Si si istá, že ti nechýba? Takto sa prejavuje nedostatok horčíka!

Si si istá, že ti nechýba? Takto sa prejavuje nedostatok horčíka!

Horčík, inak nazývaný aj magnézium, ktorý má značku Mg, predstavuje pre náš organizmus veľmi dôležitý minerál. Medzi jeho najlepšie potravinové zdroje radíme napríklad banány, mnohé oriešky a semená, horkú čokoládu, avokádo, listovú zeleninu, pšeničné otruby aj strukoviny. A prečo ho vlastne potrebujeme? Menovaný minerál má v ľudkom tele viacero dôležitých funkcií. Význam má napríklad pri nervovo-svalovej činnosti. Taktiež podporuje zdravie srdca.

Magnézium je dokonca súčasťou vyše stovky enzymatických procesov, ktoré v našom tele neustále prebiehajú. Ak táto minerálna látka organizmu chýba, môže to mať vplyv na rozvoj viacerých zdravotných ťažkostí. V dnešnom článku sme sa zamerali na to, ako rozpoznať nedostatok horčíka. Ak vás trápia niektoré z nasledujúcich ťažkostí, neváhajte do jedálnička zaradiť viac potravín bohatých na tento cenný minerál.

Pozri aj: Aké sú prejavy nedostatku vitamínu D? Tieto príznaky neprehliadaj!

svalové kŕče

Zdroj: Shutterstock®

1. Svalové kŕče

Medzi najtypickejšie prejavy výraznejšieho nedostatku dôležitého magnézia radíme hlavne svalové kŕče. Ako sme spomenuli už vyššie, horčík sa podieľa na správnej svalovo-nervovej činnosti. Ak vás teda opakovane trápi svalová slabosť, mravčenie v končatinách, strnulosť šije alebo práve nepríjemné svalové kŕče v nohách, neváhajte svoje zdravie podporiť vhodnými zdrojmi magnézia. Na dostatočný prísun tejto látky by mali o to viac dbať najmä športovci, respektíve jedinci s vyššou pohybovou aktivitou.

2. Srdcová arytmia

Prítomnosť horčíka v organizme je nevyhnutná aj pre zdravie a dobrý stav srdca. Práve dostatočná hladina cenného magnézia predstavuje skvelú prevenciu pred viacerými kardiovaskulárnymi ťažkosťami. Srdce je svalový orgán, ktorý môže na nedostatok magnézia poriadne doplatiť. Deficit tejto látky môže vplývať na rozvoj srdcovej arytmie, ktorá predstavuje poruchu srdcového rytmu, respektíve nepravidelnú činnosť srdca. Ak vás trápi bolesť na hrudníku či búšenie srdca v kombinácii s dýchavičnosťou alebo závratmi, môže to naznačovať práve nedostatok horčíka.

nadmerná únava

Zdroj: Shutterstock®

3. Únava

Únava je veľmi nešpecifický príznak, ktorý sa objavuje pri najrozličnejších zdravotných problémoch či ochoreniach. Ak vás však trápia napríklad aj vyššie spomenuté ťažkosti ako kŕče v nohách, skúste pouvažovať nad tým, či je váš príjem horčíka dostatočný. Práve dlhodobý nedostatok magnézia sa môže prejavovať chronickými pocitmi únavy a nadmernou ospalosťou, zhoršenou kvalitou spánku aj sťaženým zaspávaním. Pre lepšie udržanie si energie vyskúšajte do jedálnička zaradiť viac potravín bohatých na horčík.

4. Problémy s kosťami

Nízke hladiny horčíka môžu výrazne uškodiť aj našim kostiam či zubom. Tento minerál je totižto veľmi dôležitý pre správne vstrebávanie vápnika, ktorý je rozhodujúci práve pre dobrý stav zubov aj kostí. Nedostatok magnézia tak môže byť príčinou veľkých strát nevyhnutného vápnika, čo sa v konečnom dôsledku môže prejavovať zvýšenou kazovosťou zubov či nesprávnym vývojom kostí. Dostatočný prísun vápnika aj horčíka vzájomne predstavuje dobrú prevenciu pred rozličnými problémami s kosťami, napríklad i osteoporózou.

depresie

Zdroj: Shutterstock®

5. Depresie

Nedostatok magnézia má nakoniec vplyv nielen na fyzický stav jedinca, ale aj ten psychický. Na začiatku sa deficit tejto látky môže prejavovať napríklad pocitmi úzkosti. Osoby s miernymi príznakmi nedostatku horčíka bývajú často nervózni, vystresovaní a podráždení aj citliví na hluk. Dlhodobo nízka hladina tohto minerálu však môže vyústiť až k dráždeniu receptorov v mozgu a poškodzovaniu neurónov. Vo vážnejších prípadov sa nedostatok magnézia prejavuje až depresiami či poruchami pamäte a koncentrácie.

Odporúčame: Ako uvoľniť bolesť krížov? Skús tieto účinné cviky na boľavé kríže


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Čipková 07.03.19 19:02

karma
106.00

Horčík užívam každý deň, najprv som ho brala proti krčom v nohách a potom mi ho odporučil aj neurológ.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní