Aké sú prejavy nedostatku železa? Toto je 7 varovných signálov!

Aké sú prejavy nedostatku železa? Toto je 7 varovných signálov!

Aké úlohy má železo v našom organizme? V prvom rade viaže kyslík na červené krvinky a je nevyhnutné pre prenos kyslíka z pľúc do celého tela a výmenu dýchacích plynov. Význam má aj z hľadiska obranyschopnosti organizmu či činnosti mozgu. Táto látka je dobre zastúpená v mnohých potravinách. Medzi najlepšie zdroje železa radíme špenát, šošovicu, jahody či červenú repu. Ak je však tejto látky v tele nedostatok, viesť to môže ku vzniku mnohých zdravotných ťažkostí. Môže tiež viesť k rozvoju anémie, čiže chudokrvnosti. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké sú typické prejavy nedostatku železa.

1. Nadmerná únava

Typickým príznakom nedostatku železa v ľudskom tele je v prvom rade nadmerná únava. V prípade, že má človek dostatok spánku, no i napriek tomu mu chýba energia, môže byť na vine práve deficit spomínanej látky. Pridať sa k tomu môže celková slabosť a zhoršený výkon. Extrémna únava je však príznakom mnohých ochorení, preto je nevyhnutné sledovať i ďalšie signály.

Odporúčame: Hľadáte prírodný liek na vysoký tlak? Bylinkári odporúčajú túto rastlinu!

znížená koncentrácia

Zdroj: Shutterstock®

2. Znížená koncentrácia

Pri nedostatku železa v tele môže dôjsť nielen k úbytku fyzických síl, ale aj tých psychických. Typická je zhoršená schopnosť koncentrácie a pozornosti. Pridať sa môžu častejšie pocity úzkosti a horšie odolávanie stresu.

3. Bledosť pokožky

Ďalším typickým prejavom nedostatku železa v tele je veľmi bledá pokožka. Telo sa pri deficite spomínanej látky snaží bojovať so zníženou distribúciou kyslíka do tkanív. Jedinci s týmto problémom tak môžu pôsobiť nielen unavene, ale aj bledo a nezdravo. Objaviť sa môžu priamo i kožné problémy, napríklad veľmi suchá pokožka.

vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

4. Vypadávanie vlasov

Nedostatok železa v našom tele môže spôsobiť i nadmerné vypadávanie vlasov. Strata vlasov je však opäť problémom, ktorý môže mať obrovské množstvo rozličných príčin, a preto je ich potrebné zvážiť. Príčinou totiž môže byť i hormonálna nerovnováha či zlá životospráva. Deficit železa sa ďalej neraz prejavuje aj zhoršenou kvalitou nechtov. Ak sú vaše nechty krehké a lámu sa, zaraďte do jedálnička viac zdrojov železa.

5. Dýchavičnosť

Ďalším prejavom nedostatočnej hladiny železa v krvi je dýchavičnosť. Ak sa ľahko zadýchate aj pri menšej fyzickej aktivite, príčinou môže byť práve nedostatok spomínanej látky. Ďalším príznakom je aj rýchlejšie búšenie srdca. Bežné je aj hučanie v ušiach alebo nepríjemné brnenie v končatinách.

Odporúčame: Mužská neplodnosť: Aké sú jej najčastejšie príčiny?

mdloby

Zdroj: Shutterstock®

6. Mdloby

Jedinec trpiaci na deficit železa môže často pociťovať i nepríjemné mdloby. Dôvodom býva nedostatočne okysličený mozog. Kyslík sa totiž do mozgu nedostáva v optimálnom množstve v dôsledku nedostatku železa a hemoglobínu, teda červeného krvného farbiva, ktoré viaže kyslík. K závratom sa pridávajú aj bolesti hlavy či nepríjemný tlak v hlave.

7. Zníženie obranyschopnosti

Ako sme spomínali už v úvode článku, železo sa podieľa aj na dobrej obranyschopnosti organizmu. Ak nám chýba, môže byť naše telo jednoducho menej odolné. Môže to viesť k častejším infekciám a k ľahšiemu šíreniu zápalu v organizme. Pre budovanie dobrej obranyschopnosti je preto nevyhnutné konzumovať i mnohé zdroje cenného železa.

Odporúčame: 7 signálov, že vaše telo trpí na nedostatok bielkovín


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní