Aké sú účinky píniových orechov? Už zopár kúskov dokáže divy!

Aké sú účinky píniových orechov? Už zopár kúskov dokáže divy!

Píniové orechy sa získavajú zo stromu zvaného borovica píniová. Reč je o semenách týchto až 30 metrov vysokých stromov, ktoré sú charakteristické svojím netradičným vzhľadom. 

Ich koruna sa totiž nachádza až na konci holého a často krivého kmeňa a má tvar roztvoreného dáždnika. Rozšírené sú v Stredomorí, Južnej Amerike aj Afrike. Píniové orechy pritom majú vysokú nutričnú hodnotu a naše zdravie pozitívne ovplyvňujú vo viacerých smeroch. Párkrát týždenne si pritom stačí dopriať desať väčších či pätnásť menších kúskov.

V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké sú účinky píniových orechov, a prečo sa nimi oplatí ozvláštniť jedálniček! Ktoré spomedzi ich účinkov na zdravie najviac oceníte? Ktoré zdravotné benefity týchto chutných plodov vás prekvapili? 

TOP zdravotné benefity píniových orechov:

1. Píniové orechy doplnia telu mangán

Tieto orechy majú množstvo priaznivých účinkov na vaše zdravie. Píniové oriešky v prvom rade radíme medzi potraviny, ktoré sú plné živín, vitamínov aj minerálov. Tieto orechy konkrétne vynikajú v obsahu mangánu. Stogramová porcia obsahuje niekoľkonásobne vyššie dávky tohto dôležitého minerálu, ako je jeho odporúčaná denná dávka.

Mangán je dôležitý z hľadiska metabolizmu a prispieva tiež k ochrane pred zubným kazom. Okrem toho predstavujú píniové orechy zdroj zinku, železa, vitamínov skupiny B aj vitamínu C, E alebo K.

Odporúčame: Toto sú účinky kofeínu! Pôsobí na naše telo pozitívne alebo škodlivo?

zdravé tuky

Zdroj: Shutterstock®

2. Píniové orechy obsahujú množstvo mastných kyselín

Semená borovice píniovej v sebe ukrývajú aj všetky základné živiny. Sú rastlinným zdrojom dôležitých bielkovín aj sacharidov, vrátane cennej vlákniny. Tá je nevyhnutná pre správnu činnosť čriev.

Až z vyše 60 percent sú však tvorené tukmi, pričom ukrývajú najmä mnoho polynenasýtených mastných kyselín. Vynikajú v obsahu omega-6 mastných kyselín. Zdravé tuky majú význam pre náš nervový systém aj metabolizmus.

3. Píniové orechy dodávajú telu energiu telu

Menšia hrsť píniových orechov predstavuje skvelú desiatu či olovrant. Telu totiž dodajú tieto chutné semená veľké množstvo potrebnej energie, avšak priebežne, pričom negatívne nepôsobia na hladinu cukru v krvi. Sú dobrým zdrojom horčíka, vďaka čomu pomáhajú bojovať proti únave aj stresu. Vďaka svojmu zloženiu tiež podporujú správnu funkciu imunitného systému.

4. Píniové oriešky podporujú zdravie cievneho systém

Aké sú ďalšie zdravotné výhody píniových orechov? Pravidelnou konzumáciou píniových orechov tiež spravíte niečo pre svoje cievy a srdce, a to vďaka obsahu zdravých tukov či mnohých vitamínov. Orechy vo všeobecnosti podporujú zdravé srdce.

Prispievajú k normalizovaniu hladiny cholesterolu v krvi a blahodarne vplývajú na stav artérií. Ich pravidelnou konzumáciou je tak možné prispieť k zníženiu rizika kardiovaskulárnych ochorení.

Odporúčame: Ako si pripraviť hummus? Túto zdravú pochúťku máte hotovú raz-dva!

zdravie srdca

Zdroj: Shutterstock®

5. Píniové orechy upokojujú a posilňujú mozog

Píniové orechy tiež podporujú zdravie mozgu. Bojujú proti depresiám či úzkosti. Vzhľadom na vysoký obsah omega-3 mastných kyselín a iných dôležitých živín môžu píniové orechy podporovať zdravie mozgu a zlepšovať kognitívne funkcie. Aj preto je prínosná pravidelná konzumácia píniových orechov.

6. Píniové oriešky pre zdravie kože a vlasov

Aké majú ešte píniové orechy účinky na zdravie? Nakoniec majú píniové oriešky pozitívny vplyv aj na kvalitu a zdravie pokožky či vlasov. Radíme ich napríklad medzi zdroje vitamínu E. Vitamín E je dôležitý pre zdravú pokožku, ale aj zdravé vlasy. Ide o silný antioxidant, ktorý chráni bunky tela pred predčasným starnutím.

Blahodarný vplyv na kožu má aj olej z píniových orieškov, ktorý je hydratačný a zmierňuje príznaky mnohých kožných ochorení. Tieto oriešky rovnako vyživia vlasy zvnútra a spomínaný olej sa o ne postará zvonka. Vlasom dodáva lesk, chráni ich pred poškodením a môže zmierniť ich nadmerné vypadávanie.

Odporúčame: Ako chutne pripraviť morčacie prsia? Týchto 8 receptov sa oplatí vyskúšať

Ako píniové orechy spotrebovať?

Aké nachádzajú píniové orechy využitie v kuchyni? Píniové orechy sú v kuchyni mimoriadne univerzálne a pridávajú jedinečnú chuť a textúru mnohým jedlám.

  • Asi najznámejšie využitie píniových orechov je v tradičnom talianskom peste, kde sa kombinujú s čerstvou bazalkou, parmezánom, cesnakom a olivovým olejom na vytvorenie bohatej a aromatickej omáčky.
  • Pražené píniové orechy môžete pridať do šalátov pre pridanú textúru a jemnú orieškovú chuť.
  • Posypte nimi zeleninu alebo kuracie mäso pred pečením, aby ste jedlu pridali orieškový nádych a zaujímavú textúru.
  • Posypte pražené píniové orechy na hotové cestoviny, spolu s parmezánom a olivovým olejom, pre zvýraznenie chuti a krémovitej textúry.
  • Píniové orechy môžete pridať do rôznych pečených dobrôt, ako sú koláče, muffiny alebo chlebíky, kde pridávajú jemnú chuť a krásnu textúru.
  • Jednoducho ich môžete pražiť na suchej panvici alebo s trochou soli a konzumovať ako zdravý snack.
  • Pridajte píniové orechy do domácej granoly alebo müsli pre zdravý a chutný začiatok dňa.

Ako skladovať píniové orechy?

Píniové orechy sú kvôli vysokému obsahu tukov náchylné na žltnutie, čo môže spôsobiť, že rýchlo zhoršujú a nadobudnú nepríjemnú chuť. Správne ich skladovanie je preto kľúčové na zachovanie ich čerstvosti a chuti, ale aj pre sľubované zdravotné benefity.

Ak plánujete píniové orechy spotrebovať do niekoľkých dní, môžete ich nechať v pevne uzavretej nádobe na chladnom, suchom mieste mimo priameho slnečného žiarenia. Týmto spôsobom by mali zostať čerstvé niekoľko týždňov.

Pre dlhšiu trvanlivosť ich uložte do vzduchotesnej nádoby alebo plastového vrecúška s uzáverom a umiestnite ich do chladničky. V chladničke by mali zostať čerstvé až niekoľko mesiacov. Pre maximálnu trvanlivosť ich môžete skladovať aj v mrazničke.

Alergia na píniové orechy

Alergia na píniové orechy patrí medzi menej časté potravinové alergie, v porovnaní s alergiou na vlašské orechy alebo arašidy, ale u citlivých jedincov môže spôsobiť vážne reakcie. Ako súčasť rodiny orechov, píniové orechy môžu byť pre niektorých ľudí alergénom, a to aj napriek tomu, že technicky patria skôr medzi semienka než orechy.

Alergické reakcie môžu byť rôzne a zahŕňať kožné reakcie, respiračne problémy, gastrointestinálne ťažkosti a v najzávažnejšom prípade anafylaxiu

Článok aktualizovaný 4.4.2024


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní