Bylinkové čaje v tehotenstve: Ktoré sú pre budúce mamičky bezpečné?

Bylinkové čaje v tehotenstve: Ktoré sú pre budúce mamičky bezpečné?

Tehotenstvo je nepochybne veľmi výnimočným obdobím v živote ženy. Je to však i čas plný starostí a obáv o svoje nenarodené dieťatko. Preto tehotné ženy prirodzene obmedzujú určité jedlá a nápoje, ktoré by mohli bábätku, ktoré nosia pod srdcom, ublížiť. 

Nejedia surové mäso a ryby, vyraďujú alkohol a niektoré sa úplne vzdajú i kofeínu. Bylinkové čaje v tehotenstve sú presne takýmto nápojom, ktorého sa ženy v očakávaní často boja. Ktoré bylinkové čaju sú počas tehotenstva vhodné a na ktoré si treba dávať naopak pozor?

Aký čaj piť počas tehotenstva a prečo sú vhodné bylinkové čaje?

Bylinkové čaje sú v podstate výluh z rastlín a ich častí. Môže byť pripravený z kvetov, listov, stoniek, semien, ale aj z koreňov, plodov či kôry. Šálka dobrého bylinkového čaju môže tehotnej žene pomôcť v mnohom, napríklad aj zahnať nepríjemné ranné nevoľnosti či zjednodušiť priebeh pôrodu.

V neposlednom rade bylinkové čaje pôsobia na posilnenie imunity, na správne fungovanie tráviaceho systému, dokážu vyliečiť nespavosť aj upokojiť nepokojnú myseľ, čo sú všetko vlastnosti, ktoré určite ocení každá tehuľka.

Aké sú výhody pitia čaju v tehotenstve?

Pitie čaju a jeho užívanie počas tehotenstva má niekoľko výhod, ako napríklad:

 • Hydratácia - čaj prispieva k celkovému hydratačnému stavu organizmu a je jedným zo spôsobov, ako udržať správnu hladinu tekutín v tele.
 • Antioxidanty - niektoré druhy čaju, ako napríklad zelený čaj, obsahujú veľa antioxidantov. Tieto látky pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktoré môžu spôsobiť poškodenie buniek.
 • Zmierňovanie nevoľnosti - niektoré druhy čaju, ako napríklad mätový čaj či zázvorový čaj, môžu pomôcť zmierniť tehotenskú nevoľnosť a tráviace problémy.
 • Priaznivý vplyv na imunitný systém - čaje obsahujú rôzne látky, ktoré môžu posilniť imunitný systém a pomôcť udržať tehotnú ženu zdravú.
 • Relaxácia a zníženie stresu - niektoré druhy čaju, ako napríklad harmančekový čaj alebo valeriánový čaj, majú upokojujúce účinky a môžu pomôcť uvoľniť sa a znížiť prípadný stres.

Je však dôležité vedieť, aký druh čaju môžete piť, a aké by ste mali obmedziť alebo úplne vynechať. Niektoré druhy čaju môžu obsahovať príliš veľa kofeínu alebo iné látky, ktoré môžu byť škodlivé pre tehotenstvo. Preto je vždy najlepšie poradiť sa so svojím lekárom alebo gynekológom, ktorý vám môže odporučiť najvhodnejší druh čaju počas tehotenstva.

Najlepšie bylinkové čaje, ktoré sú bezpečné počas tehotenstva

Bylinné čaje na rozdiel od čierneho či zeleného čaju neobsahujú toľko alebo žiadny kofeín, čo je prirodzene pre tehuľky zásah do čierneho. Pred tým, než sa do akéhokoľvek z bylinkových čajov vhodných pre tehuľky mamičky v očakávaní pustia, mali by si uvedomiť, že tieto výrobky nepodliehajú takej prísnej kontrole ako napríklad voľnopredajné lieky. Preto by mali aj tieto čajíky popíjať s rozumom, teda v primeranom množstve. 

Ktoré bylinkové čaje sú teda pre tehotné ženy najvhodnejšie?

Neprehliadnite: Sú aj vašou vášňou kvalitné topánky? Pozrite sa spolu s nami na tie NAJLEPŠIE!

najlepšie bylinkové čaje pre tehotné

Zdroj: Shutterstock®

• ​Mätový čaj

Čaj z lístkov mäty je vhodný už v prvých mesiacoch tehotenstva. Môže zmierniť nevoľnosti a plynatosť. Ak však tehuľka zápasí s pálením záhy, radšej by sa mu mala vyhnúť.

• Malinové listy vo forme čaju

Čaj z malinových listov si najčastejšie tehotné ženy pripravujú v druhom a treťom trimestri. Dopĺňa železo, ktoré tehuľkám často chýba, no a podľa dohadov tiež skracuje pôrod.

Medovkový čaj

Medovkový čaj je známym prírodným liekom na stres, úzkosti, nespavosť, ale aj horšie trávenie. Pre tehuľky ako stvorený!

Alchemilkový čaj

Alchemilkový čaj je skvelým prírodným pomocníkom pre ženy, a to pri rôznych problémoch s menštruačným cyklom. V tehotenstve je v úvode zakázaný, pretože podporuje kontrakcie. V prvom trimestri jeho zvýšené užívanie zvyšuje riziko potratu. Avšak, v období pred pôrodom je čaj z alchemilky vhodný, a to na uľahčenie pôrodu.

Ďalšie bylinky vhodné v tehotenstve:

 • zázvorový čaj (zázvor počas tehotenstva len v malom množstve, zmierni nevoľnosti),
 • šípkový čaj,
 • harmančekový čaj,
 • čaj z materinej dúšky (len v malom množstve),
 • čaj z lipy (lipový čaj je dobrý pri prechladnutí),
 • čaj z valeriány.

Ovocné čaje

Ovocné čaje s koreninami sú vo veľkej väčšine pre tehotné ženy úplne bezpečné. V tehotenstve si preto pokojne vychutnajte svoj pomarančový, malinový, jablkový alebo iný čaj s prímesou vanilky, škorice a podobne. Tiež je vhodný čučoriedkový čaj.

Zaujme ťa: Aké sú prejavy nedostatku železa? Toto je 7 varovných signálov!

najlepšie čaje pre tehotné

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na kofeín!

Kofeín je látka, ktorú je potrebné obmedziť počas tehotenstva z niekoľkých dôvodov:

 • Prechod cez placentu - kofeín môže prejsť cez placentu a vstúpiť do tela dieťaťa. Placenta nie je schopná ho úplne filtrovať, a preto môže dieťa v bruchu absorbovať vyššiu koncentráciu kofeínu ako matka.
 • Zvýšený srdcový tep - kofeín môže zvýšiť srdcové tep matky aj dieťaťa. Pre dieťa môže toto zvýšenie byť náročné a nemusí sa vedieť prispôsobiť.
 • Vplyv na spánok - kofeín je stimulant, ktorý môže narúšať spánok matky i dieťaťa. Nedostatok spánku môže mať negatívny vplyv na celkovú pohodu a vývoj dieťaťa.
 • Možné riziká - vysoká konzumácia kofeínu počas tehotenstva môže byť spojená s vyšším rizikom predčasného pôrodu či potratu.

Preto sa odporúča obmedziť príjem kofeínu počas tehotenstva. Maximálna denná spotreba by nemala prekročiť 200 mg, čo je približne množstvo obsiahnuté v jednej 250 ml šálke kávy. Je dobré brať do úvahy nielen kávu, ale aj čaj, energetické nápoje a iné potraviny alebo nápoje, ktoré obsahujú kofeín.

Kofeín a čaje

Je dôležité, aby ženy počas tehotenstva monitorovali množstvo kofeínu, ktoré konzumujú, pretože nadmerná konzumácia kofeínu môže mať negatívny vplyv na zdravie plodu.

Tu je niekoľko tipov, ako si dávať pozor na obsah kofeínu v čajoch:

 • Vyberte si bezkofeínový čaj - existuje veľa bezkofeínových variantov čaju dostupných na trhu. Skúste si vybrať bezkofeínové čaje, ako napríklad bylinkový, ovocný čaj alebo bylinný čaj s nízkym obsahom kofeínu.
 • Pozrite sa na štítky na obale - vždy skontrolujte obsah kofeínu na obaloch čajových vrecúšok alebo dóz. Na väčšine obalov by mali byť údaje o množstve kofeínu. Vyberte si čaje s nižším obsahom kofeínu, ak je to možné.
 • Obmedzte konzumáciu - pokiaľ nie ste si istá, aké množstvo kofeínu je prípustné počas tehotenstva, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Vo všeobecnosti sa odporúča obmedziť konzumáciu kofeínu na menej ako 200 mg denne (to je približne 1 až 2 šálky bežného čaju).
 • Vystriedajte iné nápoje - ak ste veľkou obdivovateľkou čaju a nechcete sa ho vzdávať, skúste si vystriedať s inými kofeínovými nápojmi. Napríklad bylinkové čaje, bezkofeinová káva alebo ovocné smoothie môžu byť skvelou voľbou na zmenu.
 • Vezmite do úvahy aj iné zdroje kofeínu - kofeín sa nachádza nielen v čaji, ale aj v káve, energetických nápojoch, čokoláde, niektorých liečivách a iných potravinách. Zamerajte sa nielen na obsah kofeínu v čajoch, ale aj na iné zdroje kofeínu, ktoré prijímate a konzumujete.

V prípade akýchkoľvek obáv alebo pochybností o konzumácii kofeínu počas tehotenstva sa odporúča konzultovať s lekárom alebo odborníkom v oblasti výživy.

Nevhodné bylinné čaje pre tehotné a riziká užívania bylín - aké môžu mať nežiaduce účinky?

Tu prichádza na rad sekcia, ktorú tehotné ženy dobre poznajú. Je to sekcia o bylinkových čajoch, ktorým by sa mali v období gravidity úplne vyhnúť alebo by mali niektoré z nich piť len vo veľmi obmedzenom množstve, teda takmer vôbec alebo len príležitostne. Patrí sem:

 • Kamilkový čaj sa často používa na uvoľnenie a upokojenie, no lekári ho v tehotenstve neodporúčajú. Ak si ho dáte sem-tam, nič sa nestane, no vo vysokých dávkach môže podľa niektorých zdrojov vyvolať kontrakcie a predčasný pôrod alebo v skorších štádiách tehotenstva dokonca potrat.

 • Čaj zo žihľavových listov je veľmi kontroverzný. Žihľavový čaj jedni lekári ho odporúčajú, iní zakazujú, a to pre riziko predčasného pôrodu alebo potratu. Žihľava je tiež diuretikom, je teda močopudná, takže každá tehuľka by si mala dobre rozmyslieť, či bude piť čaj z tejto bylinky. Rovnako močopudný je aj púpavový čaj a tiež by sa mal piť s ostražitosťou.

Aké čaje nie sú vhodné? Lekári neodporúčajú v tehotenstve piť čaj z:

 • kôry brestu,

 • myšieho chvostíka,
 • rozmarínu,
 • ligurčeka,
 • borievky,
 • šalvie čakanky,
 • sladkého drievka,
 • mäty sivej.

Aj preto by si tehotné ženy mali dvakrát rozmyslieť, aký čajík si počas dňa budú vychutnávať. Pred tým, než v obchode siahnu po čaji, mali by si tiež poriadne prečítať jeho zloženie.

Článok aktualizovaný na 27.01.2024


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 28.12.19 06:39

SK
karma
114.00

Dám prečítať dcérke...

 • 0
Odpovedať

Kristína Mušková 13.12.23 13:20

KM
karma
-1.00

Súhlasím! Mam 2 tehotenstva za sebou a pri každom som pila alchemilku, čaj z ostružiny Malinovej na lepsie porodne cesty a tiež aj medovku pri ranných nevolnostiach.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní