Čo je avitaminóza? Spoznajte ochorenia z nedostatku vitamínov!

Čo je avitaminóza? Spoznajte ochorenia z nedostatku vitamínov!

Pre správnu funkciu nášho organizmu sú vitamíny rozpustné vo vode alebo v tuku nesmierne dôležité. Každý z nich má nejaké poslanie a v tele človeka sa podieľa na iných procesoch. Napríklad vitamín C je známy v súvislosti s činnosťou imunitného systému a vitamín A je zase okrem iného dôležitý pre naše oči. Nesprávna hladina týchto látok v tele môže viesť k rozvoju viacerých zdravotných komplikácií. Nebezpečná môže byť hypovitaminóza, čo je nedostatok určitého vitamínu, no rovnako aj hypervitaminóza, čo je v podstate nadbytok, predávkovanie až otrava daným vitamínom. A čo je takzvaná avitaminóza? To vám prezradíme v nasledujúcom článku!

Čo je avitaminóza?

Pojmom avitaminóza označujeme kritický až úplný nedostatok nejakého vitamínu v tele človeka. Ide v podstate o veľmi vážnu formu hypovitaminózy. K tomuto stavu môže dôjsť z viacerých príčin. Avitaminóza môže vzniknúť v dôsledku toho, že človek dlhodobo daný vitamín neprijíma v strave, čiže môže byť príčinou jednotvárna strava. Okrem tohoto môžu byť príčinou poruchy trávenia a vstrebávania látok v črevách, tiež poškodenie črevnej mikroflóry či poruchy žliaz s vnútornou sekréciou. Taktiež môže dôjsť k tomuto stavu v dôsledku zvýšenej spotreby daného vitamínu z dôvodu užívania nejakých liekov. 

Avitaminóza môže vážne poškodiť zdravie človeka a viesť k rozvoju rôznych ochorení. U nás sa však tento závažný stav vyskytuje skôr zriedkavo a bežnejší je napríklad v rozvojových krajinách, respektíve krajinách tretieho sveta. Liečba avitaminózy spočíva hlavne v dodaní chýbajúceho vitamínu do organizmu, prípadne v riešení problému s trávením alebo odstránení iných faktorov, ktoré k extrémnemu deficitu vitamínu viedli. V rámci prevencie je v prvom rade potrebné myslieť na pestrú a vyváženú stravu, v ktorej sa ukrývajú všetky potrebné vitamíny, tiež minerály a základné živiny.

Odporúčame: Ako využiť starý chlieb? Recepty, ktoré si zamiluješ!

vitamín C

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré sú najznámejšie ochorenia z nedostatku vitamínov?

Skorbut

Asi najtypickejším príkladom avitaminózy je skorbut, čo je ochorenie z extrémneho nedostatku vitamínu C v potrave. V dnešnej dobe je toto ochorenie zriedkavé, pričom sa vyskytuje hlavne vo veľmi chudobných oblastiach. V minulosti však bolo pomerne rozšírené. Trpeli ním najmä námorníci, ktorých strava bola chudobná na tento potrebný vitamín. Skorbut sa prejavuje hlavne vypadávaním zubov a krvácaním ďasien. Objavujú sa poruchy tvorby červených krviniek a anémia, zlé hojenie rán, krvácanie zo slizníc i problémy s kĺbmi. Toto ochorenie dokonca môže viesť až k smrti. Medzi najlepšie zdroje vitamínu C radíme kivi, jahody, červenú papriku, brokolicu či karfiol aj čierne ríbezle.

Beri-beri

Ďalším pomerne známym ochorením, ktoré vzniká v dôsledku extrémneho až úplného nedostatku nejakého vitamínu, je beri-beri. Ide o chorobu nervového systému, ktorá vzniká kvôli chýbajúcemu tiamínu, čo je vitamín B1. Táto látka je dobre zastúpená v potrave a jej výrazný deficit tak nie je opäť úplne bežný. Beri-beri môže vo vyššej miere ohrozovať alkoholikov, u ktorých môže dôjsť k zhoršeniu schopnosti tela vstrebávať a ukladať tento vitamín. Kedysi bolo rozšírené v krajinách, v ktorých bola hlavnou potravinou ryža. Toto ochorenie má niekoľko foriem, pričom sa aj príznaky môžu odlišovať. Vo všeobecnosti sa však beri-beri prejavuje únavou a letargiou a poruchami srdcovo-cievneho a nervového systému. Vitamín B1 sa ukrýva v rybách aj droždí, hrášku, orechoch aj celozrnných výrobkoch.

vitamín B3

Zdroj: Shutterstock®

Pelagra

Aj vitamín B3 je pre nás nesmierne dôležitý. Nazývaný je tiež ako niacín či vitamín PP. Nájdeme ho v mäse, otrubách, šošovici, semenách či avokáde. V dôsledku jeho avitaminózy vzniká ochorenie zvané pelagra. Toto ochorenie môže vzniknúť z nedostatku vitamínu v strave aj kvôli jeho nedostatočnému vstrebávaniu pri užívaní nejakých liekov, alkoholizme či poruchách metabolizmu. Pelagra bola prvýkrát popísaná španielskym lekárom Gasparom Casalom ešte v 18. storočí. Pre toto ochorenie sú charakteristické tri hlavné príznaky, a to hnačka, dermatitída a demencia. Postihnutý môže strácať na váhe, môže ho trápiť nechutenstvo, slabosť, nespavosť a neskôr sa objavujú i neurologické ťažkosti, poruchy rovnováhy či halucinácie. Neliečená pelagra sa môže skončiť smrťou.

Rachitída

Medzi ochorenia spôsobené avitaminózou radíme aj rachitídu, ktorá je bežne nazývaná aj ako krivica. Príčinou tejto choroby je extrémny nedostatok vitamínu D v detskom veku. K tomuto stavu môže dôjsť kvôli chudobnej výžive a tiež v dôsledku nedostatku slnečného žiarenia. Jeho vplyvom si totiž naše telo dokáže tento dôležitý vitamín i samo vytvárať. Rachitída sa prejavuje veľmi závažnou poruchou tvorby kostí. U postihnutého jedinca zostávajú kosti mäkké a krivia sa, a to najmä kosti dolných končatín, neraz aj panva, rebrá či chrbtica. V štruktúre kostí prevláda chrupavkovitá hmota. Dieťa môže mať problém s chôdzou a pomalšie sa u neho uzatvára fontanela. V strave môžeme vitamín D nájsť v rybách, prípadne v mlieku či vajciach. 

vitamín A

Zdroj: Shutterstock®

Šerosleposť

Nakoniec môžeme spomenúť ešte šerosleposť. Tento zdravotný problém sa prejavuje výrazne zhoršeným videním za šera a v noci. Jedinec sa môže ťažšie orientovať vo veľmi tmavých priestoroch a môže strácať periférne videnie. Vzniká v dôsledku narušenia funkcie zrakových tyčiniek v oku. V tomto prípade však k tomu môže dochádzať z viacerých príčin. Zriedkavo bývajú príčiny dedičného charakteru, no v mnohých prípadoch za šerosleposťou stojí práve výrazný deficit vitamínu A. Tento dôležitý vitamín je telu možné doplniť pečeňou či rybami. Vitamín A tiež nájdeme v mlieku, mrkve či špenáte.

Odporúčame: Čo uvariť na obed? Vyskúšaj tento zdravý šošovicovo-mrkvový šalát!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní