Typické prejavy nedostatku biotínu: Nechýba vám tento vitamín?

Typické prejavy nedostatku biotínu: Nechýba vám tento vitamín?

 • 60
 • 0

Biotín radíme medzi vitamíny skupiny B. Konkrétne ho označujeme ako vitamín B7, no taktiež sa mu hovorí aj vitamín H. Rovnako ako aj iné vitamíny či minerály, tak i táto látka má v našom organizme množstvo dôležitých funkcií. Biotín je významný z hľadiska metabolizmu a vplýva na kvalitu vlasov, nechtov a pokožky. Ďalej sa podieľa na úprave hladiny cukru v krvi a prispieva k ochrane pred poškodením nervov pri cukrovke. Taktiež podporuje dobrý spánok. Medzi významné zdroje biotínu radíme kvasnice, pečeň, špenát, brokolicu, klíčky i celozrnné potraviny.

Nedostatok biotínu býva skôr zriedkavý. Táto látka je syntetizovaná črevnými baktériami. Príčinou nedostatku môže byť nesprávna výživa, narušená činnosť črevnej mikroflóry (napríklad v dôsledku užívania antibiotík) či poruchy vstrebávania v tráviacom trakte. Ak však dôjde k deficitu tejto látky v organizme, môže to spôsobiť rozvoj mnohých problémov. Či sú konkrétne ťažkosti spôsobené nedostatkom vitamínu B7 vie však na základe vyšetrenia stanoviť len lekár. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú typické prejavy nedostatku biotínu.

Bude vás zaujímať: Najlepšie oleje na vypráženie: Tieto odporúčajú aj vychýrení odborníci

vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Zlá kvalita vlasov a nechtov

Vitamín B7 či biotín je považovaný za akýsi vitamín krásy. Ako sme spomenuli vyššie, jeho dostatočná hladina v organizme podporuje dobrý stav pokožky, vlasov a nechtov. Jeho deficit sa tak v prvom rade prejaví na vzhľade človeka. Typické sú najmä rozličné problémy s vlasmi. Dlhodobý deficit biotínu môže spôsobiť stenšovanie vlasov, ich nadmerné šedivenie a dokonca i vypadávanie vlasov. Okrem toho môže dôjsť k zhoršeniu kvality nechtov. Dostatočná úroveň viatmínu B7 naopak chráni pred padaním vlasov a podporuje spevnenie nechtov.

Kožné problémy

Ďalším typickým prejavom dlhodobého nedostatku biotínu je zhoršená kvalita kože. Pokožka môže byť začervenaná, šupinatá a veľmi suchá. Môže dôjsť k rozvoju alebo zhoršeniu ekzému. Môžu sa objaviť rozličné dermatitídy, zápaly kože, akné, vyrážky na pleti a podobne. Okrem toho sa u niektorých jedincov môže objaviť v dôsledku chýbania tejto látky aj praskanie kútikov úst. Rovnako môže byť príznakom opuchnutý a boľavý, respektíve zapálený jazyk tmavej farby či nadmerne suché oči.

nadmerná únava

Zdroj: Shutterstock®

Únava a strata chuti do jedla

Nedostatok vitamínu B7 sa môže prejaviť aj nadmernou únavou až vyčerpaním a celkovou slabosťou organizmu. Pridať sa môžu bolesti svalov, mravčenie v končatinách či problémy so spánkom. Pri výraznom deficite sa môžu objaviť tráviace ťažkosti a poruchy metabolizmu. U jedinca môžu byť prítomné pocity na zvracanie a nevoľnosti, strata chuti do jedla, postupná strata váhy i úbytok svalovej hmoty. Okrem toho môže dôjsť k zníženiu odolnosti organizmu voči chorobám, respektíve k oslabeniu imunity.

Psychické ťažkosti

Nakoniec môže mať nadmerný a dlhodobý deficit biotínu negatívny vplyv nielen na vzhľad či fyzické zdravie človeka, ale aj jeho psychiku. Objaviť sa môžu pocity úzkosti a depresie, ktoré často súvisia i s nedostatkom energie a nespavosťou. Vo vážnych prípadoch sa môžu vyskytnúť dokonca halucinácie. Veľmi nebezpečný je nedostatok vitamínu B7 u malých detí, u ktorých môžu vzniknúť neurologické problémy a poruchy vývoja.

Odporúčame: TOP dôvody, prečo jesť quinou: Je skutočne taká úžasná?


 • 60
 • 0
Návrat hore
Autor článku

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

AKO SCHUDNÚŤ

3 pomôcky na domáce cvičenie: S nimi sa bude chudnúť jedná radosť!

 • 23
 • 0
 • 19.09.2020
AKO SCHUDNÚŤ

3 čistiace nápoje, ktoré vás zbavia kilogramov: Naordinujte si last minute diétu

 • 44
 • 0
 • 16.09.2020
LIEČBA

Aký je vplyv korčuľovania na telo? Ani by ste nepovedali, koľko má výhod!

 • 36
 • 0
 • 08.09.2020