Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Takto budú pre nás prospešné!

Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Takto budú pre nás prospešné!

Vajíčka sú dozaista vítanou súčasťou každého zdravého jedálnička. Je množstvo dobrých dôvodov, prečo jesť vajcia pravidelne. V prvom rade musíme spomenúť, že ide o veľmi výživnú potravinu, ktorá v sebe ukrýva veľa telu prospešných látok. Telu dokážu dodať veľké množstvo potrebných bielkovín, ktoré sa podieľajú na stavbe našich kostí, kože či vlasov. Ich nedostatok môže spôsobiť nemalé zdravotné problémy. Vajíčka okrem toho obsahujú i vitamíny D či E, taktiež kyselinu listovú, fosfor, horčík alebo zinok. Taktiež telu doplnia luteín a zeaxantín, čo sú karotenoidy dôležité pre zdravie očí. 

Vajíčka sú skvelou súčasťou stravy aj pri diétach a udržiavaní si váhy. Výborne totižto človeka zasýtia a ochránia ho pred vlčím hladom a zbytočným prejedaním sa. A hoci sa hovorí opak, vajcia majú priaznivý vplyv aj na hladinu cholesterolu v krvi, a to na prospešný HDL cholesterol. Nuž, zaradiť túto potravinu do jedálnička sa skutočne vyplatí. Otázkou však zostáva, ako si vajcia pripraviť, aby boli zdravé a chutné. Je vhodné ich variť, smažiť, či dokonca jesť surové?

Odporúčame: Ktoré jedlá znova neohrievať? Týmto opätovné prihrievanie neprospeje!

varené vajcia

Zdroj: Shutterstock®

Varené vajíčka sú v jedálničku vítané

Existuje viacero spôsobov, ako pripraviť vajcia, teda ak nerátame ich pridanie do koláča či rôznych pokrmov. Na mysli máme skôr ich varenie, smaženie či pečenie. V prvom rade je potrebné zmieniť, že potraviny spravidla počas tepelnej úpravy prichádzajú o nejakú časť živín a platí to aj v prípade vajíčok. Pri tepelnej úprave vajec môže dochádzať k stratám vitamínu A či antioxidantov. Za najšetrnejší spôsob ich prípravy považujeme varenie. V tomto prípade potravina nie je vystavená až tak vysokým teplotám a počas takejto úpravy dochádza len k miernej oxidácii tukov. Hoci je varenie vajíčok zdĺhavým procesom, zároveň ide o najzdravší a najvhodnejší spôsob, ako ich pripraviť.

Dobrou voľbou sú tak vajíčka natvrdo aj namäkko. Z takto pripravených vajec dokáže naše telo získať množstvo dôležitých bielkovín. Stačí k nim pridať čerstvú zeleninu aj celozrnný chlieb a zdravé a výživné raňajky či večera sú na svete. Touto kombináciou do organizmu dopravíme i dôležité zložené sacharidy a vlákninu. Pri varení vajíčok vo vode treba dávať pozor na dobu varenia. Dlhým varením strácajú ešte viac živín. Po dovarení ich vždy schlaďte v studenej vode, čo var zastaví. Vyskúšať tiež môžete do jedálnička zaradiť takzvané stratené vajcia, ktoré sú rovnako pripravované varením vo vode.

smažené vajcia

Zdroj: Shutterstock®

A čo praženica či volské oko?

Smažené vajíčka sú pre mnohých obľúbeným jedlom, najmä raňajkami. Do tejto kategórie môžeme zaradiť volské oko, praženicu či omeletu. Tie sa spravidla pripravujú smažením na tuku a pri vysokých teplotách. Takáto tepelná úprava vajec má negatívny vplyv na ich štruktúru aj obsah živín. Hlavným negatívom takéhoto spôsobu prípravy je hlavne to, že dochádza k oxidácii obsiahnutého cholesterolu a tvorbe takzvaných oxysterolov, ktoré nie sú práve zdraviu prospešné. Ak si chcete dopriať niektorý zo spomínaných vaječných pokrmov, vhodné je držať sa pri príprave istých zásad. V prvom rade je vhodné pri smažení vajíčok na panvici používať stabilné oleje, ktoré majú vysoký dymový bod.

Takéto oleje sú odolné voči oxidácii a neprepaľujú sa tak rýchlo. Praženicu či volské oko si tak môžete pripraviť napríklad na avokádovom oleji. Ten  je stabilný až to teplôt okolo 250 °C až 270 °C. Podobne je na tom ryžový či kvalitný olivový olej. Ak si chcete pripraviť praženicu zdravšie, vhodné je ju v prvom rade nepražiť nasucho. Pri príprave je tiež vhodné použiť nejakú zeleninu, napríklad špenát. Volské oko či omeletu na panvici prikryte a pripravujte pri nižšej teplote. Bude to trvať síce dlhšie, no vajíčka sa vám pripravia rovnomerne a hlavne je to k nim šetrnejšie. Rovnako nezabudnite k praženici, volskému oku či omelete pridať dostatok čerstvej zeleniny. 

surové vajcia

Zdroj: Shutterstock®

Pri surových vajciach treba dávať pozor

Nie je to úplne bežné, no mnohí konzumujú aj surové vajcia. Takéto vajíčka sú plné antioxidantov, vitamínov a ďalších mikronutrientov, ktoré by vysoké teploty inak znehodnotili. Surové vajcia však na druhú stranu nie sú pre nás až tak dobrým zdrojom bielkovín, a to z toho dôvodu, že zo surových vajec ich naše telo nevie využiť v dostatočnom množstve. Využiteľnosť z tepelne uvarených vajíčok môže presahovať až 90 percent, pričom pri surových to môže byť až o polovicu menej.

Okrem toho sa s konzumáciou surových vajec môžu spájať ešte isté zdravotné riziká. Áno, na mysli máme salmonelózu, čo je nepríjemné črevné ochorenie, ktorého pôvodcom je Salmonella enterica. Rizikovým faktorom ochorenia je konzumácia nedostatočne tepelne upraveného mäsa, mlieka aj vajec. Hroziť však nemusí len salmonelóza, preto sa vo všeobecnosti odporúča vajcia dostatočne tepelne upravovať. Pri konzumácii surových vajec je o to dôležitejšia ich kvalita a overený zdroj.

Odporúčame: TOP zaujímavosti o ovocí a zelenine: A o tomto ste tušili?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní