, štiepia sa alebo sa na nich objavia biele škvrnky, určite si doplňte zinok. S tým vám pomôžu chutné ľanové, slnečnicové aj tekvicové semienka.

šošovica

Zdroj: Shutterstock®

4. Šošovica

Šošovica je skvelým zdrojom rastlinných bielkovín aj železa. Bielkoviny predstavujú našu základnú stavebnú látku, ktorá napomáha budovať pokožku, svaly, vnútorné orgány a práve i nechty. Železo zase posilňuje štruktúru nechtov a preventívne pôsobí proti ich lámavosti. Dostatočným prísunom železa do organizmu sa vyhnete nielen zlej kvalite nechtov, ale aj padaniu vlasov, únave či chudokrvnosti.

5. Listová zelenina

Súčasťou stravy by mal byť aj dostatok listovej zeleniny. Napríklad špenát je skvelým zdrojom nielen vyššie zmieneného železa, ale aj vitamínu C a vitamínov skupiny B. Céčko napomáha udržiavať nechty bez záderov. Mnohé vitamíny B komplexu, napríklad riboflavín či kyselina pantoténová, majú zase veľký význam pre dobrú kvalitu a pružnosť nechtov.

vajcia

Zdroj: Shutterstock®

6. Vajcia

Z vitamínov skupiny B je pre nechty dôležitý i vitamín B7, známy aj ako biotín. Dokonca je často nazývaný ako vitamín krásy. Podporuje totiž rast vlasov, pokožku chráni pred zápalmi či ekzémami a rovnako sa stará aj o kvalitu nechtov. Dobrým zdrojom biotínu sú práve vajíčka. Tie vám okrem toho doplnia i potrebný vitamín E, zinok, železo a bielkoviny.

7. Kakaové bôby

Kakaové bôby sú priam nabité železom, horčíkom, selénom, zinkom aj mnohými vitamínmi skupiny B. Všetky spomenuté látky dokážu naše nechty poriadne vyživiť. Pochutnať si môžete priamo na nepražených kakaových bôboch, prípadne kvalitne horkej čokoláde s vysokým obsahom kakaa. Menované potraviny navyše priaznivo vplývajú aj na nervový systém či cievy.

Odporúčame: Recept na levanduľovo-mätovú liečivú soľ do kúpeľa


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní