Normálna teplota ľudského tela sa zmenila! Aká je jej hodnota?

Normálna teplota ľudského tela sa zmenila! Aká je jej hodnota?

Normálna teplota ľudského tela je už takmer 150 rokov ekvivalentná číslu 37. Nová štúdia z vlaňajška však tento fakt, ktorého sa doteraz držali lekári i pacienti, popiera, pričom tvrdí, že toto číslo dosť signifikantne kleslo.

Nie všetci z vedeckej, ale i laickej verejnosti s týmto názorom súhlasia. Kde je pravda a aká je nová normálna teplota ľudského tela?

Základné fakty o teplote tela

Poďme pekne po poriadku a na začiatok si povedzme, aké sú štandardné hodnoty, ktoré sa doteraz v súvislosti s ľudskou teplotou tela skloňovali. 

Ako sme už uviedli, ideálnou teplotou tela bolo 37 stupňov a všetky hodnoty nad 37,5 stupňa Celzia predstavujú zvýšenú teplotu, teda stav, kedy ľudské telo bojuje s ochorením. Pri teplote nad 38 °C hovoríme už o horúčke, ktorú je potrebné tlmiť liekmi. 

Teplota tela pod 35 stupňov sa zasa označuje ako hypotermia. V tomto stave telo nestíha dostatočne rýchlo produkovať teplo a prichádza k jeho podchladeniu pre dlhodobé vystavenie sa chladu.

Zaujme ťa: TOP bylinky na kašeľ: Ktoré z nich najlepšie zatočia s rôznymi druhmi kašľa?

kedy má človek teplotu

Zdroj: Shutterstock®

Prečo došlo k poklesu normálnej teploty ľudského tela?

Istá rozsiahla štúdia, ktorá sa zamerala práve na normálnu teplotu ľudského tela a počas troch rokov zozbierala viac ako 650-tisíc hodnôt od 190-tisíc rôznych ľudí, dospela k záveru, že normálna teplota tela klesla vo všeobecnosti takmer o pol stupňa, teda na 36,6 stupňov Celzia. Vo Fahrenheitoch hovoríme takmer o celom stupni.

Vedci veria, že k tomuto faktu prispelo mnoho faktorov – od priemerného nárastu výšky a telesnej váhy cez všeobecne lepší životný štandard až po klimatizované priestory na každom rohu a v neposlednom rade prístup k lepšej zdravotnej starostlivosti.

Lekári a odborníci z farmaceutického priemyslu však nedisponujú  ďalšími dôkazmi a upozorňujú, že aj keby bol pokles normálnej telesnej teploty skutočný, nič to nemení na veci, kedy sa človek dostáva do stavu horúčky či podchladenia.

Inšpiruj sa: Ideálna pracovná desiata diabetika: Čím v office zahnať hlad?

aká je normálna teplota ľudského tela

Zdroj: Shutterstock®

Teplota ľudského tela sa môže u každého líšiť

Aj v súčasnosti platí, že normálna telesná teplota je iná pre každého jednotlivca v závislosti od pohlavia, veku a mení sa dokonca s typom vykonávanej aktivity i s konkrétnym časom v dni, kedy je nameraná.

Ani číslo 37, ktoré je uznávané ako normálna telesná teplota dodnes, nie je definitívne a neplatí pre každého. Odborníci sa teda zhodujú na tom, že za úplne normálnu teplotu tela sa dá považovať teplota v rozmedzí 36,1 do 37,2 stupňa Celzia.

Rozsahy telesnej teploty

  • Normálna telesná teplota je v rozmedzí 36 – 36,9 °C, avšak v priebehu dňa sa teplota mení, a to v rozmedzí od 1 do 2 °C. Najnižšia teplota je zvyčajne v ranných hodinách, vyššie zase v popoludňajších hodinách. 
  • Zvýšená teplota sa pohybuje v rozmedzí 37 – 37,9 °C. K zvýšeniu teploty dochádza zväčša v dôsledku ochorenia. 
  • Mierna horúčka je v rozmedzí 38 – 38,8 °C. Vzniká v dôsledku vážnejšieho ochorenia, obvykle bakteriálneho pôvodu.
  • Hhyperpyrexia sa pohybuje v rozmedzí 38,9 – 39,9 °C. V tomto prípade však ide o vážnejší stav, pri ktorom je potrebné vyhľadať lekára.
  • Hypertermia je telesná teplota nad 40 °C.
  • Hypotermia - telesná teplota v rozmedzí 34 – 36 °C.
  • Podchladenie pod 34 °C.

Aktualizovaný článok: 9.6.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní