Zápcha často trápi deti, dospelých aj seniorov. Čo ju spôsobuje?

Zápcha často trápi deti, dospelých aj seniorov. Čo ju spôsobuje?

Zápcha predstavuje jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich zdravotných problémov súčasnej doby a zároveň, pravdepodobne, jeden z najviac podceňovaných. Na zápchu sa v mnohých prípadoch vôbec nepozerá ako na závažný problém, často je ignorovaná. Pritom stolica a jej vyprázdňovanie sú významným ukazovateľom nášho zdravia. Za zápchou sa môže skrývať mnoho vážnych ochorení, dokonca nepravidelné vyprázdňovanie je rovnako rizikovým faktorom niektorých chorôb. Preto ju nikdy netreba prehliadať. Čo všetko môže spôsobovať zápchu u dospelých alebo detí?

Aké sú príznaky zápchy?

Zápcha, odborne obstipácia, predstavuje poruchu črevnej činnosti, prejavujúcu sa tuhou stolicou zloženou z viacerých malých kúskov, namáhavým a neraz bolestivým vyprázdňovaním a najmä zníženou frekvenciou vyprázdňovania. O zápche sa väčšinou hovorí v prípade, ak u jedinca dochádza k vyprázdňovaniu menej často ako trikrát týždenne. Zároveň ju môžu sprevádzať ďalšie nepríjemné príznaky, ako napríklad neustály pocit plnosti v bruchu, bolesť brucha, plynatosť, pocit nedostatočného vyprázdnenia, dokonca niekedy aj bolesť hlavy. 

Obvykle sa rozlišujú dve formy zápchy, a to akútna a chronická. Akútna zápcha spravidla nastupuje náhle, pričom pred ňou jedinec nemal problémy s vyprázdňovaním. Ide spravidla o prechodný stav trvajúci niekoľko dní. U človeka sa môže sporadicky vyskytovať, a to neraz z dôvodu nejakých náhlych zmien, napríklad pri cestovaní. Chronická zápcha predstavuje dlhodobo trvajúci problém, ktorý vzniká z rôznorodých príčin, menej vážnych i závažných. 

Odporúčame: Aké sú rizikové faktory rakoviny prsníka? Čo má zásadný vplyv?

príčiny zápchy

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie príčiny zápchy

Známy je dlhý rad rôznorodých príčin, ktoré spôsobujú zápchu, ako aj viacerých rizikových faktorov, ktoré sa spolu môžu podieľať na zvyšovaní rizika vzniku tohto zdravotného problému. Zápcha môže v prvom rade súvisieť so životným štýlom jedinca, a to spôsobom stravovania či miery fyzickej aktivity. Príčiny tiež môžu byť psychického a duševného charakteru. V týchto prípadoch zápcha vystupuje ako samostatný zdravotný problém. Sekundárne však v najzávažnejších prípadoch môže predstavovať jeden z príznakov ochorenia, a to hlavne nejakého ochorenia tráviaceho traktu, prípadne ochorenia nervového systému. 

Základné príčiny a rizikové faktory zápchy:

 • zlé stravovacie návyky – najmä nedostatok vlákniny či nadmerná konzumácia mäsa, 
 • nedostatok pohybu a sedavý spôsob života,
 • nedostatok tekutín, 
 • dlhodobý stres,
 • niektoré lieky – napr. antibiotiká, diuretiká, prípravky so zvýšeným obsahom železa alebo vápnika, chronické užívanie laxatív,
 • tehotenstvo,
 • cestovanie,
 • pravidelné zadržiavanie stolice a oddiaľovanie vyprázdňovania. 

Zápcha tiež môže byť prejavom nasledujúcich ochorení a zdravotných problémov (sekundárne príčiny):

 • zápalové ochorenie tráviaceho traktu, napr. zápal pankreasu,
 • divertikulóza, syndróm dráždivého hrubého čreva,
 • chorobné zúženie alebo ochabnutie čreva,
 • rakovina hrubého čreva
 • polypy v črevách,
 • psychické problémy, napr. depresie,
 • neurologické choroby a problémy, napr. Parkinsonova choroba, úrazy miechy, stav po mozgovej mŕtvici
 • hormonálne problémy,
 • poruchy svalov panvového dna.

Zápcha u starých ľudí

Zápcha trápi prakticky všetky vekové kategórie. Náchylnejší na vznik tohto zdravotného problému sú však napríklad starší jedinci. U seniorov sa rozvoj zápchy spája hneď s niekoľkými faktormi. Neraz bývajú menej fyzicky aktívni, problém so zápchou však môže súvisieť aj so zanedbávaním pitného režimu a zdravej výživy. Hoci to tak rozhodne neplatí vždy, u seniorov sa častejšie vyskytujú pridružené ochorenia a častejšie užívajú rôzne lieky. Okrem toho sa zvyšujúcim vekom spravidla znižuje pohyblivosť čreva i produkcia tráviacich enzýmov, čo opäť zohráva rolu v rozvoji zápchy u seniorov. 

Zápcha v tehotenstve

Rizikovou skupinou v súvislosti so zápchou sú aj tehotné ženy. V tehotenstve zohrávajú rolu v rozvoji zápchy hlavne dva významné činitele. Tým prvým je tlak vyvíjajúceho sa plodu na orgány v brušnej dutine. Rastúca maternica tlačí na črevá a konečník, čo spomaľuje pohyb črevného obsahu. Druhým činiteľom sú hormonálne zmeny, ktoré v tele ženy počas tehotenstva prebiehajú, a to najmä zvýšenie hladiny hormónu progesterónu. Okrem toho môže zápcha v tehotenstve súvisieť napríklad s výživovými doplnkami, ktoré žena užíva, samozrejme, i s nedostatkom pohybu, zlým pitným režimom a nevhodným zložením stravy. 

Zápcha u malých detí

Zápcha neobchádza ani malé deti. Vo veľkom množstve prípadov je zápcha u menších detí, najmä v predškolskom veku, spôsobená tým, že dieťa stolicu skrátka zadržiava. Príčina býva psychického pôvodu. Napríklad môže mať dieťa strach, a to z dôvodu predchádzajúceho bolestivého vyprázdňovania, alebo sa bojí vyprázdňovania mimo domova, napríklad v škôlke. 

K rizikovým faktorom, ktoré prispievajú k rozvoju zápchy u detí, sú zmeny v strave, respektíve prechod na iný typ stravy, užívané lieky i dehydratácia. Na zápchy tiež môžu v o niečo vyššej miere trpieť deti kŕmené dojčenskou výživou. Príčinou však môže byť aj určitý problém metabolického alebo tráviaceho systému. 

Odporúčame: Ako sa prejavuje tetanus? Čo o tomto vážnom ochorení musíme vedieť?

liečba zápchy

Zdroj: Shutterstock®

Čo pomáha pri zápche?

Dlhodobé alebo opakujúce sa problémy so zápchou je nevyhnutné konzultovať s lekárom. Iba na základe vyšetrenia je možné odhaliť príčinu problému. V prípade, že je zápcha prejavom ochorenia, lekár navrhne vhodné spôsoby liečby. Ak zápcha súvisí s faktormi životného štýlu, problém odstráni hlavne zmena životosprávy. Pri problémoch so zápchou je potrebné myslieť na základné zásady jej prevencie – dostatočný pitný režim, pestrá strava s dostatkom vlákniny a pravidelný pohyb. 

A aká je prvá pomoc v prípade výskytu zápchy? Je viacero metód, ako, takpovediac, rozhýbať črevá a zabezpečiť odchod stolice. Pomôcť môžu rôzne voľnopredajné prípravky z lekárne aj prírodné prostriedky. Pri zápche môžete vyskúšať nasledujúce tipy a triky:

 • preháňadlá z lekárne vo forme čajov, čapíkov, kvapiek a pod. (pri ich užívaní vždy dodržujte odporúčané dávkovanie, ich časté užívanie sa neodporúča),
 • ľanové semená (2 PL semien treba nechať pár hodín postáť v pohári vlažnej vody a následne vypiť počas dňa),
 • bylinné čaje – napr. z mäty, čakanky, žihľavy, púpavy, fenikla, bazy čiernej, krušiny jelšovej,
 • čistá šťava z Aloe vera,
 • sušené slivky alebo figy, 
 • zdroje probiotík – doplnky stravy, kefír, 
 • doplnok stravy s vlákninou psyllium,
 • masáž brucha, prípadne nahrievanie (odporúča sa najmä u menších detí). 

Odporúčame: Niekedy nie je ÁNO tou správnou cestou! Prečo hovoriť NIE?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní