Keď je alergia na zvuky chorobou: Ako zistíte, že máte problém?

Keď je alergia na zvuky chorobou: Ako zistíte, že máte problém?

Mizofónia bola ako ochorenie pomenovaná po prvý raz pred 19 rokmi, čo znamená, že ide o pomerne nové a neprebádané ochorenie. Názov mizofónia (po anglicky misophonia) pochádza z gréckeho slovného spojenia, ktoré v preklade znamená „nenávisť k zvuku” a v podstate predstavuje príliš vysokú citlivosť na určité zvuky, ktoré môžu u pacienta vyvolať úzkosti, hnev či dokonca až panický stav. Ako sa teda alergia na zvuky prejavuje a čo s ňou robiť?

Mozgová abnormalita

Keď u pacientov s mizofóniou robili magnetickú rezonanciu, zistili, že toto ochorenie zanecháva na mozgu viditeľnú stopu. Mozog mizofonikov bol teda iný ako mozog človeka, ktorý mizofóniou netrpí, z čoho vyplýva, že mizofónia je naozaj zriedkavou mozgovou abnormalitou. Ak sa pýtate, čo mizofóniu spôsobuje, vedci to zatiaľ nevedia so 100-percentnou istotou. 

Inšpiruj sa: TOP bylinky na nepravidelnú menštruáciu: Ktoré upravia cyklus?

nenávisť k zvukom

Zdroj: Shutterstock®

Zistili však, že sú na ňu náchylnejší pacienti s obsesívno-kompulzívnou poruchou, Tourettovou chorobou či pacienti s úzkosťami a tinitusom. Mizofónia bola za ochorenie uznaná až v roku 2001. Je to tak najmä preto, lebo dovtedy si ju zamieňali za úzkosť, rôzne fóbie a ďalšie iné poruchy. Najčastejšie pritom nastupuje ešte v predpubertálnom veku, pričom sú na ňu viac náchylnejšie ženy než muži. Vedci tvrdia, že rolu hrá i genetika, lebo toto ochorenie sa často v rodinách opakuje. Pozitívnou správou je, že mizofonici majú štatisticky vyššie IQ.

Najčastejšie spúšťače

Medzi typické zvuky vyvolávajúce mizofóniu patrí zvuk, ktorý vydávame pri prežúvaní, sŕkaní nápojov, jedení jedál, prehĺtaní, odkašliavaní či spájaní pier. Spúšťačom môže byť i poťahovanie cez nos, zvuk, ktorý vydáva pero pri písaní, šušťanie papiera, tikanie hodín a rôzne zvuky, ktoré vydávajú vtáky, cvrčky či iné zvieratká. Okrem týchto zvukov, ktoré iritujú pacientov s mizofóniou najčastejšie, to môže byť v podstate akýkoľvek zvuk, dokonca v niektorých prípadoch sa hovorí aj o vizuálnych spúšťačoch, akými často bývajú napríklad hra s vlasmi či trenie nosa.

iritujú ma zvuky

Zdroj: Shutterstock®

Zimomriavky na tele

Poznáte ten pocit, keď niekto zaškrípe nechtom po tabuli alebo neustále škrípe zubami? Vám to spôsobuje zimomriavky na celom tele a želáte si len jediné, aby tento zvuk ihneď prestal. Presne takýto majú pocit mizofonici, no oveľa častejšie a pri zvukoch, ktoré si iní ľudia len sotva všimnú. Mizofónia je naozaj nepríjemná porucha, ktorá sa môže u pacientov vyskytovať v najrôznejších podobách a tiež v rôznej intenzite. Ak ste teda prehnane citliví na zvuky aj vy, kontaktujte odborníka. Ten vám poradí, ako sa dá s mizofóniou bojovať. Zväčša sa však lieči na úrovni terapie.

Pozri aj: Spielberg, Aniston či Ali: Aká choroba spája známe celebrity?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní