Top dôvody, prečo jesť patizóny: Nevídané, čo táto zelenina dokáže!

Top dôvody, prečo jesť patizóny: Nevídané, čo táto zelenina dokáže!

Patizóny sú typicky letnou zeleninou, ktorá je nielen veľmi chutná, ale aj poriadne zdravá. V našich jedálničkoch však tento kultivar tekvice obyčajnej nemá až tak pevné miesto, ako iné druhy zeleniny. Je to však veľká škoda. Patizóny sú totiž jedinečné nielen svojím diskovitým tvarom s vlnitými okrajmi, ale aj vplyvom na zdravie človeka. Zväčša biele alebo žlté až oranžové plody obsahujú viacero dôležitých látok a majú tiež blahodarný vplyv na srdce či proces trávenia. V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo sa oplatí zaradiť patizóny do jedálnička minimálne počas sezóny.

1. Obsahujú mnohé minerálne látky

Patizóny sú zdrojom mnohých potrebných látok, vrátane minerálov aj stopových prvkov. Bohaté sú na draslík či fosfor, no rovnako telu dodajú vápnik, horčík, železo alebo selén a zinok. Táto chutná zelenina však nezaostáva ani v obsahu vitamínov. Je zdrojom vitamínov C, E aj K a taktiež mnohých z vitamínov skupiny B, a to napríklad kyseliny listovej či niacínu. Ukrýva však aj poriadnu dávku betakaroténu a menšie množstvo bielkovín.

Odporúčame: Čo robiť pri spálení slnkom? Vieme, čo vám zaručene uľaví od bolesti

chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

2. Sú nízkokalorické

Patizón je z viac ako 80 percent tvorený len vodou, pričom na 100 gramov má len okolo 30 kalórií. Je preto ideálnou potravinou, ktorú môžete do jedálnička zaradiť aj pri rozličných diétach, respektíve v rámci zdravého stravovania. Patizóny majú taktiež blahodarný vplyv na metabolizmus, čo sa hodí nielen pri redukcii váhy. Okrem toho podporujú imunitný systém človeka.

3. Blahodarne vplývajú na srdce aj obličky

Patizóny sú charakteristické len veľmi nízkym obsahom sodíka, preto sú vítanou súčasťou jedálnička jedincov, ktorých trápia nejaké problémy s obličkami či srdcovo-cievne ochorenia. Chutné diskovité plody napomáhajú k udržiavaniu dobrej hladiny cholesterolu v krvi aj krvného tlaku. Okrem toho majú močopudné účinky, takže prispievajú k regulácii obsahu vody v organizme.

podpora trávenia

Zdroj: Shutterstock®

4. Podporujú tráviaci systém

Patizóny obsahujú slušnú dávku cennej vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu tráviaceho traktu. Nedostatok vlákniny sa môže prejaviť nepravidelným vyprázdňovaním aj zvýšeným cholesterolom. Patizóny účinne napomáhajú podporovať proces trávenia a konkrétne aj činnosť žalúdka či čriev. Prispievajú k pravidelnému vyprázdňovaniu aj odstraňovaniu škodlivín z čriev. Ich výhodou je aj to, že nenadúvajú.

5. Konzumácia na množstvo spôsobov

Tieto jedinečné tekvicové plody je možné vychutnať si na viacero spôsobov. Postačí im aj krátka tepelná úprava, pomerne rýchlo totiž zmäknú. Ošúpaný a na plátky narezaný patizón môžete obaliť v trojobale a vysmažiť. Je to lahôdka, aj keď nie veľmi zdravá. Zdravšou variantov je grilovanie patizónov spolu s ďalšími druhmi zeleniny a mäsom na grile. Rovnako ich môžete použiť na prípravu krémovej polievky alebo ich skúste naplniť mletým mäsom a zapiecť v rúre. Surové si ich však môžete nakrájať aj do zeleninového šalátu. Dokonca je ich možné nakladať do sladkokyslého nálevu. S patizónmi objavíte vždy nové chute!

Pozri aj: Záhadné choroby ľudstva: Pravdepodobne ste o nich ešte nepočuli!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Alžbeta Stanková 14.07.19 12:29

AS
karma
108.00

pre mňa nové informácie!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní