Ako si udržať kondíciu v zime? Takto budete fit aj počas studených dní!

Ako si udržať kondíciu v zime? Takto budete fit aj počas studených dní!

Áno, najľahšie sa nám presviedča do nejakej pohybovej aktivity najmä počas leta či teplej jari alebo jesene. Jednoducho povedané, keď vonku svieti slnko a je príjemne teplo. I my máme potom lepšiu náladu a väčšiu chuť do akejkoľvek aktivity, vrátane cvičenia. Pohyb však nášmu telu musíme dopriať v akomkoľvek ročnom období. Nie sme medvede, aby sme si po ochladení ľahli na dlhý spánok a prebudili sa opäť na jar. I počas zimy musíme svoje telo udržiavať v pohybe, zlepšovať svoju kondíciu a podporovať tak i svoje zdravie. Nedostatok pohybu spôsobuje zhoršenie fyzickej aktivity a môže privodiť problémy s trávením, srdcom, spánkom aj činnosťou mozgu. Možností, ako si udržať kondíciu aj zime a nezostať svojmu telu nič dlžný, je skutočne množstvo, stačí si len nájsť spôsob, ktorý nám najviac vyhovuje.

Venujte sa typickým zimným športom

Ako prvé sú aj počas zimy dostupné rozličné obľúbené outdoorové aktivity. Jednoducho povedané, letné športy môžeme vymeniť za tie zimné. Pohyb na čerstvom vzduchu má pozitívny vplyv na naše telo aj počas zimy. Napríklad, kolieskové korčule vymeňte za korčule na ľad. Táto zimná pohybová aktivita má veľkú výhodu v tom, že ju môžete prevádzať vonku aj v interiéri. V rôznych mestách nájdete vonkajšie aj kryté umelé klziská a taktiež je tu možnosť korčuľovania sa na prírodných plochách. Vďaka korčuliam si aj počas zimy môžete udržiavať postavu, taktiež si posilníte svalstvo dolných končatín a zadku.

Vhodnou aktivitou aj počas zimného obdobia sú pravidelné prechádzky v prírode, respektíve turistika. Táto pohybová aktivita je skvelou voľbou aj pre starších alebo menej zdatných jedincov či osoby s nejakými zdravotnými problémami. Samozrejme, potrebné je zvoliť si vhodný terén, správnu obuv a teplé oblečenie. Nakoniec je možné si vybrať typicky zimné športy, ktoré sú však neraz skutočne náročné. Telu dá poriadne zabrať a kondíciu posilní lyžovanie, beh na lyžiach či jazda na snowboarde. Pri týchto pohybových aktivitách spálite množstvo kalórií a posilníte srdce aj pľúca.

Bude vás zaujímať: Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?

cvičenie v zime

Zdroj: Shutterstock®

Presuňte pohyb dovnútra

Telo v pohybe a dobrú kondíciu si môžete počas mrazivých zimných dní udržiavať aj v interiéri, a to buď vo fitness centrách a telocvičniach, alebo pokojne aj v pohodlí domova. Ak obľubujete skupinové športy, rozhliadnite sa po možnostiach aktivít, ktoré ponúkajú miestne telocvične. Čo tak si ísť zahrať volejbal, basketbal alebo futbal, a to aj keď je vonku dvadsať centimetrov snehu? V prípade, že máte radi skupinové cvičenia, zapíšte sa do nejakého kurzu. Skvelou voľbou je joga, pilates či zumba. Mnohé tréningy sú zamerané priamo na posilnenie svalstva, odstránenie bolestí chrbta či zlepšenie kondície. Stačí si zvoliť ten správny.

Ak preferujete cvičenie osamote so slúchadlami na ušiach, pravidelne si do tela môžete dať v každom fitness centre. Striedať sa oplatí kondičný a silový tréning. Zacvičiť si a udržať telo v pohybe však môžete i doma. Stačí vám na to podložka na cvičenie a pohodlné oblečenie. Internet je dnes plný videí, v ktorých nájdete presný návod na cvičenia rôzneho druhu. Môžete si takto zacvičiť jogu alebo si tiež osvojiť rozličné cviky na posilnenie rúk, pŕs, zadku, nôh alebo brucha. Nezabudnite však, že veľký význam má pravidelnosť. Ideálne je, keď si zacvičíte si aj počas zimy aspoň 2 až 3-krát týždenne.

beh v zime

Zdroj: Shutterstock®

Treba si na beh počkať do jari?

Obľúbili ste si počas leta a jesene beh? Niet sa čomu čudovať. Ide totiž o veľmi lacnú pohybovú aktivitu, ktorá je vhodná skoro pre každého. Beh spaľuje prebytočné kalórie, zlepšuje trávenie a podporuje kondíciu, svalstvo, kosti, srdce aj spánok. Ani s ním nemusíte počas zimy skoncovať. Vôbec nie je potrebné čakať do jari, kedy teploty vystúpia aspoň na 15 °C. Pre bežcov sú tu pritom hneď dve možnosti. Ak naozaj nie ste milovníkom chladnejšieho počasia a pobyt vonku je pre vás počas zimy utrpením, neváhajte navštíviť fitness centrum a odbehnúť si pár kilometrov na bežeckom páse. 

Pre tých odvážnejších je tu druhá možnosť, a to beh v prírode. Verte, že ani nepriaznivé počasie vás nemusí zastaviť pred obľúbeným behom. Zastaviť by vás malo len nevhodné oblečenie. Ak sa rozhodnete behávať aj počas zimy, nezabudnite na kvalitné funkčné oblečenie. Dôležitá je nepremokavá bunda, bežecká funkčná čiapka, šatka na krk i rukavičky a taktiež nepremokavá obuv určená na šmykľavý povrch. Vďaka behu v zime si zlepšíte kardiovaskulárny systém, podporíte imunitu a odbúrate nežiaduci stres.

Odporúčame: Prečo cvičiť jogu? Toto dokáže urobiť aj s vaším telom!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní