S bolesťou hrdla sa počas chladných zimných dní musí vysporiadať nejeden z nás. Boľavé a zapálené hrdlo je skutočne otravným problémom, ktorého sa snažíme čo najrýchlejšie zbaviť. Potrebné je hrdlo držať v teple a vhod padne dozaista i poctivý domáci vývar. Pri liečbe pritom nemusíme siahnuť iba po rôznych liečivách z lekárne, ale oplatí sa spoľahnúť aj na liečivú silu prírody. V dnešnom článku vám prezradíme, ako sa zbaviť boľavého hrdla i pomocou surovín, ktoré nájdete doma v špajze! Čo všetko vám pomôže?
Voda so soľou
Pri bolesti v hrdle je nevyhnutné v prvom rade dezinfikovať ústnu dutinu. S tým pomôže aj obyčajná či morská soľ. Lyžičku soli rozpustite v teplej vode a roztok použite na kloktanie. Postup počas dňa zopárkrát zopakujte. Nepríjemné škriabanie v hrdle sa dá na ústup. Miesto soli sa tiež odporúča použiť napríklad aj sódu bikarbónu, ktorá s baktériami rovnako zatočí.
Bude vás zaujímať: Prečo jesť kuskus? Vďaka jeho účinkom si ho zamilujete aj vy!
Med a citrón
Ak vás prepadne bolesť a škriabanie v hrdle, neváhajte siahnuť aj po mede a citróne. Med je prírodným zázrakom s antibiotickými a antibakteriálnymi účinkami. Je plný živín, posilňuje imunitu a bojuje s infekciami. Citrón v sebe ukrýva vitamín C. V pohári teplej vody rozpustite 2 lyžičky kvalitného medu aj citrónovej šťavy. Nápoj si doprajte ráno i pred spánkom.
Škorica a čierne korenie
Liečivé účinky škorice sú ľuďom známe už od nepamäti. Pôsobí dezinfekčne aj antibioticky. S bolesťou v hrdle si poradí raz-dva. Na 2,5 dcl vody pridajte pol lyžičky mletej škorice a štipku mletého čierneho korenia. Chvíľu povarte a čaj nakoniec doslaďte medom. Doprajte si ho trikrát denne. Tento nápoj je skvelým pomocníkom aj pri prechladnutí.
Bude ťa zaujímať
Bylinky
Rozličné bylinky sú nápomocné pri najrôznejších zdravotných ťažkostiach. Ak vás trápi boľavé hrdlo, vhodné je dopriať si nielen bylinkový čaj, ale rovnako je osožné i kloktať odvar z bylín. A na ktoré liečivé rastliny sa môžete spoľahnúť? Kloktať môžete odvar z repíka, nechtíka, šalvie, rumančeka alebo tymianu. Tieto bylinky majú silné antiseptické a dezinfekčné účinky.
Cesnak
Cesnak je starým známym všeliekom, ktorý pri rôznych neduhoch využívali už naše staré mamy. Má antibakteriálne a antibiotické účinky. Ideálne je dopriať si ho v surovom stave. Nakrájajte ho na drobné kúsky a zjedzte buď samotný, alebo s kúskom chleba. Tiež ho môžete podrviť a zmiešať s lyžičkou medu. Ak vám to neprekáža, môžete prekrojený strúčik cesnaku tiež cmúľať v ústach.
Bude ťa zaujímať
Zázvor
Zabudnúť nemôžeme ani na zázvor. I poctivý zázvorový čaj môže pomôcť zmierniť nepríjemné škriabanie v hrdle. V pohári zalejte lyžičku nastrúhaného čerstvého zázvoru vriacou vodou. Po ochladnutí neváhajte pridať aj spomínaný med a citrón. Zázvorový čaj pomôže aj pri kašli, liečbe chrípky či nádche. Navyše je veľmi chutný.
Tvaroh
Nakoniec môžete vyskúšať aj trik starých materí, a to zábal z tvarohu. Rozotrite tvaroh na plienku či kus látky a priložte na krk. Následne krk oviňte napríklad šálom. Obklad z tvarohu je ideálne nechať pôsobiť počas noci.
Odporúčame: Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?