Aké sú najčastejšie príčiny smrti? Je najväčším strašiakom rakovina?

Aké sú najčastejšie príčiny smrti? Je najväčším strašiakom rakovina?

V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké sú vo všeobecnosti celosvetovo najčastejšie príčiny úmrtí v súčasnej dobe. Rôzne ochorenia, ktoré dnes radíme medzi najčastejšie príčiny úmrtí, sú pritom hojne rozšírené najmä v rozvinutých krajinách. Na zvyšovaní rizika ich vzniku sa podieľajú mnohé faktory, predovšetkým však nezdravý životný štýl, fajčenie, sedavý spôsob života, nadváha alebo obezita, nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny, nadmerná spotreba alkoholu i zvýšený tlak a cholesterol. A ktoré ochorenia sú teda pre nás najväčším strašiakom dnešnej doby? Čo by sme o nich mali vedieť? 

Odporúčame: TOP zaujímavosti o ľudských kostiach: Koľko ich v tele vlastne máme?

ochorenia srdca

Zdroj: Shutterstock®

Ochorenia srdca a ciev

Dnes je obrovským strašiakom ľudí práve rakovina, ktorá si každoročne vyžiada nespočetné množstvo obetí. Je tu však ešte ďalšia kategória chorôb, ktoré v súčasnosti predstavujú ešte väčší problém, než sú zhubné nádory a rozličné onkologické ochorenia. Ide o ochorenia srdca a ciev, respektíve choroby obehovej sústavy. Prvé miesto v rebríčku najčastejších príčin úmrtí obsadzuje pravidelne i podľa WHO práve ischemická choroba srdca (ICHS). Pod týmto pojmom rozumieme skupinu chorôb srdca, ktoré vznikajú na základe nedokrvenia a značného zníženia dodávky kyslíka do srdcového svalu, a to v mnohých prípadoch v dôsledku poškodenia tepien a zúženia ich vnútorného priemeru. 

Medzi formy ischemickej choroby srdca patrí angina pectoris či infarkt myokardu. ICHS sa môže prejavovať aj srdcovým zlyhávaním či poruchami srdcového rytmu. Medzi výrazné rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení radíme práve zlé stravovacie návyky, nedostatok pohybu, fajčenie a podobne. Okrem toho musíme spomenúť aj cievnu mozgovú príhodu, ktorá je rovnako každý rok považovaná za príčinu miliónov úmrtí. Ide o mozgovocievne ochorenie, pričom najčastejším typom je ischemická cievna mozgová príhoda. Vzniká na základe zníženia prietoku krvi v mozgovom tkanive v dôsledku čiastočného alebo úplného upchatia cievy, napríklad zrazeninou, čím následne nedochádza tak k prekrveniu mozgového tkaniva.

rakovina

Zdroj: Shutterstock®

Rakovina

Áno, spomínaná rakovina a rôzne druhy zhubných nádorov, žiaľ, rovnako radíme v dnešnej dobe medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Medzi tie najčastejšie sa vyskytujúce pritom radíme nádory pľúc, priedušnice a priedušiek. I keď zákerná rakovina pľúc môže postihnúť i jedincov, ktorí počas života viac-menej nefajčili, značnú časť pacientov s touto diagnózou tvoria hlavne fajčiari. Veľmi rozšírené sú aj zhubné nádory pankreasu, prostaty či prsníka. Práve rakovinu pankreasu radíme k tým najzákernejším. Ide o agresívne onkologické ochorenie, ktoré má v mnohých prípadoch ťažký priebeh. Problémom je, že dlhodobo môže prebiehať bez symptómov, no pomerne rýchlo metastázuje do okolitých tkanív. 

Obrovský celosvetový problém predstavuje aj rakovina hrubého čreva a konečníka. Práve Slovensko spolu s Maďarskom či Južnou Kóreou patria k najpostihnutejším krajinám, čo sa výskytu tohto ochorenia týka. K rizikovým faktorom pritom opäť radíme hlavne nevhodný životný štýl. Riziko zvyšuje strava chudobná na vlákninu či kyselinu listovú, nadmerný príjem červeného mäsa aj nasýtených tukov, brušná obezita, stres, sedavé zamestnanie aj nedostatok pohybu.

Odporúčame: Farba a tvar stolice – čo napovedajú o našom zdraví?

pľúcne ochorenie

Zdroj: Shutterstock®

Ochorenia respiračného systému

Popri cievnych chorobách a zhubných nádoroch patria medzi najčastejšie príčiny úmrtí vo svete ochorenia respiračného systému. Teraz však nemáme na mysli len spomínané nádory v dýchacích cestách, ale hlavne rôzne chronické ochorenia dolných dýchacích ciest aj infekcie dýchacích ciest. Ročne umrú milióny ľudí napríklad na zápal pľúc alebo tuberkulózu. Medzi najčastejšie príčiny úmrtí je radená aj takzvaná chronická obštrukčná choroba pľúc, známa pod skratkou CHOCHP. Ide o chronické zápalové pľúcne ochorenie, ktoré je charakteristické spravidla trvalým zúžením dýchacích ciest, a teda obmedzením prietoku vzduchu v dýchacích cestách, čo spôsobuje rôzne respiračné problémy. Rizikovým faktorom je fajčenie aj dlhodobý pobyt v oblastiach s výrazne znečisteným vzduchom. Pod CHOCHP spadá chronická bronchitída aj pľúcny emfyzém.

cukrovka

Zdroj: Shutterstock®

Cukrovka aj demencia

Nakoniec môžeme spomenúť ešte niekoľko závažných ochorení, ktoré zároveň patria medzi najčastejšie príčiny úmrtí posledných rokov. Ide napríklad o cukrovku, ktorá je neraz prezývaná aj tichý zabijak. Diabetes mellitus, ako sa odborne toto ochorenie nazýva, sa priamo dotýka obrovskej časti populácie. Radíme ho tak medzi takzvané civilizačné ochorenia. Ďalšími rozšírenými príčinami úmrtí sú dnes aj Alzheimerova choroba a iné rozličné formy demencie. Medzi veľmi časté príčiny úmrtí môžeme ešte zaradiť chronické ochorenia pečene alebo obličiek a močových ciest, taktiež HIV/AIDS. Okrem rozličných ochorení patrí medzi pomerne časté príčiny úmrtí aj smrť následkom dopravnej nehody.

Odporúčame: Aké sú rizikové faktory cukrovky 2. typu? Na toto si dajte pozor!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní