Zistite, čo znamená zimnica: Kedy signalizuje vážny problém?

Zistite, čo znamená zimnica: Kedy signalizuje vážny problém?

Husia koža, triaška a nepríjemný pocit náhleho chladu po celom tele. Zimnica sa najčastejšie spája s horúčkou a vzniká tak, že mozog začne pri poklese telesnej teploty napínať a uvoľňovať svalstvo s cieľom vytvoriť teplo. Netreba však zaspať na vavrínoch a pripisovať zimnici len malý či žiadny význam. Zistite, čo znamená zimnica a aké vážne zdravotné problémy môže signalizovať.

Znak začínajúcej infekcie

Zimnica môže byť predzvesťou toho, že vaše telo napádajú baktérie alebo vírusy, čo často spôsobuje triašku. Vo všeobecnosti prichádza ešte pred horúčkou, no môže sa stať, že príde až vtedy, keď sa vám pohorší. Ak zimnica spojená s husou kožou a triaškou trvá i niekoľko dní po začiatku ochorenia a neustále sa zhoršuje, navštívte lekára.

Inšpiruj sa: Ako znížiť vysoký cholesterol? Hravo si s tým poradia tieto bylinky!

husia koža význam

Zdroj: Shutterstock®

Príznak vážnych ochorení

A teraz sa dostávame k tým najvážnejším zdravotným problémom, ktoré môže zimnica skutočne sprevádzať a často ich i sprevádza. Hneď prvým prípadom je malária, teda ochorenie prenášajúce sa prostredníctvom tropického komára. V tomto prípade ide zimnica ruka v ruke s vysokými horúčkami, nevoľnosťami, bolesťami hlavy, zvracaním či svalovými bolesťami. Keď už sme pri ochoreniach prenosných hmyzom, zimnica je častým prejavom boreliózy, ktorú spôsobuje nakazený kliešť, pričom ju sprevádzajú aj iné príznaky podobné chrípkovým.

Zimnica často prichádza pri ochoreniach, kedy dochádza k zvýšenej aktivite bielych krviniek. Patrí sem reumatická artritída, lupus či dna. Zimnica sa však vyskytuje i pri infekčnej artridíte, ktorú väčšinou spôsobuje baktéria, ale i pri rakovine, menovite pri leukémii či lymfóme. V neposlednom rade môže byť zimnica i nepriaznivou reakciou na určité lieky, a to najmä vtedy, ak ste na niektorú látku v nich alergickí. Lekári hovoria o častej reakcii s antibiotikami, ale zimnica sa môže dostaviť i ako dôsledok chemoterapie a pri transfúziách krvi. So zimnicou sa trápia i závislí ľudia a predstavuje symptóm abstinencie.

symptómy pri transfúzii krvi

Zdroj: Shutterstock®

Vzplanutie emócií

Článok o zimnici uzavrieme príjemným dôvodom, prečo vzniká. Už sa vám niekedy stalo, že sa husia koža dostavila, keď ste počuli úžasnú hudbu alebo keď ste si vypočuli smutný alebo naopak radostný príbeh? Dostaví sa dokonca aj pri filmoch či seriáloch, pri hádkach či naopak prejavoch lásky. Áno, zimnica môže sa môže prejaviť i vtedy, keď prežívate silný emocionálny zážitok a i vtedy, keď na tento silný zážitok spätne myslíte. Nemusí teda vždy signalizovať len život ohrozujúcu diagnózu, čo je určite dobrá správa.

Kedy pri zimnici vyhľadať lekára?

  • Keď je zimnica sprevádzaná vysokou horúčkou.
  • V prípade, že je zimnica sprevádzaná malátnosťou.
  • Ak sa k zimnici pridruží aj hnačka alebo zvracanie.

Silná triaška, teda zimnica v tomto prípade môže byť príznakom otravy krvi, zápalu pľúc i dokonca prejavom alergickej reakcie. Ak je dôvodom zimnice bakteriálne ochorenie, pomôžu antibiotiká. Naopak, ak ide o príznak chrípky, pomôže vám len poriadne vyležanie choroby.

Zaujme ťa: Sú éčka nebezpečné? Pozor, nájdu sa medzi nimi aj výnimky!

Aktualizovaný článok: 21.2.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní