Esenciálny rozmarínový olej: Kde všade dokáže byť nápomocný?

Esenciálny rozmarínový olej: Kde všade dokáže byť nápomocný?

Rozmarín lekársky, latinsky Rosmarinus officinalis, je aromatická rastlina z čeľade hluchavkovité. Tento menší stredomorský poloker si i mnohí z nás pestujú doma v kuchyni či záhradke. Ide totiž o obľúbenú koreninu. Sivozelené rozmarínové lístky sa čerstvé i sušené využívajú pri príprave rozličných pokrmov. Rozmarín je však zároveň i liečivou bylinou a dodnes je využívaný vo farmácii. Okrem iného sa z neho pripravuje aj esenciálny rozmarínový olej, ktorý môže i vám pomôcť pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Pri ktorých neduhoch sa naň spoľahnúť?

Dýchacie ťažkosti

Esenciálny olej z rozmarínu lekárskeho pôsobí antioxidačne, antibakteriálne, protizápalovo aj analgeticky. Na dýchacie ústrojenstvo pôsobí prečisťujúco. Môže pomôcť pri nádche, prechladnutí, chrípke, bronchitíde či rôznych dýchacích ťažkostiach. Vhodné je ho priamo inhalovať alebo ho tiež môžete pridať do difuzéra či aromalampy. Takto príjemnú arómu rozprúdite po celej miestnosti.

Bude vás zaujímať: Príčiny zvýšenej chuti do jedla: Môže za tým stáť ochorenie?

stres

Zdroj: Shutterstock®

Stres

Inhalovanie esenciálneho rozmarínového oleja môže byť nápomocné v mnohých ďalších prípadoch. Môže to pomôcť vtedy, keď sa cítime vystresovaní. Rozmarín prináša upokojenie a celkovo zlepšuje náladu. Taktiež môže pomôcť zmierniť podráždenosť či bolesti hlavy. Zaháňa pocity úzkosti a bojuje s nespavosťou.

Psychická únava

Toto prírodné liečivo je rovnako nápomocné pri celkovej psychickej únave. Povzbudzuje činnosť mozgu a funkciu nervovej sústavy. Podporuje koncentráciu a stimuluje pamäť. Prinavracia duševnú energiu, príjemne osviežuje myseľ. Stačí ho opäť inhalovať alebo pridať do difuzéra. Ak sa nabudúce bude okolo vás kopiť neodkladná práca, neváhajte si k nemu privoňať.

vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Vypadávanie vlasov

Rozmarínový olej môže byť užitočný aj pri problémoch s vlasmi. Známy je hlavne jeho pozitívny účinok pri vypadávaní vlasov. Pri umývaní vlasov z neho pridajte zopár kvapiek do šampónu, kondicionéru či masky. Prípadne ho môžete zmiešať s nejakým rastlinným olejom a použiť na vlasový zábal. Okrem toho tento olej tiež bojuje s lupinami, stará sa o suché vlasy a spomaľuje ich šedivenie.

Zapálená pleť

Esenciálny olej z rozmarínu lekárskeho pomáha i pleti. Tlmí kožné zápaly a môže pomôcť i s hojením rán. Taktiež zmierňuje suché miesta na pokožke. Pri použití na citlivú pokožku je však vždy vhodné esenciálny olej pridať do nejakého iného rastlinného oleja, napríklad kokosového, arganového či madľového. Pravidelnou masážou sa zlepší i celkový tón pleti.

bolesť svalov

Zdroj: Shutterstock®

Bolesť svalov a kĺbov

Tento esenciálny olej je užitočný taktiež pri svalovom napätí a únave, napríklad po cvičení či zvýšenej fyzickej námahe. Pôsobí uvoľňujúco a tlmí bolesť svalov. Pridajte ho do masážneho či akéhokoľvek rastlinného oleja a premasírujte ním boľavé miesta. Takáto masáž dobre pôsobí a pomáha aj pri reumatických a artritídnych ťažkostiach. Masážou je tiež možné zmierniť menštruačné kŕče.

Celulitída

Ako posledné môžeme ešte spomenúť to, že esenciálnemu rozmarínovému oleju sa pripisuje i schopnosť zlepšiť stav pokožky postihnutej celulitídou. Boj s pomarančovou kožou môžete opäť podporiť pravidelnou masážou s rozmarínovým olejom.

Odporúčame: 7 dôvodov, prečo jesť chia semená: Prekvapivé, čo všetko dokážu


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní