Poznáte najväčšie mýty o chrípke? Neuveriteľné, čomu sme verili!

Poznáte najväčšie mýty o chrípke? Neuveriteľné, čomu sme verili!

Prechodné obdobia sú aj synonymom obdobia prechladnutí a chrípok. Tieto ochorenia zväčša trápia deti a starých ľudí, ktorých organizmus je na vírusy oveľa náchylnejší ako organizmus dospelého. A choroby sa medzi nami šíria ďalej, najmä na verejných priestranstvách, teda aj v celkom obyčajnom office, ktorý navštevujete každý deň. Zatiaľ, čo hľadáte všetky možné informácie o chorobách prechodných období a o tom, ako ich poraziť, pozrite sa aj na to, aké sú najväčšie mýty o chrípke a prechladnutí!

Obliekaj sa poriadne!

V podstate otrepaná fráza, ktorá nemá nič do seba: „Obleč sa, inak prechladneš!” Často sa prechladnutie a chrípka pripisujú nevhodnému ľahkému oblečeniu, ktoré údajne prepustí zimu a spôsobí, že človek ochorie. Veda však hovorí, že chrípku spôsobujú vírusy a aj keď je chrípkové obdobie väčšinou cez chladné mesiace, s chladným počasím to nemá nič spoločné. To isté platí aj o mýte, ktorý hovorí, že keď pôjdete von s mokrou hlavou, tak prechladnete. Faktom je aj to, že aj keď ochoriete v zime, je veľmi pravdepodobné, že ste chrípku chytili vo vnútri.

Inšpiruj sa: Aké sú účinky olív? Toto je dobrý dôvod, prečo ich jesť pravidelne!

prečo sa zaočkovať proti chrípke

Zdroj: Shutterstock®

Žiadna teplota, žiadna nákaza

Ďalší mýtus a absolútna nepravda sa týka povery, že ak dotyčný s chrípkou nemá teploty, nemôže vírus posunúť ďalej, teda niekoho ním nakaziť. Nie je to tak. Či s teplotami, alebo bez nich, pacient s chrípkou býva pre iných nebezpečným prvé 2 až 3 dni od vlastnej nákazy. Pozor, v niektorých prípadoch dokážu dospelí ľudia nakaziť svoje okolie ešte pred tým, ako sa u nich vôbec príznaky prejavia. V tom prípade nákaze nezabránite už vôbec.

Z prechladnutia chrípka

Často ľudia jednoducho strašia, že z obyčajného prechladnutia sa čoskoro vyvinie chrípka. Obe ochorenia však spôsobujú vírusy, no úplne odlišné. Preto sa z prechladnutia chrípka nestane a z chrípky sa nestane prechladnutie. V konečnom dôsledku je chrípka vážnejším ochorením s oveľa nepríjemnejšími príznakmi ako prechladnutie, ktoré sa vyznačuje najmä plným nosom.

chrípková sezóna 2019

Zdroj: Shutterstock®

Na očkovanie je neskoro

Nie je. Aj keď je očkovanie proti chrípke efektívnejšie, keď ho podstúpite pred samotným chrípkovým obdobím, nie je naň nikdy neskoro, možno až vtedy, keď naozaj odznie. Najviac ochorení na chrípku býva v zimných mesiacoch, konkrétne ide o január a február, no chrípkové obdobie sa môže pretiahnuť až do jari. Preto ak nad očkovaním ešte uvažujete, už dlhšie neváhajte. Ďalším veľkým mýtom je aj to, že očkovať sa proti chrípke každý rok vôbec nie je nutné. Pravda je ale úplne na inom brehu. Očkovanie je nutné podstúpiť každý rok, pretože vírusy sa z roka na rok menia. Nikdy tak nedostanete očkovanie na rovnaký vírus.

Pozri aj: Je toto najzdravšia náhrada mäsa? Vegetariáni a vegáni, zbystrite!

- Anketa

UŽ STE MALI TENTO ROK CHRÍPKU?

Odpovedalo 64 ľudí  

Už ju mám za sebou!
17%
Ešte nie, ale určite ma to čaká...
6%
Nie a ani ju nedostanem.
77%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní