Príčiny zvýšenej chuti do jedla: Môže za tým stáť ochorenie?

Príčiny zvýšenej chuti do jedla: Môže za tým stáť ochorenie?

Základom zdravého tela je jeho dostatočná výživa. V súvislosti so stravovaním však môžeme spomenúť dva problémy, a to buď nechutenstvo, kedy človek sťažka do seba dostane kúsok jedla, alebo naopak zvýšenú chuť do jedla, kedy má jedinec naopak potrebu prijímať väčšie množstvo pokrmu, ako je zjavne potrebné. 

Príčiny zvýšenej chuti do jedla sú pritom rozličné. Môže ísť o prirodzený stav, za ktorým sa neskrýva žiaden vážny problém. Niekedy však môže ísť o príznak ochorenia. V dnešnom článku sa pozrieme práve na to, aké sú najčastejšie príčiny zvýšenej potreby konzumovať jedlo.

1. Zlé stravovacie návyky

V prvom rade môže zvýšená chuť do jedla upozorňovať práve na zlé stravovacie návyky jedinca. Tento problém sa môže objaviť v prípade, keď konzumujete málo bielkovín či zdravých tukov alebo naopak prijímate nadbytok jednoduchých cukrov. 

Príčinou môže byť nadmerná konzumácia alkoholu či dehydratácia organizmu. Je bežné, že človek neustále pociťuje hlad, ak je napríklad na nejakej drastickej diéte. Zvýšená chuť do jedla sa môže objaviť aj u osôb s poruchami príjmu potravy. Môžeme ju zaradiť medzi typické príznaky bulímie.

Bude vás zaujímať: 5 dôvodov, prečo používať avokádový olej: Čo urobí pre vaše zdravie a krásu?

tehotenstvo

Zdroj: Shutterstock®

2. Tehotenstvo

Ako sme už spomenuli vyššie, sú prípady, kedy je zvýšená chuť do jedla úplne bežným javom. Typickým príkladom je napríklad obdobie tehotenstva. Žena, v ktorej tele prebieha vývoj nového jedinca, jednoducho potrebuje vyšší prísun energie a živín. V tomto smere zohrávajú rolu aj hormóny. Zvýšenú chuť do jedla tak môžu pociťovať aj ženy počas ovulačnej či menštruačnej fázy.

3. Zvýšenie metabolických nárokov

Mimo tehotenstva môže mať telo človeka zvýšené metabolické nároky z mnohých ďalších príčin. Potreba väčšieho príjmu živín je bežná v období rastu, a tak zvýšenú chuť do jedla môžeme pozorovať u detí a dospievajúcich. Taktiež k tomu dochádza u jedincov s vysokou fyzickou aktivitou či u osôb v období rekonvalescencie. Spomenúť ešte môžeme, že príčinou zvýšenej chuti do jedla môže byť aj nedostatok spánku.

zlá funkcia štítnej žľazy

Zdroj: Shutterstock®

4. Nesprávna činnosť štítnej žľazy

Postupne sa dostávame k tomu, kedy za zvýšenou chuťou do jedla skutočne stojí nejaký chorobný stav. Tento problém sa môže objaviť napríklad ako jeden z príznakov nesprávnej činnosti štítnej žľazy. V dôsledku nadmernej produkcie hormónov štítnej žľazy, čo odborne nazývame ako hypertyreóza, dochádza v tele k zrýchleniu metabolizmu. Je tak bežné, že človek s týmto zdravotným problémom má často väčší hlad.

5. Rôzne ochorenia a zdravotné problémy

Ako sme už uviedli, príčinou zvýšenej chuti do jedla skutočne niekedy môže byť aj ochorenie, a to v niektorých prípadoch i vážne. Okrem hypertyreózy sa tento prejav môže objaviť aj u cukrovkárov, a to v prípade značného poklesu hladiny cukru v krvi, čiže stavu hypoglykémie. Zvýšená chuť do jedla je ďalej jedným z príznakov Prader-Williho syndrómu, čo je vzácne genetické ochorenie spôsobené chybou na 15. chromozóme. Ďalším ochorením s týmto príznakom je spomínaná bulímia. Dôležité je však spomenúť, že všetky ochorenia sa spravidla prejavujú celým radom rozličných príznakov, a preto je nevyhnutné komplexne sledovať zmeny v zdravotnom stave.

lieky

Zdroj: Shutterstock®

6. Lieky

Zvýšená chuť do jedla nemusí súvisieť len s ochorením, ale aj s liekmi, ktoré jedinec z rozličných príčin pravidelne užíva. Ide hlavne o kortikoidy či antidepresíva. Aj dopĺňanie vitamínu B12 môže navodzovať pocity väčšej chuti do jedla. Taktiež môžeme dodať, že zvýšená chuť do jedla býva niekedy abstinenčným príznakom, a to napríklad aj pri zbavovaní sa závislosti na cigaretách.

7. Psychické problémy (psychologické príčiny)

Nakoniec môžeme spomenúť, že za zvýšenou chuťou do jedla niekedy stoja aj rozličné ťažkosti psychického charakteru. Tento stav niekedy nastáva pri pocitoch úzkosti, depresiách či v dôsledku nadmerného stresu. Konzumáciou jedla totiž môže dôjsť k uvoľneniu endorfínov, čím je možné dočasne zlepšiť i náladu. Samozrejme, jedinci s psychickými ťažkosťami môžu často trpieť aj presne opačným problémom, a to teda nechuťou do jedla.

Odporúčame: Prečo chodiť na prechádzky? Toto spravia s vaším telom a mysľou!

Ako správne znížiť chuť do jedla? Skúste jednoduché a zdravé potraviny

Čo znamená zvýšená chuť na sladké? Je dôvodov prejedania sa pocit hladu? Čo robiť pre potlačenie chuti do jedla? Je toho veľa, čo môžete vyskúšať, no v prvom rade by ste si mali posvietiť na svoje stravovacie návyky. Vzdajte sa všetkého nezdravého, čo vášmu telu nedáva nič, len zbytočné kalórie a kilogramy naviac.

Skúste sa vyhýbať tučným, rafinovaným a vyprážaným jedlám z fast foodu. Tieto jedla sa pomaly trávia, v dôsledku čoho môžete tiež pociťovať ťažobu na žalúdku.

Tiež sa neodporúča jedlo zapíjať vodou. Nestrávené jedlo sa totižto vďaka vode rýchlo dostáva zo žalúdka, čím ho telo nedokáže nijako vstrebať. Nedôjde tak nasýteniu, čo má za následok, že človek rýchlo pociťuje hlad.

Prírodné látky na potlačenie chuti do jedla

Prejavuje sa u vás zvýšená chuť do jedla a máte neustále pocit hladu? Tak v tom prípade vyskúšajte prírodné látky na potlačenie chuti do jedla. Medzi ne patrí:

Aktualizovaný článok: 5.9.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní