Aké sú príčiny prasknutej žilky v oku? Môže to byť vážne?

Aké sú príčiny prasknutej žilky v oku? Môže to byť vážne?

  • Zdieľaj:
 • 0

Krvavé oko spôsobené prasknutou žilkou vyzerá síce hrozivo, no zvyčajne nejde o žiadny vážnejší zdravotný problém. V niektorých prípadoch však môže stáť za praskaním žiliek v oku aj vysoký krvný tlak a ten by sme už rozhodne podceňovať nemali. Na pozore sa treba mať o to viac, keď sa tento problém objavuje príliš často. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú najčastejšie aj menej zriedkavé či vážnejšie príčiny prasknutých žiliek v oku a kedy je čas navštíviť lekára!

Príčiny nie sú v mnohých prípadoch vážne

Na začiatku je nutné zmieniť, že prasknutá žilka v oku zvyčajne nepredstavuje pre samotný orgán zraku žiadne nebezpečenstvo. Tento zdravotný problém je skôr nepríjemný ako vážny. Nikto sa asi pri pohľade do zrkadla na krvou podliate oko nepoteší. Aké sú teda najčastejšie príčiny popraskaných žiliek? V mnohých prípadoch sú takéto ťažkosti spôsobené jednoducho iba preťažením a unavením samotného oka. Rizikové je napríklad dlhé vysedávanie pri počítači či televízore aj nejaká práca alebo čítanie pri zlom osvetlení. Žilky ďalej často praskajú aj priamo pri poranení oka alebo ak na ne pôsobí nejaký náhly tlak. O niečo viac ohrození sú napríklad i jedinci, ktorí nosia kontaktné šošovky. Dokonca môže k praskaniu cievok v očiach dôjsť pri dlhšom a opakovanom vracaní, čo sa niekedy stáva u detí.

Pozri aj: Viete, čo znamená bolesť pod rebrami? Príčinou môžu byť aj rôzne ochorenia!

praskanie žiliek v očiach

Zdroj: Shutterstock®

Kedy treba spozornieť?

Najmä pri opakovanom výskyte prasknutých žiliek by sme sa mali mať na pozore. Za týmito ťažkosťami totiž môžu stáť ďalšie, pokojne aj vážnejšie zdravotné problémy, ktoré nie je vhodné ignorovať. Príčinou prasknutej žilky býva niekedy vysoký krvný tlak či nadmerné kolísanie tlaku. Ak nie je krvný tlak v norme, sú ohrozené naše cievy a rovnako sa tak zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. V prípade, že sa u vás častejšie objavuje nejaká prasknutá žilka v oku, uistite sa, že je úroveň vášho krvného tlaku v poriadku. Okrem toho býva príčinou aj zvýšená krehkosť ciev či cukrovka.

Popraskané cievy v oku môžu priamo súvisieť aj s problémami s očami. Môže totiž ísť o jeden z príznakov zápalu spojiviek, pre ktorý je charakteristické začervenanie na vnútornej strane oka. Ďalšími vážnejšími príčinami prasknutých žiliek sú napríklad alergia či nedostatok vitamínu C, ktorý má v organizme okrem iného aj vplyv na pevnosť ciev. Viac ohrození môžu byť nakoniec i jedinci, ktorí užívajú lieky proti zrážanlivosti krvi.

očné vyšetrenie

Zdroj: Shutterstock®

Kedy je dôvod zájsť k lekárovi?

Ak sa u vás objaví prasknutá žilka, jednoducho nechajte svoje oči oddýchnuť. Tento zdravotný problém zvyčajne ustúpi do pár dní a nie sú pri jeho liečbe potrebné žiadne liečivá, prípadne postačia len nejaké dezinfekčné kvapky. Svojmu telu však môžete pokojne doplniť vitamín C či rutín, napríklad prostredníctvom výživových doplnkov. Ako sme spomenuli už vyššie, známe céčko je nevyhnutné pre pevnosť cievnych stien a rutín zase znižuje nadmernú priepustnosť krvných kapilár, a to najmä pri problémoch s vysokým krvným tlakom.

V niektorých prípadoch tu však je dôvod aj na návštevu lekára, napríklad ak sa oko ani po dvoch týždňoch nezahojí. Odkladať vyšetrenie nie je rozumné ani vtedy, ak u jedinca dochádza k praskaniu cievok v očiach nadmerne často. Lekár totiž môže postihnutému zmerať krvný tlak či tlak vo vnútri oka. Ak nájde príčinu tohto zdravotného problému, môže stanoviť vhodnú liečbu.

Odporúčame: Spoznajte účinky nálevu z kyslých uhoriek. Odstráni až 5 zdravotných problémov!


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

KVÍZ: Orgány v tele človeka – ako dobre sa vyznáte v ľudskej anatómii?
KVÍZY

KVÍZ: Orgány v tele človeka – ako dobre sa vyznáte v ľudskej anatómii?

 • 0
 • 01.11.2022
KVÍZ: Pohlavne prenosné choroby – viete o nich všetko dôležité?
KVÍZY

KVÍZ: Pohlavne prenosné choroby – viete o nich všetko dôležité?

 • 0
 • 19.10.2022