Typické prejavy nedostatku biotínu: Nechýba vám tento vitamín?

Typické prejavy nedostatku biotínu: Nechýba vám tento vitamín?

Biotín radíme medzi vitamíny skupiny B. Konkrétne ho označujeme ako vitamín B7, no taktiež sa mu hovorí aj vitamín H. Rovnako ako aj iné vitamíny či minerály, tak i táto látka má v našom organizme množstvo dôležitých funkcií. Biotín je významný z hľadiska metabolizmu a vplýva na kvalitu vlasov, nechtov a pokožky. Ďalej sa podieľa na úprave hladiny cukru v krvi a prispieva k ochrane pred poškodením nervov pri cukrovke. Taktiež podporuje dobrý spánok. Medzi významné zdroje biotínu radíme kvasnice, pečeň, špenát, brokolicu, klíčky i celozrnné potraviny.

Nedostatok biotínu býva skôr zriedkavý. Táto látka je syntetizovaná črevnými baktériami. Príčinou nedostatku môže byť nesprávna výživa, narušená činnosť črevnej mikroflóry (napríklad v dôsledku užívania antibiotík) či poruchy vstrebávania v tráviacom trakte. Ak však dôjde k deficitu tejto látky v organizme, môže to spôsobiť rozvoj mnohých problémov. Či sú konkrétne ťažkosti spôsobené nedostatkom vitamínu B7 vie však na základe vyšetrenia stanoviť len lekár. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú typické prejavy nedostatku biotínu.

Bude vás zaujímať: Najlepšie oleje na vypráženie: Tieto odporúčajú aj vychýrení odborníci

vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Zlá kvalita vlasov a nechtov

Vitamín B7 či biotín je považovaný za akýsi vitamín krásy. Ako sme spomenuli vyššie, jeho dostatočná hladina v organizme podporuje dobrý stav pokožky, vlasov a nechtov. Jeho deficit sa tak v prvom rade prejaví na vzhľade človeka. Typické sú najmä rozličné problémy s vlasmi. Dlhodobý deficit biotínu môže spôsobiť stenšovanie vlasov, ich nadmerné šedivenie a dokonca i vypadávanie vlasov. Okrem toho môže dôjsť k zhoršeniu kvality nechtov. Dostatočná úroveň viatmínu B7 naopak chráni pred padaním vlasov a podporuje spevnenie nechtov.

Kožné problémy

Ďalším typickým prejavom dlhodobého nedostatku biotínu je zhoršená kvalita kože. Pokožka môže byť začervenaná, šupinatá a veľmi suchá. Môže dôjsť k rozvoju alebo zhoršeniu ekzému. Môžu sa objaviť rozličné dermatitídy, zápaly kože, akné, vyrážky na pleti a podobne. Okrem toho sa u niektorých jedincov môže objaviť v dôsledku chýbania tejto látky aj praskanie kútikov úst. Rovnako môže byť príznakom opuchnutý a boľavý, respektíve zapálený jazyk tmavej farby či nadmerne suché oči.

nadmerná únava

Zdroj: Shutterstock®

Únava a strata chuti do jedla

Nedostatok vitamínu B7 sa môže prejaviť aj nadmernou únavou až vyčerpaním a celkovou slabosťou organizmu. Pridať sa môžu bolesti svalov, mravčenie v končatinách či problémy so spánkom. Pri výraznom deficite sa môžu objaviť tráviace ťažkosti a poruchy metabolizmu. U jedinca môžu byť prítomné pocity na zvracanie a nevoľnosti, strata chuti do jedla, postupná strata váhy i úbytok svalovej hmoty. Okrem toho môže dôjsť k zníženiu odolnosti organizmu voči chorobám, respektíve k oslabeniu imunity.

Psychické ťažkosti

Nakoniec môže mať nadmerný a dlhodobý deficit biotínu negatívny vplyv nielen na vzhľad či fyzické zdravie človeka, ale aj jeho psychiku. Objaviť sa môžu pocity úzkosti a depresie, ktoré často súvisia i s nedostatkom energie a nespavosťou. Vo vážnych prípadoch sa môžu vyskytnúť dokonca halucinácie. Veľmi nebezpečný je nedostatok vitamínu B7 u malých detí, u ktorých môžu vzniknúť neurologické problémy a poruchy vývoja.

Odporúčame: TOP dôvody, prečo jesť quinou: Je skutočne taká úžasná?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní