Chorobná posadnutosť poriadkom či strach zo zmeny: Zistite, či máte OCD!

Chorobná posadnutosť poriadkom či strach zo zmeny: Zistite, či máte OCD!

Existujú ľudia, ktorí sú poriadkom a čistotou posadnutí viac než iní, ale nielen tým. Nedokážu zmeniť svoje každodenné návyky, čo im v konečnom dôsledku bráni v tom, aby žili plnohodnotný život. Skratka OCD je obsedantno-kompulzívna porucha, ktorá je vážnym mentálnym ochorením. Chorobná posadnutosť poriadkom a čistotou, prípadne inými činnosťami a skutočnosťami, teda nemusí byť vždy s kostolným poriadkom.

Posadnutosť a nutkanie

Ak by sme mali OCD opísať len dvomi slovami, boli by to posadnutosť a nutkanie. Obsedantno-kompulzívna porucha sa točí práve okolo posadnutosti, teda myšlienok niečo vykonať za každú cenu. Vďaka tejto posadnutosti pacienta s OCD prepadajú úzkosti a aby tieto úzkosti zahnal, na scénu prichádza nutkanie. Niektorí pacienti dokážu svoju OCD dobre skrývať až tak, že si na nich nevšimnete nič podozrivé. Iní v maskovaní návykov tak dobrí nie sú a môžete u nich pozorovať:

  • neschopnosť zmeniť zaužívané návyky,
  • potrebu opakovane kontrolovať niektoré skutočnosti a veci,
  • strach z podávania rúk,
  • strach z dotýkania sa verejných priestorov,
  • stavy úzkosti, keď sa im nepodarí dodržať rutinu,
  • opakovanie nezmyselných slov alebo čísiel stále dookola.

Okrem týchto znakov si môžete na pacientovi s OCD všimnúť, že sa potrebuje neustále o niečom uisťovať a aj to, že nedokáže prísť načas, pretože musel dodržať niektorú zo svojich rutín.

Bude sa ti páčiť: Ako sa zbaviť negativity v živote? Máme tajný recept na optimizmus!

čo je obsedantno-kompulzívna porucha

Zdroj: Shutterstock®

S vekom sa zhoršuje

Príznaky OCD sa môžu u pacienta objaviť už v detstve alebo v skorej dospelosti a často ide o diagnózu na celý život, pričom sa obsedancia a kompulzivita vekom zvyknú stupňovať. Zhoršujúci sa stav OCD by sa mal liečiť, pretože v opačnom prípade sa môže stať až hendikepom. Pre pacientov s OCD je totiž celkom bežné počítanie krokov alebo schodov či iných vecí. Neznáme im nie je ani opätovné umývanie rúk, hoci to vôbec nie je nutné. A niekedy sú jednoducho chorobne posadnutí strachom z toho, že sa im niečo stane alebo že sa niečo stane ich blízkym. Dôležité však je poznamenať, že OCD pacienti svoje návyky nemilujú, nemyslia si o nich ani to, že sú skvelé. Jednoducho by aj prestať chceli, no nemôžu.

príznaky OCD

Zdroj: Shutterstock®

Liek neexistuje

Na obsedantno-kompulzívnu poruchu by ste hľadali liek len márne. To však neznamená, že liečba v podobe terapie nezaberá. Práve naopak. Návšteva odborníka a pravidelné sedenia s ním dokážu na pacientoch s OCD divy. Často vedia svoje nutkanie celkom dobre ovládať a dokážu sa pobiť aj s posadnutosťou opakovať určité činnosti a rituály. Liečený pacient s OCD dokáže lepšie zvládať bežný život a každodenné činnosti v ňom, napríklad aj chodiť do práce, do fitka či na večerné posedenie s priateľmi.

Inšpiruj sa: 7 dôvodov, prečo jesť repu: Tieto účinky cvikly vás prekvapia!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní