Dôvody, prečo je plač dôležitý pre zdravie: Tie vás rozhodne dostanú!

Dôvody, prečo je plač dôležitý pre zdravie: Tie vás rozhodne dostanú!
  • 24.08.2019
  • Michaela Kožáková

Plač je prirodzená reakcia ľudí na celý rad emócií vrátane smútku, žiaľu, šťastia, frustrácie, radosti, bolesti. Pamätáte si tie plače, keď ste si rozbili koleno pri prvom pokuse bicyklovať sa bez podporných koliečok? Alebo od hnevu, keď vám otec nekúpil to červené autíčko z výkladu? Či slzy ako hrach pri zlomenom srdci? A krájaní cibule? Plačú ženy, muži, deti – bez rozdielu. Teraz, keď sme dospelí, mnohí z nás zadržiavajú slzy najmä na verejnosti a v práci, pretože to považujú za znak slabosti alebo za niečo, za čo sa treba hanbiť. Je to pravda? Či naozaj je plač zdravý?

Pozri aj: Aké sú príznaky atopického ekzému? Toto by sme o ochorení mali vedieť!

Plač

Zdroj: Shutterstock®

Čo na to lekári?

Verdikt lekárov a psychológov je jednoznačný: plač je prospešný pre naše zdravie. Dokonca niektorí lekári odporúčajú pravidelne a výdatne plakať. Zbavenie sa stresu či ťažoby plačom má veľmi pozitívny vplyv na náš duševný stav. Japonci túto múdrosť posunuli do vyšších levelov – niektoré mestá majú tzv. kluby na plakanie, kde sa ľudia stretávajú a spoločne plačú, aby odbúrali stres po náročnom dni. Aké sú teda benefity, ktoré nám prináša plač?

Druhy sĺz

Naše oči produkujú tri druhy sĺz.

  • Bazálne: slzné kanály neustále vylučujú bazálne slzy, ktoré sú antibakteriálnou tekutinou bohatou na proteíny a pomáhajú udržiavať oči vlhké vždy, keď žmurkáme.
  • Reflexné: sú to slzy vyvolané dráždivými látkami, ako sú vietor, dym alebo cibuľa. Uvoľňujú sa, aby vyplavili tieto cudzie látky a chránili oko.
  • Emocionálne: slzy, ktoré sú reakciou na širokú škálu emócií. Tieto slzy obsahujú vyššiu hladinu stresových hormónov ako zvyšné dva typy sĺz.
Druhy sĺz

Zdroj: Shutterstock®

Uľahčuje bolesť

Výskumy zistili, že okrem toho, že plač upokojuje, slzy uvoľňujú oxytocín a endorfíny. Tieto chemické látky spôsobujú, že sa ľudia cítia dobre a môžu zmierniť fyzickú aj emocionálnu bolesť. Týmto spôsobom môže plač pomôcť zvýšiť pocit pohody. Takýmto spôsobom plač môže i pozdvihnúť náladu.

Uvoľňuje stres

Zdroj: Shutterstock®

Uvoľňuje stres

Podľa niektorých odborníkov plač uvoľňuje toxíny a pomáha znižovať hladinu stresu. Ako sme už spomínali, keď ľudia z reakcie na stres plačú, ich slzy obsahujú stresové hormóny, ktoré sú takýmto spôsobom vyplavené z tela. Vedci sa teda domnievajú, že plač môže pomôcť bojovať proti stresu. Stále však táto oblasť potrebuje ďalšie výskumy, aby sa tento fakt mohol na sto percent potvrdiť. 

Plač tiež môže pomôcť bábätkám lepšie spať. Či má plač rovnaký účinok na spánok u dospelých, sa ešte musí preskúmať.

Plač a jeho benefity

Zdroj: Shutterstock®

Bojuje s baktériami a zlepšuje videnie

Plač pomáha zabíjať baktérie a udržiavať oko čisté, pretože slzy obsahujú tekutinu zvanú lyzozým – enzým, ktorý znižuje nebezpečenstvo vzniku infekcií v oku, bez neho by oči veľmi ľahko podliehali rôznym ochoreniam.

Bazálne slzy pomáhajú udržiavať vlhkosť očí a bránia vysychaniu slizníc. Lubrikačný účinok bazálnych sĺz pomáha ľuďom vidieť jasnejšie. Keď membrány vyschnú, videnie sa môže rozmazať.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní