Strukoviny, cesnak, mak, bryndza v tehotenstve: Áno alebo nie?

Strukoviny, cesnak, mak, bryndza v tehotenstve: Áno alebo nie?

Správa o tehotenstve znamená pre budúcu mamičku častokrát zmenu v stravovacích návykoch. Netreba jesť za dvoch, dôležité je jesť kvalitne, zdravo a bezpečne. Mnohé potraviny, ktoré ste ešte donedávna mali bežne na tanieri, sú v tehotenstve zakázané alebo sa odporúča konzumovať ich iba v obmedzenom množstve. Niektoré potraviny však sprevádzajú rôzne “mýty”, na ktoré sa teraz pozrieme bližšie. Je napríklad bryndza v tehotenstve povolená? Ako sú na tom strukoviny, mak a cesnak?

Ak bryndza, iba pasterizovaná

Dopriali ste si na obed bryndzové halušky a zrazu ste sa dočítali, že bryndza v tehotenstve je nebezpečná? Skôr, ako vás ovládne panika, zistite si pôvod bryndze. Ak totiž ide o bryndzu z obchodu, s najväčšou pravdepodobnosťou bolo ovčie mlieko pasterizované. To znamená, že prešlo dostatočnou tepelnou úpravou, ktorá zahubila všetky zárodky škodlivých mikroorganizmov.

Najväčším rizikom je najmä prítomnosť listérie a baktérií vyvolávajúcich prudko infekčné hnačky. Nepasterizovaná bryndza, akú nájdete najmä na salašoch, je už pre tehotné ženy rizikom, ktorému by sa nemali vedome vystavovať. Z rovnakého dôvodu vynechajte z jedálnička aj plesňové syry. Nikdy presne neviete, aká pleseň ich osídľuje a či vám nehrozí nákaza nebezpečnými mykotoxínmi.

Odporúčame: Účinky magnézia - skvelý pomocník nielen pre tehotné

domáce koláče

Zdroj: https://pixabay.com/

Čo s chuťou na mak?

Chute tehotných žien sú nevyspytateľné a možno práve vás ovládne chuť na pečené buchty s makom alebo makovú štrúdľu. Nedozretý mak sa považuje za opiát, preto sa okolo neho začali šíriť správy, že je pre tehotné ženy zakázaný.

Tentokrát si výnimočnú chuť maku a jeho chrumkanie pod zubami nemusíte odoprieť. Práve naopak – mak je bohatý na vápnik, dokonca omnoho bohatší ako mliečne výrobky. Spotreba vápnika je pritom v tehotenstve podstatne vyššia, než tomu bolo v tele ženy pred otehotnením. Vápnik sa podieľa na zdravom raste a vývoji kostí a zubov vášho dieťatka.

Cesnak a jeho limity

Hovoríme o ňom ako o prírodnom antibiotiku a berieme si ho na pomoc v čase, keď cítime, že na nás lezie prechladnutie. Nehovoriac o tom, že chrumkavá hrianka s cesnakom a teplým ovocným čajom je pochúťka, ktorej sa nedá odolať. Cesnak v prvom trimestri je vhodný nielen na podporu imunity budúcej mamičky, rovnako tak prospešný môže byť pre zdravý rast plodu.

V primeranom množstve (2 strúčiky na deň) a v prirodzenej podobe prináša veľa výhod. Vyhnite sa výživovým doplnkom s obsahom cesnaku a zvýšte opatrnosť, ak trpíte nízkym tlakom, vyššou krvácavosťou alebo častým pálením záhy. V takom prípade je lepšie cesnak z jedálnička dočasne vynechať.

Odporúčame: Bylinkové čaje v tehotenstve: Ktoré sú pre budúce mamičky bezpečné?

hrniec s domácou polievkou

Zdroj: https://pixabay.com/

Strukoviny všetkými desiatimi!

Nadúvajú a spôsobujú plynatosť. Aj takto by sa v krátkosti dali zhodnotiť negatívne prívlastky, ktoré sprevádzajú strukoviny. Fazuľa, hrach, šošovica, bôb či cícer si však zaslúžia pravidelné miesto v jedálničku tehotnej ženy. Minimálne v prvom a druhom trimestri. Prečo?

skvelými zdrojmi železa, kyseliny listovej, vápnika a zinku, čo je dobrý predpoklad pre zdravý vývin bábätka v brušku. Obsahujú tiež bielkoviny a teda sú vhodné ako rastlinná náhrada za mäso. Ak chcete predísť problémom s nafukovaním, strukoviny cez noc zamočte a nechajte napučať. Vodu zlejte a uvarte ich v čistej vode. Pozor však, po pôrode sa predsa len ich konzumácie dočasne vzdajte. Môžu mať na svedomí kolikovité bolesti bruška dojčeného bábätka.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní