Chutné a zdravé osvieženie: Zistite, prečo jesť papáju častejšie!

Chutné a zdravé osvieženie: Zistite, prečo jesť papáju častejšie!

Papáju radíme medzi veľmi zdravé exotické druhy ovocia. Postupne sa dostáva aj k nám a i v bežných supermarketoch na ňu z času na čas môžeme naraziť. Kde však takýto tropický plod rastie? Stromom chutných papájí je Carica papaya, čiže papája melónová, ktorá vyzerá ako palma a dorastá zvyčajne do výšky okolo 10 metrov. Jej domovinou sú najmä tropické oblasti Strednej Ameriky. V prípade, že ste chutnú a lahodnú papáju ešte neochutnali, je ten pravý čas to zmeniť. Toto úžasné ovocie je totiž plné vitamínov aj antioxidantov a blahodarne vplýva napríklad na tráviaci trakt človeka. Čo všetko dokáže a prečo si papáju dopriať častejšie sa dozviete v článku.

1. Je vitamínovou bombou

Áno, ovocie vo všeobecnosti radíme medzi najlepšie zdroje najrozličnejších vitamínov. No práve papája je priam vitamínovou bombou! Už pri zjedení približne polovice tohto chutného plodu svojmu telu dodáte dennú odporúčanú dávku vitamínu C. Taktiež obsahuje slušné množstvá vitamínov K aj E. Rovnako je vynikajúcim zdrojom betakaroténu, z ktorého sa v tele tvorí vitamín A. Zabudnúť však nemožno ani na minerály. Papája vám doplní horčík, vápnik aj draslík.

Odporúčame: Ako sa v našom tele prejavuje nedostatok draslíka? Pozor na tieto príznaky!

imunitný systém

Zdroj: Shutterstock®

2. Podporuje imunitu

Kedže je papája tak bohatá na vitamín C, dokáže výrazne podporiť funkciu imunitného systému človeka. Ak hľadáte spôsob, ako posilniť svoju obranyschopnosť, neváhajte si pochutnávať aj na spomínanom ovocí. Navyše sa v ňom ukrýva množstvo látok s antioxidačnými vlastnosťami, vďaka ktorým napomáha telo a bunky chrániť pred škodlivými účinkami voľných radikálov. V papáji však môžeme nájsť i lykopén, ktorý je známy svojimi protirakovinovými účinkami.

3. Znižuje cholesterol

Papája nájde svoje miesto v jedálničkoch aj u osôb, ktoré trápi vysoký cholesterol. Toto ovocie napomáha telo chrániť pred škodlivými účinkami zlého LDL cholesterolu. Vysoký cholesterol negatívne vplýva na stav ciev, môže prispieť ku kôrnateniu tepien a z dlhodobého hľadiska zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Papája má navyše protizápalové a detoxikačné účinky.

zápcha

Zdroj: Shutterstock®

4. Potlačí zápchu

Papája je plná vlákniny, ktorá má zásadný význam pre činnosť čriev. Nedostatok vlákniny sa môže prejaviť i zápchou a v takýchto prípadoch je dôležité zaradiť do jedálnička dobré zdroje vlákniny. A medzi tie papája rozhodne patrí. Dokonca obsahuje i enzým papaín, ktorý má okrem iného pozitívny vplyv aj na proces trávenia. Vďaka protizápalovým účinkom môže byť papája nápomocná pri liečbe hnačiek či vredových ochorení žalúdka.

5. Podporuje zdravie očí

Kedže nám vie papája poskytnúť vitamín A a taktiež karotenoidy luteín a zeaxantín, je nenahraditeľným pomocníkom aj pri udržiavaní dobrého stavu našich očí. Spomínané látky sú totiž pre správnu funkciu zraku nevyhnutné. Majú antioxidačné účinky, prispievajú k ochrane očí pred oxidačným poškodením a preventívne pôsobia proti degeneratívnym zmenám na sietnici či šedému zákalu. 

Bude vás zaujímať: Prečo jesť konopné semená? Toto je 7 dôvodov, prečo im povedať áno!

konzumácia papáje

Zdroj: Shutterstock®

6. Je nízkokalorická

Papája je z viac ako 85 percent tvorená len vodou. Stogramová porcia tohto chutného exotického ovocia predstavuje len okolo 35 kalórií. Nielenže je veľmi zdravá, ale pochutnávať si na nej môžete bez akýchkoľvek výčitiek. Do jedálnička ju môžete zaradiť pri chudnutí aj udržiavaní si váhy. Pripravte si z nej ovocný šalát, chutnú domácu šťavu alebo experimentuje a skombinujte ju napríklad s mäsom. 

7. Zlepšuje stav kožných ochorení

Papáji nakoniec môžeme vďaka jej komplexu cenných látok, ktoré v sebe ukrýva, pripísať i blahodarný vplyv na pokožku tela. Má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti a napomáha zlepšovať stav pokožky pri kožných ochoreniach, napríklad i pri akné. Môže pomôcť urýchliť hojenie rán aj upokojiť podráždenú pokožku. Z tohto ovocia sa robia skvelé pleťové masky.

Odporúčame: Aké sú príznaky atopického ekzému? Toto by sme o ochorení mali vedieť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní