Ako znížiť vysoký cholesterol? Hravo si s tým poradia tieto bylinky!

Ako znížiť vysoký cholesterol? Hravo si s tým poradia tieto bylinky!

    • Zdieľaj:
  • 0

I keď cholesterol je primárne vnímaný ako niečo negatívne a škodlivé pre naše telo, nie je to tak celkom pravda. Táto látka je dôležitá napríklad aj pre stavbu bunkových membrán a rovnako je súčasťou nervových obalov. Má však množstvo ďalších funkcií. Dôležité je pritom rozlišovať jeho dve zložky, a to cholesterol s nízkou hustotou, čiže LDL a potom cholesterol s vysokou hustotou, čiže HDL cholesterol. Pre zdravie človeka sú pritom rizikové najmä vysoké hladiny škodlivého LDL cholesterolu, ktorý sa môže usadzovať v stenách ciev a zvyšovať riziko vzniku viacerých zdravotných problémov. Ako proti nemu bojovať?

Čo pomáha pri vysokom cholesterole?

Pri problémoch s vysokým cholesterolom je veľmi dôležitá hlavne úprava stravy. Vhodný spôsob stravovania totiž dokáže značne pomôcť pri normalizovaní hladiny cholesterolu v krvi. V rámci toho je dôležité znížiť spotrebu tučného mäsa aj vysmášaných a mastných pokrmov a hlavne čo najviac eliminovať príjem nezdravých tukov. Taktiež je prínosné dávať si pozor na množstvo prijatého cukru.

Strava by mala pozostávať z dostatku zeleniny a ovocia, celozrnných potravín bohatých na vlákninu i zdravých tukov, ktorých zdrojom sú ryby i orechy. Okrem toho je nevyhnutný aj dostatočný pitný režim a dostatok pohybu. Veľmi nápomocné sú pri problémoch s vysokým cholesterolom aj rozličné bylinky. A ktoré to sú? To vám už prezradíme v nasledujúcej galérii.

- Bylinky na vysoký cholesterol
1 z 5

1. Čakanka obyčajná

Medzi najlepšie bylinky, ktoré okrem iného pomáhajú aj pri problémoch s vysokým cholesterolom, patrí čakanka obyčajná. Charakteristická je svojimi krásnymi modrými kvetmi. Na liečebné účely sa využívajú viaceré časti rastliny, no pri vysokom cholesterole je účinná droga z koreňa čakanky. Táto tradičná a u nás značne rozšírená bylinka je veľkým pomocníkom pri mnohých ďalších neduhoch. Podporuje látkovú premenu, priaznivo vplýva na pečeň aj žlčník a zlepšuje trávenie.

Odporúčame: Od plaveckého ucha po infekciu: Aké sú najčastejšie problémy s ušami?

Zdroj: Shutterstock®


    • Zdieľaj:
  • 0
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Ako na dezinfekciu ústnej dutiny?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Ako na dezinfekciu ústnej dutiny?

  • 0
  • 27.02.2023
Depresia – čo o nej treba vedieť a kedy vyhľadať odbornú pomoc?
SEBAROZVOJ

Depresia – čo o nej treba vedieť a kedy vyhľadať odbornú pomoc?

  • 0
  • 01.01.2023
Bolesť hrdla: Ako ju liečiť v prípade vírusovej alebo bakteriálnej infekcie?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Bolesť hrdla: Ako ju liečiť v prípade vírusovej alebo bakteriálnej infekcie?

  • 0
  • 01.02.2023