Najlepšie bylinky pre lepší spánok: Zbavte sa nespavosti bez liekov!

Najlepšie bylinky pre lepší spánok: Zbavte sa nespavosti bez liekov!

Nespavosť, dlhé zaspávanie, prebúdzanie sa cez noc, nedostatočné oddýchnutie si počas spánku – s tým všetkým sa pravdepodobne každý musí raz za čas popasovať. Ak ste sa tým ešte nikdy nestretli, máte obrovské šťastie. Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je totiž nevyhnutný pre správnu funkciu celého tela. Zabezpečuje nám potrebnú regeneráciu. Nedostatok spánku pritom môže byť pôvodcom mnohých zdravotných problémov. Čo však v prípade, ak to s vaším spánkom nevyzerá dvakrát ružovo? Pomôcť môžu napríklad lieky na spanie. Niekedy však stačí aj oveľa menej a nie je dôvod hneď hltať tabletky. Skvelým pomocníkom sú napríklad rôzne byliny. Dnes vám predstavíme tie najlepšie bylinky pre lepší spánok.

Čo sa môže skrývať za problémami so spánkom?

Existujú rôzne príčiny nespavosti a celkovo zlej kvality spánku. Veľký vplyv má napríklad vek človeka. Je bežné, že stúpajúcim vekom má človek o niečo väčšie problémy so zaspávaním alebo nevydrží spať dostatočne dlhú dobu. Problémy so spánkom sa môžu vyskytnúť u jedincov s ochoreniami srdca a ciev či hormonálnymi alebo tráviacimi ťažkosťami. Príčiny nespavosti však môžu mať aj psychický charakter. Môže ju spôsobiť nadmerná psychická záťaž organizmu počas dňa, prepracovanosť či nadmerný stres. Nie je zriedkavé, že ak nás niečo trápi alebo nás čaká dôležitá udalosť, nedá nám to jednoducho spať. Poďme sa však pozrieť na to, ktoré bylinky nám v prípade rôznych problémov so spánkom môžu pomôcť najlepšie.

- Galéria
1 z 5

Valeriána lekárska

Jednou z najlepších bylín na spomínané ťažkosti je jednoznačne valeriána lekárska, ktorej sa tiež hovorí kozlík. Jej koreň má sedatívne účinky. Droga z valeriány pôsobí na nervový systém upokojujúco a rovnako prispieva k tlmeniu srdcovej činnosti. Valeriánový čaj je obrovským pomocníkom nielen pri nespavosti, ale aj búšení srdca, strese, nervozite či pocitoch úzkosti. Napomáha ľahšie prekonávať aj chronické poruchy spánku či depresívne stavy. Okrem toho sa osvedčil pri žalúdočných neurózach aj črevných ťažkostiach, napríklad kŕčoch a nafukovaní.

Odporúčame: Prvá pomoc pri mnohých ťažkostiach: Poznáte účinky mätového oleja?

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní