Čo všetko o spermiách musíš vedieť, ak (ne)chceš otehotnieť?!

Čo všetko o spermiách musíš vedieť, ak (ne)chceš otehotnieť?!

Teória o tom, ako vzniká dieťa, je celkom jednoduchá, v praxi však môžu budúci rodičia prežívať muky. Oplodnenie nie je jadrová veda, no pre niektoré páry to nie je samozrejmosť. Možno situáciu zhoršujú práve nepravdy, ktoré sa šíria ako o ženských, tak o mužských pohlavných orgánoch a ich pohlavných bunkách, teda vajíčkach a spermiách. V tomto článku zistíte všetko o spermiách, aby ste dokázali zvýšiť šance stať sa rodičmi, prípadne opačne, ak sa rodičmi stať nechcete, tieto šance eliminovali.

Žiadni olympionici

Spermie sú často prirovnávané k olympijským plavcom, pričom zlatým medailistom sa stáva tá, ktorá oplodní vajíčko. Odborníci nás však vyvádzajú z omylu, pretože niektoré spermie sa nehýbu vôbec, iné sa pohybujú v neurčitých trajektóriách a len niektoré plávajú rovno (alebo v kruhoch) za svojím cieľom. Pravdou nie je ani to, že spermie smerujú len vpred, teda priamo do maternice. Prechádzajú vagínou, krčkom, maternicou, vajcovodmi k vaječníkom.

Zaujme ťa: Spoznajte liečivé účinky petržlenovej vňate! Neuveríte, s čím si dokáže poradiť!

pravda o spermiách

Zdroj: Shutterstock®

Krátky život? Ale kdeže!

Ďalším mýtom je informácia, že spermie žijú len veľmi krátku dobu po tom, ako sú vypustené z mužského pohlavného orgánu. Aj vďaka tejto dezinformácii má svet o niekoľko detí naviac… V skutočnosti môžu spermie prežiť až 5 dní po vypustení do ženských útrob, v ktorých sa im darí vďaka hlienu. Spermie, ktoré sa dostanú do príliš horúceho prostredia alebo naopak príliš studeného prostredia, však naozaj zomierajú po pár minútach.

Nekonečná plodnosť?

Muži sa často spoliehajú na to, že sú plodní navždy, a preto so založením rodiny otáľajú. Nie je však úplná pravda, že sú plodní navždy, len majú navždy spermie. Ich kvalita a pohyblivosť však s vekom klesá a tiež klesá s praktizovaním nevhodného životného štýlu, teda znehodnocuje ich fajčenie či alkohol. Štúdie dokonca ukázali, že staršie spermie môžu plodiť deti s genetickými ochoreniami. A ako je to s vhodnou spodnou bielizňou pre mužskú pýchu? Podľa vedcov nemajú úzke boxerky nič spoločné s menším počtom spermií, takže môžete pokojne nosiť, čo máte radi.

teória otehotnenia

Zdroj: Shutterstock®

Tehotenské mýty

Mnohé páry, ktoré sa snažia počať dieťa, žijú v domnienke, že čím viac spermií sa dostane k vajíčku, tým lepšie. Niekedy je však menej viac a keď sa k vajíčku dostane viac ako jedna schopná spermia, môže mať dieťatko genetické ochorenie či iné zdravotné problémy, ktoré vznikajú už v období jeho vývoja v ženskom tele. Táto informácia je dôležitá najmä tam, kde sa to dá ovplyvniť – pri umelom oplodnení.

Ďalšou veľkou dezinformáciou je, že keď budete sexovať častejšie, máte vyššiu šancu na úspech. Práve naopak, šance sa znižujú, pretože spermie nie sú dostatočne dozreté na to, aby vajíčko oplodnili.

Posledným veľkým mýtom je mýtus o predejakuláte muža, ktorý vyprodukuje pred tým, než vypustí plnohodnotný ejakulát. Traduje sa, že predejakulát nie je schopný oplodniť vajíčka, pretože neobsahuje spermie. To je pravda, no spermie, ktoré sú ešte živé v ženskom vnútre, sa môžu s predejakulátom zmiešať a dostať sa tak k svojmu cieľu. Z toho vyplýva, že aj prerušovaný sex môže priniesť (nechcené) ovocie.

Pozri aj: Viete, čo je bioaktívny kolagén? Jeho účinky na zdravie i krásu si vás získajú!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní