Metóda Oil Pulling: Kokosová kúra so zaujímavými účinkami?

Metóda Oil Pulling: Kokosová kúra so zaujímavými účinkami?

  • Zdieľaj:
 • 0

Aj keď sa už podľa najnovších štúdií zdravotné účinky kokosového oleja spochybňujú, ba dokonca sa mu niektorí odborníci na výživu odporúčajú vyhýbať, blahodarné účinky mu úplne uprieť nemôžeme. Nebudeme sa však venovať využitiu kokosového oleja v kuchyni, ale v kúpeľni. V článku sa zameriame predovšetkým na ústnu hygienu.

Oil Pulling – prastará metóda s novým rozmerom

Po slovensky môžeme hovoriť o premieľaní kokosového oleja v ústach. Nie je však vylúčené využívať aj iné hodnotné oleje. Pozitívne účinky boli zaznamenané aj so slnečnicovým, olivovým a sezamovým olejom.

Oil Pulling je vo svojej podstate prastarou metódou, ktorej pôvod je lokalizovaný v Indii, kde sa praktizovala v rámci ájurvédy. Jej dlhú tradíciu možno zaznamenať aj v Rusku či na Ukrajine. Sezamový olej, používaný v Indii, ale aj slnečnicový, ktorý dominuje olejovému rituálu na Ukrajine a v Rusku, bol však v modernejšom duchu vystriedaný kokosovým olejom.

Pozri aj: Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!

kokosová ústna hygiena

Zdroj: Shutterstock®

Detox cez ústnu dutinu?

Aj keď sa zistilo, že z pohľadu tukov nie je kokosový olej až takým zázrakom, stále platí, že má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Práve pre tieto účinky je jeho využitie veľmi vhodné v starostlivosti o ústnu dutinu. Čo sa však týka jeho hlbších detoxikačných schopností, pri nich už odborníci váhajú. I keď Dr. F. Karach, veľký zástanca olejového rituálu, prednášal dokonca aj o protirakovinových účinkoch tejto kúry. Výskum však stále prebieha a zatiaľ sa v tomto smere oplatí udržať istú mieru skepticizmu.

Ako na to?

Oil pulling je veľmi jednoduchou metódou. Mala by sa robiť nalačno. Používajte panenský olej lisovaný za studena, na jeden rituál vám bude stačiť polievková lyžica kokosového oleja. Podstatou je, aby ste si olej prehadzovali a premieľali v ústach, pomedzi zuby a pod jazykom. Vydržať by ste to mali aspoň 20 minút. Áno, je to pomerne dlhý čas, ale ľudia, ktorí to skúsili, ho určite nepovažujú za vyhodený.

Po dôkladnej dvadsaťminútovej kúre olej vypľujte, ústa vypláchnite čistou vodou a zuby si umyte kefkou, ale bez použitia pasty. Mali by ste si dávať pozor na to, aby ste olej neprehltli, keďže by mal v poslednej fáze obsahovať väčšinu škodlivých baktérií z ústnej dutiny. Tejto olejovej kúre treba dať čas, pretože výsledky sa neobjavia po pár dňoch.  

kokos v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock®

Čo môžete očakávať?

Olejový rituál vám pri dlhodobej realizácii prinesie množstvo benefitov, a to:

- príjemný pocit v ústach,
- lesklé a belšie zuby,
- zníženie množstva baktérií,
- podporu ústnej hygieny,
- zvlhčenie ďasien,
- zmiernenie zápalov,
- prevenciu zápachu z úst,
- prevenciu proti zubnému kazu.

kokos na biele zuby

Zdroj: Shutterstock®

Kokosová pasta na zuby

Ak vám nestačí Oil Pulling, môžete si bez problémov z kokosového oleja vyrobiť aj vlastnú zubnú pastu. Takáto pasta dokáže odstrániť žltý povlak a zuby sa po nej budú pekne lesknúť. Stačí, keď kokosový olej zmiešate s trochou jedlej sódy (jej využitie zvážte pri citlivých zuboch). Do svojpomocne vyrobenej pasty si môžete pridať aj pár kvapiek esenciálneho oleja (vhodný je najmä olej z mäty piepornej).

Pokiaľ spomínanú metódu premieľania oleja v ústach už dlhodobejšie využívate, podeľte sa s nami o vaše skúsenosti a prípadné tipy.

Ďalšia inšpirácia: Prášok z plodov baobabu: Skutočný poklad z africkej savany?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Ghee maslo: Urobte si ho doma a spoznajte TOP 15 benefitov pre krásu i zdravie!
ZDRAVIE A PREVENCIA

Ghee maslo: Urobte si ho doma a spoznajte TOP 15 benefitov pre krásu i zdravie!

 • 0
 • 11.01.2023
Čo nejesť v tehotenstve? Ktoré potraviny obmedziť a ktorým sa úplne vyhnúť?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Čo nejesť v tehotenstve? Ktoré potraviny obmedziť a ktorým sa úplne vyhnúť?

 • 0
 • 08.12.2022
Kosáčiková anémia – aké škody napácha zmena tvaru červených krviniek?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Kosáčiková anémia – aké škody napácha zmena tvaru červených krviniek?

 • 0
 • 23.10.2022