Ako uvoľniť bolesť krížov? Skús tieto účinné cviky na boľavé kríže

Ako uvoľniť bolesť krížov? Skús tieto účinné cviky na boľavé kríže

  • Zdieľaj:
 • 1

Nech nás bolí akákoľvek časť tela, vždy sa vzniknutý problém snažíme čo najskôr vyriešiť. Nie je to predsa nič príjemné. Poriadne potrápiť vie napríklad bolesť zubov. O nič lepšie nie sú ani prípady, kedy sa ozýva chrbát. Bolesti v oblasti driekovej či krčnej chrbtice dokážu nielen znepríjemniť deň, ale najmä i výrazne obmedziť schopnosť pohybu. Samozrejme, liečba dlhodobých problémov s chrbticou patrí do rúk lekárov.

V mnohých prípadoch však môžu byť tým správnym pomocníkom aj určité cviky. Ak vás prepadne bolesť chrbta z dlhého sedenia pri počítači, alebo po väčšej fyzickej námahe či nekvalitnom spánku, uľaviť od problémov vám môže pomôcť i vhodne zvolené cvičenie. V nasledujúcom článku vám predstavíme niektoré veľmi účinné cviky na boľavé kríže. Sú pomerne nenáročné, no ak vďaka nim zabudnete na bolesť či stuhnutosť, určite stoja za vyskúšanie!

Pozri aj: Trápi ťa vysušená pokožka? Skús tieto domáce masky na suchú pleť!

dvíhanie panvy

Zdroj: Shutterstock®

Dvíhanie panvy

Tento aj nasledujúce cviky môžete vykonávať v pohodlí domova. Stačí vám dostatok miesta, prípadne si môžete pripraviť i podložku na cvičenie. Prvý cvik je pomerne nenáročný, no pre kríže a celkovo spodnú časť chrbta je veľmi efektívny. Vďaka nemu nielen uvoľníte túto oblasť chrbtice, ale rovnako si aj posilníte panvové dno. Počiatočná poloha cviku je ľah na chrbte. Nohy ohnite v kolenách približne do pravého uhla, chodidlá sa dotýkajú zeme. Ruky nechajte voľne položené pozdĺž tela.

V tejto polohe následne pomaly zdvíhajte panvu, až kým nevytvorí s trupom a nohami jednu líniu, podobne ako na obrázku vyššie. V hornej polohe vydržte 5 až 7 sekúnd a pomalým tempom spúšťajte panvu do počiatočnej polohy. Zopár sekúnd si oddýchnite a cvik zopakujte aspoň osemkrát. Pri cviku majte zadok stiahnutý a hlavne ho vykonávajte pomaly a opatrne.

Pozri aj: Machovka peruánska: Nie je na okrasu, jedz ju pre jej účinky na zdravie!

pozícia mačka

Zdroj: Shutterstock®

Pozícia mačky

Pozícia mačky, v jogovej terminológii aj Marjariasana, je skvelý cvik na posilnenie chrbtového svalstva a najmä uvoľnenie chrbtice, hlavne v jej driekovej časti, ktorý môže byť veľmi nápomocný pri ťažkostiach s bolesťami krížov. Kľaknite si na podložku na všetky – kolená aj ruky sú na zemi. Ruky majte rozmiestnené na šírku ramien a nohy zase na šírku bokov, chrbát udržujte v rovine. Pozor, chodidlá sa nedotýkajú zeme špičkami, ale priehlavkom.

Následne nechajte klesnúť hlavu a zaguľaťte celý chrbát tak, ako to vidíte na obrázku vyššie. Mali by ste cítiť jemné natiahnutie po celej dĺžte chrbtice. V tejto polohe vydržte aspoň 20 až 30 sekúnd a pomaly sa vráťte späť. Keď máte chrbát v rovine, prehnite ho do druhej strany. To znamená, že brucho tlačíte k zemi a zadok smeruje k stropu. V tejto pozícii opäť vydržte 20 až 30 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy s rovným chrbtom. Cvik môžete celkovo zopakovať do 10-krát. Nezabúdajte pri ňom dýchať!

priťahovanie kolien

Zdroj: Shutterstock®

Priťahovanie kolien

Posledný cvik je opäť jednoduchý, no taktiež veľmi účinný. Počiatočná poloha je ľah na chrbte. Nohy pokrčte v kolenách, chodidlá sú na podložte. Hlavu majte taktiež položenú na zemi, bradu pozvoľna zasuňte smerom k jamke na krku. Následne sa dlaňami chyťte za kolená a nohy si pritiahnite k hrudníku. Zbaľte sa do akési klbka. Polohu môžete opäť vidieť i na obrázku vyššie. Už v tejto relaxačnej pozícii môžete pokojne zotrvať 30 sekúnd.

V ďalšom kroku s nádychom zatlačte kolenami do rúk. Mali by ste pocítiť príjemné napätie v oblasti krížov. V polohe chvíľu vydržte, s výdychom napätie uvoľnite a kolená nechajte klesnúť na podložku. Celý cvik zopakujte aspoň 5-krát. Pri bolestiach v krížoch ho môžete počas dňa vykonávať opakovane až do príjemného uvoľnenia.

Odporúčame: Ako posilniť imunitu bylinkami? Toto sú overené babičkine recepty


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ada Siucakova 29.08.19 18:20

AS
karma
-1.00

mne pomaha plavanie a hodiny hot yogy a myslim ze terapeuticka stolicka tiez zohrala zasadnu rolu pri bezbolestnom sedeni ... mam therapia energy cez kancelarskezidle a je hrozne fajn lebo je jednak pekna a jednak co je dolezitejsie nuti ma sediet zdravo bezbolestne

 • 4
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Trápia vás kruhy pod očami? Zistite, čo ich zhoršuje a ako sa ich zbaviť
KRÁSA

Trápia vás kruhy pod očami? Zistite, čo ich zhoršuje a ako sa ich zbaviť

 • 0
 • 17.01.2023
Nepríjemný zápal ďasien – čo ho spôsobuje, aké sú príznaky a ako sa ho zbaviť?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Nepríjemný zápal ďasien – čo ho spôsobuje, aké sú príznaky a ako sa ho zbaviť?

 • 0
 • 06.11.2022
Pohlavne prenosné chlamýdie – ktoré príznaky infekcie neignorovať?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Pohlavne prenosné chlamýdie – ktoré príznaky infekcie neignorovať?

 • 0
 • 10.01.2023