Bylinkové čaje v tehotenstve: Ktoré sú pre budúce mamičky bezpečné?

Bylinkové čaje v tehotenstve: Ktoré sú pre budúce mamičky bezpečné?

Tehotenstvo je nepochybne veľmi výnimočným obdobím v živote ženy. Je to však i čas plný starostí a obáv o svoje nenarodené dieťatko. Preto tehotné ženy prirodzene obmedzujú určité jedlá a nápoje, ktoré by mohli bábätku, ktoré nosia pod srdcom, ublížiť. Nejedia surové mäso a ryby, vyraďujú alkohol a niektoré sa úplne vzdajú i kofeínu. Bylinkové čaje v tehotenstve sú presne takýmto nápojom, ktorého sa ženy v očakávaní často boja. 

Môžu i uľahčiť pôrod

Bylinkové čaje sú v podstate výluh z rastlín a ich častí. Môže byť z kvetov, listov, stoniek, semien, ale aj z koreňov, plodov či kôry. Šálka dobrého bylinkového čaju môže tehotnej žene pomôcť v mnohom, napríklad aj zahnať nepríjemné ranné nevoľnosti či zjednodušiť priebeh pôrodu. V neposlednom rade bylinkové čaje pôsobia na posilnenie imunity, na správne fungovanie tráviaceho systému, dokážu vyliečiť nespavosť aj upokojiť nepokojnú myseľ, čo sú všetko vlastnosti, ktoré určite ocení každá tehuľka. 

Inšpiruj sa: TOP rastlinné zdroje bielkovín: Šancu by im mali dať aj mäsožravci!

najlepšie bylinkové čaje pre tehotné

Zdroj: Shutterstock®

Najlepšie bylinkové čaje pre tehotné

Bylinkové čaje na rozdiel od čierneho či zeleného čaju neobsahujú toľko alebo žiadny kofeín, čo je prirodzene pre tehuľky zásah do čierneho. Pred tým, než sa do akéhokoľvek z bylinkových čajov vhodných pre tehuľky mamičky v očakávaní pustia, mali by si uvedomiť, že tieto výrobky nepodliehajú takej prísnej kontrole ako napríklad voľnopredajné lieky. Preto by mali aj tieto čajíky popíjať s rozumom, teda v primeranom množstve. 

Ktoré bylinkové čaje sú teda pre tehotné ženy najvhodnejšie?

  • Čaj z lístkov mäty je vhodný už v prvých mesiacoch tehotenstva. Môže zmierniť nevoľnosti a plynatosť. Ak však tehuľka zápasí s pálením záhy, radšej by sa mu mala vyhnúť.
  • Čaj z malinových listov si najčastejšie tehotné ženy pripravujú v druhom a treťom trimestri. Dopĺňa železo, ktoré tehuľkám často chýba, no a podľa dohadov tiež skracuje pôrod.
  • Medovkový čaj je známym prírodným liekom na stres, úzkosti, nespavosť, ale aj horšie trávenie. Pre tehuľky ako stvorený!
  • Ovocné čaje s koreninami sú vo veľkej väčšine pre tehotné ženy úplne bezpečné. V tehotenstve si preto pokojne vychutnajte svoj pomarančový, malinový, jablkový alebo iný čaj s prímesou vanilky, škorice a podobne.

Zaujme ťa: Aké sú prejavy nedostatku železa? Toto je 7 varovných signálov!

najlepšie čaje pre tehotné

Zdroj: Shutterstock®

Nevhodné bylinkové čaje pre tehotné

Tu prichádza na rad sekcia, ktorú tehotné ženy dobre poznajú. Je to sekcia o bylinkových čajoch, ktorým by sa mali v období gravidity úplne vyhnúť alebo by mali niektoré z nich piť len vo veľmi obmedzenom množstve, teda takmer vôbec alebo len príležitostne. 

Patrí sem:

  • Kamilkový čaj sa často používa na uvoľnenie a upokojenie, no lekári ho v tehotenstve neodporúčajú. Ak si ho dáte sem-tam, nič sa nestane, no vo vysokých dávkach môže podľa niektorých zdrojov vyvolať kontrakcie a predčasný pôrod alebo v skorších štádiách tehotenstva dokonca potrat.
  • Čaj zo žihľavových listov je veľmi kontroverzný. Jedni lekári ho odporúčajú, iní zakazujú, a to pre riziko predčasného pôrodu alebo potratu. Žihľava je tiež diuretikom, je teda močopudná, takže každá tehuľka by si mala dobre rozmyslieť, či bude piť čaj z tejto bylinky. Rovnako močopudný je aj púpavový čaj a tiež by sa mal piť s ostražitosťou.

Lekári neodporúčajú v tehotenstve piť čaj z kôry brestu, čakanky, sladkého drievka či z mäty sivej. Aj preto by si tehotné ženy mali dvakrát rozmyslieť, aký čajík si počas dňa budú vychutnávať. Pred tým, než v obchode siahnu po čaji, mali by si tiež poriadne prečítať jeho zloženie.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 28.12.19 06:39

SK
karma
114.00

Dám prečítať dcérke...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní