Cesnak kuchynský, latinsky Allium sativum, je rastlina z čeľade cesnakovité. Jeho domovinou je pravdepodobne centrálna oblasť Ázie. Od nepamäti sa jeho guľovitá cibuľa, ktorá je zložená z niekoľkých strúčikov prekrytých bielym až purpurovým obalom, využíva nielen ako zelenina a korenina, ale uplatňuje sa aj v tradičnej ľudovej medicíne. Reč je o jednej z najstarších liečivých rastlín vôbec. Po rozšírení na iné kontinenty na jeho účinky nedali dopustiť starí Egypťania, Rimania či Gréci. I naše staré mamy neváhali množstvo neduhov liečiť práve cesnakom.
Možno jedinou takou malou nevýhodou cesnaku je to, že po jeho konzumácii zostáva človeku tak trochu nepríjemný zápach z úst. Cesnak však podľa ľudovej múdrosti tak smrdí preto, aby odháňal démonov a zlých duchov. A čo všetko taký cesnak dokáže? V prvom rade ide o prírodné antibiotikum, ktoré pôsobí dezinfekčne a antibakteriálne. Blahodarne pôsobí na dýchacie cesty, krvný tlak, cievy aj imunitný systém. A čo všetko s naším telom dokáže cesnakový olej? Aké sú účinky cesnakového oleja aj ako si ho pripraviť, to vám prezradíme v našom článku.
Pozri aj: Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?
Aké sú jeho účinky?
Cesnakový olej v prvom rade zoženiete na internete či v predajniach so zdravými potravinami. Extrakt je tiež vo forme kapsúl možné zakúpiť v lekárňach a užívať ako výživový doplnok. Pri používaní doplnkov stravy však vždy dodržujte pokyny pre dávkovanie uvedené na obale či v príbalovom letáčiku. Vráťme sa však späť k samotnému cesnakovému oleju a jeho účinkom. Podobne ako cesnak je plný účinných látok, ktoré blahodarne vplývajú na zdravie človeka. Ukrývajú sa v ňom mnohé antioxidanty, vitamín C a taktiež minerály. Cesnak je známy obsahom alicínu, čo je rastlinné antibiotikum. Cesnakový olej má antibakteriálne účinky a pôsobí protiplesňovo a protizápalovo.
Pozitívne ovplyvňuje v prvom rade kardiovaskulárny systém človeka. Prispieva k udržiavaniu dobrej hladiny cholesterolu v krvi aj krvného tlaku. Rozširuje cievy, zlepšuje ich elasticitu a posilňuje srdcový sval. Prispieva tak k prevencii vážnych srdcovo-cievnych chorôb. Ďalej podporuje imunitný systém aj metabolizmus a môže byť nápomocný pri poruchách látkovej premeny. Je prírodným liekom na prechladnutie, infekčné ochorenia či ťažkosti s trávením. Nápomocný tiež môže byť pri starostlivosti o pokožku a vlasy. Reguluje regeneráciu tkanív, otvára kožné póry a prečisťuje pleť a bojuje proti akné, vyrážkam či iným kožným problémom. Podporuje rast vlasov, zlepšuje ich štruktúru a navyše bráni lámaniu slabých nechtov.
Bude ťa zaujímať
Čo tak si cesnakový olej pripraviť doma?
Podobného pomocníka so širokými možnosťami použitia si môžete pripraviť aj v pohodlí domova. Potrebovať na to budete len strúčiky cesnaku a nejaký kvalitný prírodný olej, napríklad olivový či slnečnicový olej lisovaný za studena. Dobre uzatvárateľnú sklenú nádobu naplňte na kúsky nakrájanými strúčikmi cesnaku. Jeden či dva kúsky môžete aj pretlačiť. Následne cesnak zalejte vybraným olejom. Nádobu zatvorte a dajte na chladnejšie a tmavšie miesto odpočívať aspoň na týždeň či 10 dní. Potom olej sceďte a nalejte do čerstvej fľašky. Vhodné je ho počas troch mesiacov uskladňovať v chlade, ideálne v chladničke.
A ako ho používať? V prvom rade sa ho neobávajte v primeranom množstve používať v kuchyni. Pokrmom dodá pikantnú cesnakovú chuť a arómu. Hodí sa do polievok, omáčok, marinád, zálievok aj k mäsu. Vyskúšajte ho, ak vás trápi vysoký krvný tlak či cholesterol alebo keď potrebujete zlepšiť obranyschopnosť. Ďalej ho môžete použiť pri mnohých ťažkostiach aj zvonka. Pomôže potlačiť bolesť a infekciu v ušiach. Ponatierajte si ním okolie vonkajšej časti ucha. V prípade kožných problémov natierajte olejom priamo postihnuté miesto. Taktiež si ním môžete premasírovať bolestivé miesta na tele, napríklad chrbát či krk. Pre lepšiu kvalitu vlasov ho neváhajte pridať do domácej vlasovej masky.
Odporúčame: 5 dôvodov, prečo používať avokádový olej: Čo urobí pre vaše zdravie a krásu?