7 dôvodov, prečo jesť hrušky: Už jedna denne dokáže zázraky!

7 dôvodov, prečo jesť hrušky: Už jedna denne dokáže zázraky!

    • Zdieľaj:
  • 0

Hruška obyčajná predstavuje dlhoveký listnatý strom z čeľade ružovité. Dorastá do výšky asi 20 metrov a typicky rastie najmä v miernom pásme. Hovoríme tu pritom o veľmi významnom ovocnom strome z nášho podnebia, ktorý je pestovaný predovšetkým pre svoje plody – malvice, ktorým sa jednoducho hovorí hrušky. Rozličné odrody hrušiek, zbierané počas viacerých ročných období, predstavujú šťavnaté, chutné a najmä zdravé ovocie, ktoré je plné mnohých vitamínov aj minerálnych látok. Ak ich pravidelne konzumujete, robíte svojmu zdraviu veľkú službu. A ak nie, prezradíme vám hneď 7 dobrých dôvodov na to, prečo si ich obľúbiť čo najskôr!

1. Podporujú imunitu

Ak pravidelne schrúmete jednu šťavnatú hrušku, v prvom rade podporíte svoju obranyschopnosť. To v období blížiacej sa zimy rozhodne nie je na škodu. Hrušky totiž obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý prispieva k správnej funkcii imunitného systému. Okrem toho sa v nich ukrývajú mnohé vitamíny skupiny B aj vitamín E. Z minerálnych látok sú hrušky zdrojom kremíka, horčíka, mangánu, medi, zinku aj železa.

Odporúčame: Účinná bylina na podporu trávenia a vylučovanie žlče: Ktorá to je?

trávenie

Zdroj: Shutterstock®

2. Chránia pred zápchou

Ak mávate pravidelne problémy s vyprázdňovaním, hrušky vo vašom jedálničku jednoducho nesmú chýbať. Radíme ich totiž medzi najlepšie zdroje vlákniny. Kým rozpustná vláknina vyživuje dôležité črevné baktérie, tá nerozpustná urýchľuje prechod potravy črevami. Vďaka pravidelnej konzumácii hrušiek vás tak bude zápcha rýchlo obchádzať. Toto ovocie navyše prečistí tráviaci trakt a celkovo podporí proces trávenia.

3. Sú nízkokalorické

Dobrou správou pre všetkých, ktorí si strážia svoju líniu je, že hrušky majú skutočne máličko kalórií. Jedna väčšia hruška, ktorá predstavuje dokonalú desiatu či olovrant, má maximálne okolo 100 kcal. Z vyše 80 percent je tvorená len vodou. Zvyšok tvoria sacharidy a v rámci nich spomínaná vláknina, menšie množstvo bielkovín a takmer žiadny tuk. Vďaka obsahu prírodných cukrov predstavujú rýchly zdroj energie. Dobijú vám baterky, zaženú únavu a ochránia pred hladom.

Odporúčame: TOP zaujímavosti o očiach: Tieto fakty vás prekvapia!

vysoký krvný tlak

Zdroj: Shutterstock®

4. Znižujú vysoký krvný tlak

Ďalšou skupinou jedincov, ktorým by hrušky v strave nemali chýbať, sú osoby trpiace na vysoký krvný tlak. Vysoký tlak totiž predstavuje záťaž pre celý kardiovaskulárny systém a rozhodne by nemal byť braný na ľahkú váhu. Aj vhodne zvolenou stravou je možné podporiť jeho liečbu. Dobrá hladina krvného tlaku naopak znižuje riziko rozvoja srdcovo-cievnych ochorení, akými sú napríklad mŕtvica či ateroskleróza. Hrušky majú navyše pozitívny vplyv aj na hladinu cholesterolu. 

5. Regulujú hospodárenie tela s vodou

Ak vás trápi nadmerné zadržiavnie vody v organizme, je to ďalší dôvod, prečo sa pravidelne zahryznúť práve do hrušiek. Vďaka obsahu draslíka sa podieľajú na regulovaní tekutín v organizme. Taktiež podporujú vylučovanie kyseliny močovej a ďalších škodlivých látok z tela. Hrušky majú však aj protizápalové a antioxidačné účinky, takže v organizme bojujú proti chronickým zápalovým procesom aj škodlivým účinkom voľných radikálov.

vyživená pokožka

Zdroj: Shutterstock®

6. Vyživujú vlasy aj pokožku

Hrušky sú nielen pomocníkom pre zdravie, ale i krásu. Keďže sú plné dôležitých vitamínov i minerálov, dokážu zabezpečiť perfektnú výživu aj pre pokožku tela či vlasy. Ako sme spomenuli vyššie, skrývajú sa v nich i látky, ktoré majú antioxidačné účinky. Medzi ne radíme nielen vitamín E, ale aj rozličné karotenoidy. Antioxidanty napomáhajú spomaľovať procesy starnutia kože i vlasov, brzdia prehlbovanie vrások i tvorbu stareckých škvŕn a bránia poškodeniu a vypadávaniu vlasov.

7. Chránia kosti

Nakoniec vieme pravidelnou konzumáciou hrušiek prispieť i k dobrému zdraviu kostí, a to vďaka vysokému obsahu mnohých minerálnych látok a stopových prvkov. Vďaka tomu je možné predchádzať stratám minerálov v kostiach, čo by v opačnom prípade mohlo spôsobiť ich oslabenie.

Pozri aj: Aké sú príznaky nedostatku selénu? Môže to spôsobiť tieto ťažkosti!


    • Zdieľaj:
  • 0
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní