Obezita u detí: 7 preventívnych tipov, ktoré môžete urobiť ako rodič

Obezita u detí: 7 preventívnych tipov, ktoré môžete urobiť ako rodič
 • 11.06.2022
 • Zuzana Andrášová

Nielen vplyvom Covidu-19, ale už aj pred pandémiou, si veľká časť populácie osvojila nezdravé stravovacie návyky a sedavý spôsob života. Koronavírus uvedený spôsob života len prehĺbil. 

Určite ste si už aj vy vo svojom okolí všimli, že obezita sa netýka len dospelých, ale do značnej miery zasiahla už aj deti. Slovenská obezitologická asociácia varuje, že revalencia obezity v detskom a adolescentnom veku sa neustále celosvetovo dramaticky zvyšuje. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí na celom svete obezitou viac ako 340 miliónov detí a adolescentov vo veku 5 – 19 rokov. Alarmujúce je, že tento počet sa od sedemdesiatych rokov 20. storočia takmer zdvojnásobil.

Slovenskí pediatri aktuálne evidujú viac ako 12 000 obéznych detí. Problém majú viac chlapci ako dievčatá. Najviac obéznych chlapcov je vo veku 6 až 14 rokov.

Čo je obezita?

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) definuje obezitu ako celosvetovo rozšírené chronické ochorenie. Spôsobuje vážne komplikácie zdravia, ktoré znižujú kvalitu života jednotlivca a v neposlednom rade zvyšujú náklady potrebné na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti.

Medzi príčiny vzniku obezity patrí:

 • v menej častých prípadoch genetická alebo hormonálna porucha,
 • v hlavnej miere nerovnováha v energetickom príjme a výdaji.

Z výskumov vyplynulo, že obezita rodičov je jedným z predpokladov pri obezite detí. Ak je obézny jeden rodič, riziko u dieťaťa je trojnásobné, pri oboch rodičoch je až desaťnásobné.

Novšie výskumy austrálskych vedcov však poukazujú, že obezita sa prenáša cez viaceré generácie rodín. Odborníci sa v tejto súvislosti zároveň snažia prísť na to, prečo k tomu dochádza a ako tento cyklus prerušiť.

Pozri aj: Čo spôsobuje nadváha a obezita? Následky môžu byť skutočne vážne!

obezita u detí predškolského veku

Zdroj: Shutterstock®

Ako zistiť, či je dieťa obézne?

ÚVZ vysvetľuje, že na určenie obezity sa používa výpočet Body Mass Index (BMI). BMI vypočítame tak, že svoju hmotnosť či hmotnosť dieťaťa v kilogramoch vydelíme druhou mocninou svojej telesnej výšky/ výšky dieťaťa v metroch. Ak je výsledná hodnota 30,0 a viac, ide už o obezitu.

Úrad upozorňuje, že rodičia by mali spozornieť a upraviť životosprávu dieťaťa už v čase, keď je výsledná hodnota BMI v rozmedzí od 25,0 po 29,9. V tomto štádiu hovoríme o nadváhe – predstupni obezity.

Medzi ďalšie metódy zisťovania obezity patrí meranie podkožného tuku, obvodu pásu a bokov. Tiež sa používa duálna röntgenová absorpciometria (DXA) alebo bioelektrická impedancia (BIA).

Neprehliadni: Arachnofóbia: Prečo sa ľudia boja neškodných pavúkov?

obezita u detí na Slovensku

Zdroj: Shutterstock®

Riziká obezity u detí

Medzi najčastejšie poruchy v súvislosti s obezitou detí patria:

 • poruchy látkovej výmeny tukov a cukrov,
 • ukladanie tukov v pečeni,
 • srdcovo-cievne ochorenia,
 • vysoký krvný tlak,
 • cukrovka II. typu,
 • žlčníkové problémy,
 • chronické ochorenia dýchacieho systému,
 • bolesti kĺbov,
 • poruchy pohlavného systému, neplodnosť v dospelosti, rast pŕs u chlapcov,
 • riziko viacerých druhov rakoviny – rakovina prsníka, maternice, hrubého čreva, prostaty,
 • poruchy spánku,
 • rozvoj porúch príjmu potravy – bulímia a anorexia,
 • psychické poruchy v podobe depresií a stigmatizácie.

Bude ťa zaujímať: Modelku preslávili jej sivé vlasy. Priznala ich bez hanby

ideálna váha

Zdroj: Shutterstock®

Ako bojovať proti obezite?

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil 7 preventívnych rád, ako bojovať proti obezite:

 1. JEDZTE ZDRAVO: Pridajte do rodinného jedálnička ovocie a zeleninu. Stravujte sa aspoň 5x denne, nevynechávajte raňajky. Ak deťom doprajete sladkosti, vymeňte tie bežné za zdravšie varianty. Vyhnite sa fast foodu (rýchlemu občerstveniu). Vyhnite sa vyprážaniu. Znížte príjem soli. U vás dospelých aj príjem alkoholu. Medzi zdravé potraviny odborníci zaraďujú: celozrnné pečivo, zemiaky, ryžu, strukoviny – fazuľa, šošovica, hrach, zeleninu – čerstvú i mrazenú, ovocie – čerstvé, bez pridania cukru, mliečne výrobky, syry do 30 % tuku, jogurty, ryby, chudé mäso – kura, králik, teľacie mäso či divina, slnečnicový a repkový olej, na pitie voda. Medzi nezdravé sú zaradené: biele pečivo, vyprážané hranolčeky a zemiakové lupienky, cukríky, zákusky, zmrzlina, instantné polievky, majonézy, plnotučné mliečne výrobky, bravčové mäso, údeniny, hotové jedlá a polotovary, fast food, na pitie sladené nápoje.
 2. DODRŽIAVAJTE PITNÝ REŽIM: Pitný režim dospelého človeka by mal zahŕňať približne 2-2,5 litra tekutín. U detí je to 1,5 - 2,45 l v závislosti od veku. Pri pití nezabúdajte na správny výber nápoja, uprednostňujte čistú pitnú vodu alebo nesladený čaj. Vyhnite sa sladeným nápojom.
 3. CVIČTE: Ak máte problém s pohybovou aktivitou ako jednotlivec, nájdite si blízkeho človeka či skupinku ľudí, s ktorou pôjde cvičenie jednoduchšie. Cvičiť môžete aj spolu s deťmi. Nájdite sebe aj deťom športové aktivity, ktoré vás bavia, skúšajte nové pohybové aktivity.
 4. OBMEDZTE ČAS PRI POČÍTAČI ALEBO TELEFÓNOCH: Minimalizujte sedavý spôsob života. Platí to rovnako pre dospelých ako pre deti. Tie totiž v značnej miere zrkadlia svojich rodičov.
 5. POZOR NA VPLYV REKLÁM: Nepodliehajte vplyvu marketingu a reklám, ktoré často propagujú aj nezdravé potraviny a jedlá. Neverte zázračným či módnym riešeniam, ktoré sľubujú rýchle výsledky bez námahy. Deťom vysvetľujte, prečo im nechcete kúpiť určitý druh nezdravej propagovanej potraviny alebo nápoja.
 6. MENEJ SA STRESUJTE: Skúste seba i deti každý deň potešiť aspoň jednou maličkosťou. Udržiavajte kontakt s blízkymi, ktorí vám pomáhajú odbúravať stres bežných dní.
 7. DOPRAJTE SI KVALITNÝ SPÁNOK: Doprajte sebe i deťom dostatok času na oddych. Dajte svojmu telu i deťom príležitosť zregenerovať sa, spracovať fyzickú a psychickú záťaž a načerpať nové sily.

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Simon Stopka 29.11.22 14:29

SS
karma
-1.00

Ako sa vola to devca na ig alebo na inych sietach :>)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní