Aké sú príznaky zeleného zákalu?A čo je vlastne jeho príčinou?

Aké sú príznaky zeleného zákalu?A čo je vlastne jeho príčinou?

Potrápiť nás môžu rozličné problémy s očami, niekedy menšie, v mnohých prípadoch však i väčšie. Ťažkosti môžu vytvárať opuchnuté, začervenané, veľmi suché či páliace a svrbiace oči. Príčiny podobných problémov nemusia byť vôbec vážne. Môže to spôsobiť alergia, nedostatok nočného spánku, nejaká dráždivá látka v ovzduší a podobne. Horšie je, ak dôjde k zhoršeniu zraku a rozvoju nejakého ochorenia, ktoré s očami súvisí. Mnohých ľudí trápi ďalekozrakosť či krátkozrakosť, medzi choroby očí tiež radíme astigmatizmus či keratokonus. Témou dnešného článku bude rovnako jedno očné ochorenie, a to zelený zákal. Ako sa prejavuje, čo ho spôsobuje a kto je ním najviac ohrozený?

Čo je príčinou zeleného zákalu?

Zelený zákal, odborne glaukóm, je chronické očné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu. To môže viesť postupne k zhoršovaniu zraku a v neskorších fázach to môže spôsobiť až slepotu. Glaukóm predstavuje jednu z najčastejších príčin slepoty. K spomínanému poškodeniu zrakového nervu dochádza spravidla v dôsledku zvýšenia tlaku vo vnútri oka. Zvyčajne je toto zvyšovanie tlaku spôsobené nadbytočnou tvorbou vnútroočnej tekutiny a jej nedostatočným odtokom, respektíve vzniká v dôsledku narušenia vstrebávania tekutiny a jej následnému hromadeniu. To spôsobí zvyšovanie tlaku a postupnú degeneráciu a odumieranie zrakového nervu. Uvažuje sa však aj o ďalších mechanizmoch, ktoré môžu viesť k vzniku spomínaného ochorenia.

Okrem toho tiež môžeme spomenúť viacero rizikových faktorov, pri ktorých sa predpokladá vplyv na rozvoj zeleného zákalu. V prvom rade ide o zvyšujúci sa vek. Glaukóm sa častejšie vyskytuje u jedincov po 40. až 50. roku života. Vo väčšej miere je ochorenie zaznamenané u žien. Vplyv tiež majú dedičné faktory. Vyššie riziko je prítomné u jedincov, u ktorých sa v rodine toto ochorenie už vyskytlo. Medzi rizikové faktory je však radená aj cukrovka, kolísavý krvný tlak, fajčenie, úrazy oka, liečba kortikoidmi či iné očné poruchy a choroby.

Pozri aj: TOP 7 dôvodov, prečo jesť čerešne: Milujete toto sladučké ovocie i vy?

ako sa prejavuje zelený zákal

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa ochorenie prejavuje?

Pri zelenom zákale môžeme v podstate hovoriť o skupine očných chorôb. Toto ochorenie má totižto viacero rozličných foriem, pri ktorých môžu pacientov trápiť rozličné sprievodné príznaky. Najčastejšie sa vyskytuje takzvaný primárny glaukóm s otvoreným uhlom. V tomto prípade sa u pacienta dlhú dobu nemusia vyskytovať žiadne ťažkosti. Tie nastávajú až po tom, čo dôjde k výraznému odumretiu zrakových nervov a zúženiu zorného uhla. K jeho odhaleniu tak neraz dochádza až v pokročilom štádiu. Toto ochorenie je chronické a postupne sa u postihnutého zhoršuje zrak. Inou formou je takzvaný primárny glaukóm s úzkym či uzavretým uhlom, ktorého priebeh má skôr akútny charakter.

Spravidla vzniká v dôsledku zúženia uhla medzi dúhovkou a rohovkou, čo sťažuje odtok tekutiny z oka. Pri tomto glaukóme dochádza k záchvatom a opakovaným epizódam bolestí hlavy a očí. Glaukómový záchvat sa neraz prejavuje skutočne prudkými bolesťami, môže dôjsť i k sčervenaniu oka, rozmazanému a zahmlenému videniu, citlivosti na svetlo či nevoľnosti a zvracaniu. Pacient môže okolo zdrojov svetla, napríklad žiarovky, vidieť dúhové kruhy. Vyskytnúť sa tiež môže sekundárny glaukóm, ktorý vzniká v dôsledku iného očného ochorenia u pacienta, prípadne je príčinou úraz oka, alebo sa rozvinie po operácii oka. Zriedkavý je ešte takzvaný kongenitálny glaukóm, ktorý môžeme považovať za vrodený zelený zákal. Je diagnostikovaný u malých detí, často dojčiat. Príznakmi sú zväčšenie postihnutého oka, citlivosť na svetlo či slzenie.

liečba zeleného zákalu

Zdroj: Shutterstock®

Je možné glaukóm liečiť?

Pri neposkytnutí vhodnej a potrebnej liečby môže pacient so zeleným zákalom prísť o zrak. Preto neradno problémy s očami podceňovať. V rámci prevencie i skorého odhalenia problému sú veľmi dôležité pravidelné prehliadky u očného lekára, najmä ak pacient má nejaké očné ochorenie, alebo sa u neho vyskytli rôzne problémy s očami a súčasne sa nachádza v rizikovej skupine. Včasná diagnostika je často rozhodujúca. Ochorenie síce nie je možné úplne vyliečiť, no správnou liečbou sa dá progres výrazne spomaliť, respektíve zastaviť. V rámci konzervatívnej liečby sú v prvom rade využívané rôzne kvapky či lieky na znižovanie vnútroočného tlaku. V prípade, že sú tieto metódy liečby nepostačujúce a bez želaného efektu, môže byť potrebná laserová operácia.

Prostredníctvom nej môže byť pri zelenom zákale zabezpečený odtok vnútroočnej tekutiny, čím sa zníži tlak v oku. Pri neúčinnosti i tejto metódy či ťažkom priebehu ochorenia sa pristupuje ku klasickému chirurgickému zákroku, počas ktorého lekár vytvára umelý odtok pre tekutinu v oku. V niektorých prípadoch dochádza pri menšom chirurgickom zákroku aj k preventívnemu ošetreniu druhého oka, u ktorého sa črtajú isté anatomické predpoklady pre vývoj glaukómu. Liečba zeleného zákalu je spravidla dlhodobá a prakticky prebieha celý život. Poškodenie zrakových nervov je síce nezvratné, vďaka liečbe je však ďalšie poškodenie možné zastaviť a ochrániť si tak zrak. K liečbe zeleného zákalu by sa tak pacient mal stavať zodpovedne.

Odporúčame: Najčastejšie ochorenia prenášané kliešťami: Čo o nich musíme vedieť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní