Šťavnaté plody, ktoré ozdravia naše telo: Aké sú účinky fíg?

Šťavnaté plody, ktoré ozdravia naše telo: Aké sú účinky fíg?

V súčasnej dobe je známych niekoľko stoviek rozličných druhov figovníkov, pričom najznámejším z nich je pravdepodobne figovník obyčajný z čeľade morušovité. Tieto opadavé alebo aj vždyzelené stromy radíme medzi tropické až subtropické dreviny, ktorých domovinu môžeme hľadať v oblasti Stredozemného mora. Dnes sú rôzne druhy figovníkov rozšírené najmä v juhovýchodnej Ázii. V pazuchách tmavozelených a pekne tvarovaných listov sa tvoria hruškovité plody. Tie sú najskôr zelené, no postupom času sa sfarbia buď dožlta, alebo do fialovočervena. Plody figovníkov, známe aj ako figy, sa často konzumujú v sušenom stave, no napríklad koncom leta a začiatkom jesene sú čerstvé plody dobre dostupné i v našich obchodoch. Chutné figy pritom nie je problém vypestovať ani vo vlastnej záhradke. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, prečo sa vlastne oplatí toto chutné ovocie konzumovať a aký má vplyv na naše zdravie.

Sú plné dôležitých látok

Figy sú v prvom rade zásobárňou mnohých dôležitých látok, ktoré ľudský organizmu potrebuje pre správnu funkciu. A čo všetko sa v nich ukrýva? Sladučké a šťavnaté figy sú zdrojom mnohých aminokyselín, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi bielkovín. Okrem toho do tela dopravia aj horčík, draslík, železo či meď. Obsahujú i vitamín C a mnohé z vitamínov skupiny B, betakarotén, flavonoidy či antioxidanty.

Odporúčame: Ako uvoľniť bolesť krížov? Skús tieto účinné cviky na boľavé kríže

vysoký tlak

Zdroj: Shutterstock®

Znižujú vysoký krvný tlak

Figy by do jedálnička mali zaradiť osoby, ktoré trápi vysoký krvný tlak. Sú totiž bohaté na draslík, ktorý je nevyhnutný pri udržiavaní dobrej hladiny krvného tlaku. Často za vysokým tlakom totiž stojí nedostatok spomínaného minerálu v strave v kombinácii s nadbytočným príjmom sodíka. Okrem toho môžu figy prispieť aj k udržiavaniu stabilnej hladiny cukru v krvi.

Znižujú hladinu triglyceridov v krvnom obehu

Figy ďalej pôsobia aj na zníženie hladiny triglyceridov v krvnom obehu. Ich zvýšená úroveň v krvi totiž môže byť pre zdravie človeka riziková. Prispievajú totiž k zvyšovaniu rizika vzniku rozličných kardiovaskulárnych ochorení, medzi ktoré bezpochyby patrí aj obávaná ateroskleróza. Figy tak skvelo napomáhajú k ochrane zdravia srdca a ciev. Keďže majú vplyv aj na znižovanie krvného tlaku, môžu prispieť k prevencii vážnych srdcovocievnych ochorení.

Odporúčame: 5 dôvodov, prečo používať avokádový olej: Čo urobí pre vaše zdravie a krásu?

anémia

Zdroj: Shutterstock®

Pomáhajú pri málokrvnosti

Konzumácia fíg môže prospievať aj človeku s málokrvnosťou, čiže anémiou. Za týmto stavom sa môže ukrývať množstvo príčin, vrátane porúch absorpcie železa, zvýšeného rozpadu erytrocytov aj porúch krvotvorby v dôsledku ochorení, zlej funkcie niektorých orgánov aj nedostatku mnohých látok, a to najmä spomínaného železa. Práve figy sú na túto minerálnu látku skutočne veľmi bohaté, preto ich konzumáciou je možné prispieť k prevencii problémov s málokrvnosťou.

Liečia bolesť hrdla

Plody figovníka môžu predstavovať i skvelý prírodný liek na bolesť hrdla. Stačí, ak 5 až 6 fíg povaríte v pol litri mlieka. Nápoj nechajte ochladnúť, oslaďte ho kvalitným mliekom a podávajte po lyžičkách. Pripravíte si tak skvelého pomocníka pri vykašliavaní a bolesti v hrdle, ktorý je veľmi užitočný pri liečbe respiračných ochorení. Pomôže telu bojovať s vírusmi i baktériami. Vďaka svojmu zloženiu navyše figy podporujú imunitu, čo v období rozbiehajúcej sa jesene uvíta pravdepodobne každý.

liečba zápchy

Zdroj: Shutterstock®

Pomáhajú pri zápche

Sušené, ale i čerstvé figy sú bohaté na vlákninu, čo znamená, že sú nenahraditeľným pomocníkom aj pri starostlivosti o zdravie tráviaceho traktu. Podporujú dobrý stav črevnej mikroflóry a procesy trávenia. Nápomocné môžu byť najmä pri problémoch s nepravidelným vyprázdňovaním. Do jedálnička ich zaraďte, ak vás trápi zápcha. Okrem toho figy prispievajú k detoxikácii tela a napomáhajú bojovať s prekyslením organizmu. Dokonca majú protizápalové aj mierne močopudné účinky.

Pôsobia ako antidepresívum

Figy sú nakoniec označované aj za akési prírodné antidepresívum. Ak potrebujete zlepšiť náladu a trochu potlačiť stres, neváhajte si dopriať zopár kúskov. Chutné, šťavnaté a sladučké figy sú navyše skvelou drobnosťou pod zub, ktorá vám dokáže rýchlo dodať chýbajúcu energiu. Podporíte tak svoju aktivitu aj schopnosť sústrediť sa. Ak máte chuť na niečo sladké, spoľahnite sa práve na figy.

Pozri aj: Vertikálna záhrada: Dekoratívne riešenie nielen pre malú záhradu


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní