Aké sú príčiny pálenia záhy? Odhaľte príčinu, zbavíte sa problému!

Aké sú príčiny pálenia záhy? Odhaľte príčinu, zbavíte sa problému!

Pálenie záhy predstavuje pomerne častý zdravotný problém, ktorý trápi nemalú časť populácie. Niektorí šťastlivci sa s ním nestretnú ani raz či len zriedkakedy, mnohí s ním však bojujú pravidelne. Tento zdravotný problém sa odborne nazýva pyróza a ide o pálčivý pocit v oblasti od nadbruška až pod hrudnú kosť. Spravidla je táto nepríjemná špecifická bolesť spôsobená návratom žalúdočných štiav do pažeráka. Občasné pálčivé pocity dobre zaženie osvedčená sóda bikarbóna, no rovnako účinné sú aj mnohé bylinky na pálenie záhy. Je však vhodné poznať faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku týchto ťažkostí. Ak totiž poznáme príčiny nejakého zdravotného problému, je oveľa ľahšie s ním bojovať. 

Pálenie záhy je príznakom niektorých ochorení

Pálenie záhy sa objavuje v prvom rade ako príznak viacerých ochorení. V mnohých prípadoch ide o jeden z prejavov refluxnej choroby pažeráka. Charakteristická je patologickou a dlhodobou poruchou dolného zvierača, v dôsledku čoho dochádza k chronickému prenikaniu natrávenej potravy aj žalúdočných štiav do pažeráka, čo dráždi jeho sliznicu. Okrem pálenia záhy môže človeka trápiť bolesť na hrudníku, suchý kašeľ či problémy s prehĺtaním. Pálenie záhy je ďalej aj jedným z príznakov zápalu pažeráka. Toto ochorenie sa prejavuje aj bolesťou pri prehĺtaní, bolesťou na hrudníku či v nadbrušku, zvýšenou tvorbou slín, grganím či nevoľnosťou.

Za pálením záhy môžu stáť aj žalúdočné vredy a dokonca patrí medzi sprievodné príznaky rakoviny vaječníkov. Samozrejme, rôzne ochorenia spravidla spôsobujú človeku postupne viac rozličných ťažkostí, ktoré nie je vhodné ignorovať. Aj v prípade pálenia záhy platí, že ak vás tento problém trápi dlhodobo, je potrebné konzultovať zdravotný stav s lekárom. Návštevu lekára by ste nemali odkladať, ak silné pálčivé bolesti pociťujete viackrát počas týždňa, a to minimálne v priebehu mesiaca. Iba lekár vie stanoviť príčinu ťažkostí, vylúčiť možné ochorenia a hlavne stanoviť liečbu.

Bude vás zaujímať: 7 dôvodov, prečo jesť chia semená: Prekvapivé, čo všetko dokážu

večerné jedenie

Zdroj: Shutterstock®

Veľkú rolu hrá strava

Vznik samotného pálenia v mnohých prípadoch podnecuje nevhodné stravovanie. Riziko vzniku tohto problému sa zvyšuje konzumáciou veľkých porcií jedla a preplňovaním žalúdka. Žalúdok tak môže produkovať väčšie množstvo kyselín a rovnako sa vytvára tlak na jeho steny, čo rovnako prispieva k unikaniu kyseliny. Veľmi škodlivé je v tomto smere aj rýchle či nepravidelné jedenie, konzumácia jedál počas chôdze a tesne pred spaním. Veľký vplyv má aj to, čo konkrétne človek je. Je známych mnoho potravín, ktoré môžu človeku spôsobiť trápenie s pálením záhy. 

Ide hlavne o mastné jedlá, ktoré sa v žalúdku zdržujú dlhšiu dobu. Niektorým ľuďom môžu ťažkosti spôsobovať pikantné či rajčinové jedlá, čokoláda, cibuľa aj cesnak, kyslé ovocie či orechy. Je to však veľmi individuálne. To, čo nevadí jednému, môže škodiť druhému. Pozor si treba dávať aj na nápoje. Riziko vzniku pálenia záhy zvyšujú kofeínové nápoje aj alkohol. Niektorým zase prekážajú kyslejšie šťavy z citrusov alebo horúce nápoje. Ak mávate z času na čas pálenie záhy, je vhodné odsledovať si, či náhodou neprichádza práve po určitých potravinách.

tehotenstvo

Zdroj: Shutterstock®

Pálenie záhy v tehotenstve

S pálením záhy neraz bojujú aj nastávajúce mamičky. Tento zdravotný problém sa pritom často objavuje hlavne v prvých troch mesiacoch tehotenstva, u niektorých žien môže pretrvávať až do pôrodu. Rolu môže zohrávať vyššia hladina hormónov. Hormóny, v tomto prípade progesterón, môžu ovplyvňovať pohyblivosť žalúdka či uvoľňovať zvierač pri vstupe do žalúdka. V pokročilejších štádiách tehotenstva tiež môže zväčšujúca sa maternica spôsobovať tlak na žalúdok, čo môže viesť až k páleniu záhy. V mnohých prípadoch problémy s pálením záhy po pôrode ustupujú.

Riziko pálenia záhy zvyšujú i tieto faktory

Nakoniec môžeme spomenúť ešte množstvo ďalších faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku nepríjemného a otravného pálenia záhy. Niektorí jedinci napríklad pociťujú tieto ťažkosti vtedy, keď sú v strese. Veľký vplyv má v tomto smere aj značná nadváha. Jej následkom je zvyšujúci sa tlak na žalúdok. Rovnako je pre vznik pálenia záhy rizikové fajčenie. Okrem toho môžu k problému prispievať aj niektoré lieky, ktoré jedinec dlhodobo užíva. 

Odporúčame: TOP bylinky na nepravidelnú menštruáciu: Ktoré upravia cyklus?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní