Poznáte tieto liečivé účinky citrónov? Takto sú prínosné pre telo!

Poznáte tieto liečivé účinky citrónov? Takto sú prínosné pre telo!

Citróny rozhodne nepatria medzi klasické ovocie, ktoré si niekam zoberieme so sebou a keď nás zastihne hlad, tak ho jednoducho ošúpeme a zjeme. Nuž, konzumácia celých citrónov je pravdepodobne len pre milovníkov veľmi kyslej chuti. Oveľa častejšie sa však využíva práve citrónová šťava, ktorá našla uplatnenie napríklad ako dochucovadlo pokrmov a nápojov. Z citrónov sa dá tiež pripraviť chutná a osviežujúca limonáda či citrónový koláč. Toto ovocie má však priaznivý vplyv na zdravie človeka a jeho účinky by sme mali rozhodne poznať. Ako teda dokážu tieto žlté plody vždyzelených citrónovníkov podporiť naše zdravie?

1. Podporujú imunitu

Áno, aj citróny dokážu podporiť imunitu a snáď každý to o nich aj vie. Radíme ich totižto medzi zdroje vitamínu C. Tento silný antioxidant je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému. Antioxidanty navyše v tele bojujú proti škodlivým účinkom voľných radikálov a spomaľujú starnutie. Pri prechladnutí aj potrebe ochrany pred infekčnými chorobami je možné pridávať si ho napríklad do čaju. Citrónovú šťavu však nikdy nedávajte do priamo zaliateho nápoja. Vriaca voda významné látky zničí. Spomínaný vitamín C navyše podporuje aj vstrebávanie železa v organizme.

Odporúčame: 7 dôvodov, prečo jesť chia semená: Prekvapivé, čo všetko dokážu

odkyslenie organizmu

Zdroj: Shutterstock®

2. Odkysľujú organizmus

Mäso, vajcia, obilniny aj niektoré mliečne výrobky či rôzne druhy ovocia radíme medzi zakysľujúce potraviny. Prekyselný organizmus pritom môže byť príčinou mnohých ťažkostí, vrátane pálenia záhy, nadúvania aj kožných problémov. Účinky týchto kyselinotvorných potravín potláčajú zase potraviny zásadité. Medzi ne patria okrem iných aj citróny. Nevadí, že citróny majú kyslú chuť. V našom tele sa správajú zásadito, podobne ako aj ďalšie druhy citrusov. Citróny tak radíme medzi potraviny odkysľujúce organizmus.

3. Pôsobia antisepticky

Citróny v menších množstvách obsahujú i viaceré minerály, fytochemikálie a polyfenoly. Majú však aj výrazné antiseptické vlastnosti, čiže pôsobia dezinfekčne. Ak nemáte nič iné poruke, môžete ich použiť aj ako dezinfekčný prípravok na rôzne kožné rany či uhryznutia a štípance od hmyzu. Stačí len zopár kvapiek citrónovej šťavy. Podporí to i rýchlejšie hojenie rany. Ak vás zase trápia bolestivé vredy v ústach alebo dokonca bolesť v hrdle, pravidelne kloktajte vodu s trochou citrónovej šťavy.

zlý dych

Zdroj: Shutterstock®

4. Pomáhajú pri ústnej hygiene

Citróny môžu byť skvelým pomocníkom pri starostlivosti o zdravie ústnej dutiny. Citrónovú vodu môžete predsa kloktať, ale aj piť. Môže to pomôcť nielen pri riešení vyššie spomenutých ťažkostí. Ide totiž o skvelý osviežovač dychu, ktorý sa oplatí vyskúšať najmä pri problémoch so zlým dychom. Šťava z citróna je nápomocná pri zápaloch v ústnej dutine, zubnom kameni aj krvácaní ďasien. Citrónovú vodu si môžete dopriať kedykoľvek počas dňa, pričom vás osvieži a doplní potrebné tekutiny.

5. Sú užitočné pri redukcii hmotnosti

Šťava z citróna podporuje činnosť žlče aj pečene a má tiež priaznivý vplyv na proces trávenia a hlavne metabolizmus. Kedže metabolizmus zrýchľuje, môže byť užitočná pri redukcii váhy. Pravidelne si ju pridávajte do vody či aspoň mierne vychladnutého bylinného čaju. Okrem toho napomáha tiež odstraňovať z tela nadbytočnú vodu, pričom i prečisťuje obličky a močové cesty. Odvodnenie organizmu tiež zabezpečí stratu prebytočnej váhy.

Odporúčame: TOP potraviny pre zdravšiu pečeň: Ktoré by sme mali jesť pravidelne?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní