Poznáte účinky wasabi? Nie je to len štipľavá pochúťka, ale aj liek!

Poznáte účinky wasabi? Nie je to len štipľavá pochúťka, ale aj liek!

Wasabi asi väčšina z nás pozná ako zelenú pastu, respektíve krém, ktorý je podávaný v ázijských reštauráciách k sushi. Toto tradičné japonské jedlo z ryže má dozaista aj v našich kútoch obrovské množstvo fanúšikov. Rovnako i veľmi štipľavá chuť wasabi je mnohými milovaná. Samozrejme, chuť je veľmi subjektívnou záležitosťou a nejedna osoba sa od ostrých pokrmov drží radšej ďalej.

Dnes sa však pozrieme na to, prečo sa oplatí nechať si zeleným wasabi aspoň raz za čas, ako sa hovorí, prečistiť dutiny. Možno totiž o tom neviete, no reč nie je len o netradičnej pochúťke, ale aj prírodnom lieku. Zistite, aké sú účinky wasabi.

Poznáte wasabi?

Na prípravu wasabi, ktorému sa u nás často hovorí aj japonský chren, sa používa podzemok rastliny zvanej eutrema japonská, latinsky Eutrema japonica. Ide o vytrvalú bylinu, ktorej domovinou je Japonsko. Tu rastie najmä v povodí riek a potokov, hlavne však v chladnejších, dokonca až podhorských oblastiach. Neskôr sa rozšírila aj do ďalších častí Ázie, pestuje sa dokonca na Novom Zélande či v USA. Priemerne dorastá do výšky asi 30 centimetrov. Rastlina je charakteristická väčšími listami srdcovitého tvaru a drobnými bielymi kvetmi.

Využívajú sa z nej v prvom rade podzemné časti. Koreň sa najemno strúha a využíva ako korenina či pochutina, ktorá je typická svojou výraznou pikantnou arómou a chuťou. Za tú je zodpovedný vysoký obsah izotiokyanátov. Je neoddeliteľnou súčasťou mnohých japonských pokrmov, a to hlavne sushi či sašimi. V miestnej gastronómii však našli uplatnenie aj listy eutremy japonskej, ktoré majú podobnú chuť. Využívajú sa ako dekorácia, prípadne sa pridávajú do šalátov a podobne. 

Vyskúšajte: Karfiolová ryža ako zdravá a diétna príloha?! Ako ju pripraviť?

zdravé wasabi

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú jeho účinky?

Mohlo by sa zdať, že vo wasabi až toľko živín a dôležitých látok nenájdeme, no opak je pravdou. Ukrývajú s v ňom mnohé vitamíny skupiny B a taktiež slušné množstvo cenného vitamínu C. Je zdrojom mnohých minerálov, a to hlavne mangánu, horčíka, draslíka, železa či zinku. Okrem toho obsahuje aj vlákninu a bielkoviny. Wasabi pôsobí antibakteriálne, detoxikačne, antiparaziticky, dezinfekčne a rovnako sa hovorí o jeho antiastmatických a protirakovinových účinkoch. Je plný antioxidantov, ktoré v tele napomáhajú potláčať škodlivé účinky voľných radikálov.

Priaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárny systém človeka. Zlepšuje hladinu cholesterolu, podporuje zdravie srdca a bráni agregácii krvných doštičiek. Podieľa sa tak aj na znížení rizika ochorení srdca a ciev. V dýchacích cestách napomáha ochraňovať pred mnohými patogénmi a prispieva tak k prevencii infekcií. Okrem toho tlmí zápaly kĺbov či svalov. Taktiež má pozitívny vplyv na tráviaci trakt a jeho funkciu. Prečisťuje črevá, podporuje vylučovanie žlče a môže priniesť úľavu pri problémoch so zápchou či plynatosťou. Zbavuje telo toxínov a prispieva k dobrému stavu a funkcii pečene.

  • Wasabi zlepšuje trávenie

Japonský chren, teda wasabi, obsahuje enzýmu, ktoré podporujú trávenie a zlepšujú funkciu tráviaceho traktu.

  • Wasabi zlepšuje kardiovaskulárne zdravie

Wasabi pomáha znižovať hladinu cholesterolu v ľudskom tele, čo má priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém

  • Wasabi pomáha detoxikovať organizmus

Japonský chren pomáha podporovať vylučovanie toxínov z pečeňových tkanív. Dokonca môžeme povedať, že wasabi je prírodným detoxikátorom. 

  • Wasabi pôsobí proti zápalu

Podľa štúdií máme dočinenia s rastlinou, ktorá obsahuje protizápalové zložky. Vďaka ním je to skvelá zložka proti zápalom, ktoré môžu spôsobovať bolesť kĺbov a prispieť k vzniku artritídy

  • Wasabi je prevenciou proti rakovine

Wasabi obsahuje izotiokyanáty, ktoré patria medzi antioxidanty bojujúce z voľnými radikálmi. Práve vďaka ním je skvelou prevenciou pred vznikom niektorých druhov rakoviny. Predovšetkým rakoviny prsníka, rakoviny pľúc, rakoviny prostaty, rakoviny močového mechúra

konzumácia wasabi

Zdroj: Shutterstock®

V akých formách možno zohnať wasabi?

Wasabi je možné u nás zohnať hlavne ako prášok a taktiež ako zelenú wasabi pastu. Je však pomerne drahé, a to predovšetkým kvôli tomu, že pestovanie rastliny je náročné a nákladné. Okrem toho je tiež potrebné spomenúť, že nájsť u nás pravé wasabi nie je najľahšie. V mnohých prípadoch sa totižto používa aj klasický chren, ktorý je dochucovaný a dofarbovaný určitým malým množstvom wasabi prášku, prípadne sa ozajstné wasabi v takomto produkte ani nenachádza. Ak teda túžite ochutnať skutočné wasabi, sledujte pri kúpe zloženia produktov.

Ako wasabi používať?

Ak ste milovníkmi pálivých a pikantných chutí, nemusíte si ho vychutnávať len v kombinácii so sushi. Pastu môžete pridať do rôznych pokrmov. Vyskúšajte ju použiť pri príprave cestovín. Perfektne sa kombinuje s rôznymi druhmi mäsa aj rybami. Rovnako ňou môžete ozvláštniť šalátové zálievky, omáčky či nátierky. I keď ste veľkým fanúšikom štipľavých jedál, nezabúdajte, že všetkého veľa škodí. Nadmerná konzumácia wasabi môže u citlivejších jedincov spôsobiť ťažkosti, najmä nevoľnosť, prípadne reflux či hnačku.

Odporúčame: TOP zaujímavosti o očiach: Tieto fakty vás prekvapia!

Aktualizovaný článok: 13.4.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní