Hormóny v ľudskom tele: Ktoré by sme mali poznať a čo o nich vedieť?

Hormóny v ľudskom tele: Ktoré by sme mali poznať a čo o nich vedieť?

Pod pojmom endokrinný systém človeka rozumieme súbor endokrinných žliaz, ktoré produkujú a do krvi vylučujú biologicky aktívne látky zvané hormóny. Hormóny v ľudskom tele majú množstvo zásadných funkcií, pričom priamo vplývajú na činnosť viacerých orgánov a podieľajú sa na zabezpečení homeostázy, čiže stálosti vnútorného prostredia. Zúčastňujú sa mnohých procesov v tele. Vplývajú na biochemickú činnosť tela, trávenie i metabolizmus, náladu, rast či pohlavný vývin. V tele sú pritom dôležité hormóny produkované celým radom žliaz s vnútorným vylučovaním. Spomenúť môžeme pankreas aj štítnu žľazu, ktoré okrem iného plnia i funkciu endokrinnej žľazy. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ktoré orgány sa podieľajú na produkcii hormónov v našom tele, o aké hormóny ide aj ako na organizmus vplývajú.

Odporúčame: Top liečivé rastliny pre domácu lekárničku. Týchto 11 nutne musíte mať!

mozog

Zdroj: Shutterstock®

1. Mozog

Funkciu endokrinnej žľazy v prvom rade napĺňajú viaceré časti nervovej sústavy. Podmozgová žľaza hypofýza sa delí na laloky, v ktorých sa vytvára celý rad významných hormónov. Predný lalok, takzvaná adenohypofýza, produkuje napríklad somatotropín, ktorý je známy aj ako rastový hormón. Taktiež sa tu vytvára prolaktín, ktorý má význam pre rast prsníkovej žľazy. Tyreotropín zase vplýva na tvorbu hormónov štítnej žľazy. V zadnom laloku, takzvanej neurohypofýze, sa hormóny netvoria, ale len uskladňujú.

Zhromažďuje sa tu antidiuretický hormón, ktorý podporuje spätné vstrebávanie vody zo zberných kanálikov nefrónov a oxytocín, ktorý spôsobuje sťahy hladkého svalstva maternice pri pôrode. Oba sa tvoria v inej časti mozgu, a to hypotalame. Rolu žľazy s vnútorným vylučovaním zastáva aj epifýza, ktorej sa tiež hovorí šuškovité teliesko. Tu je produkovaný melatonín, ktorý okrem iného pracuje ako regulátor spánkového rytmu a podporuje zdravý spánok. Vplýva aj na funkciu spomínanej hypofýzy či pohlavných žliaz.

štítna žľaza

Zdroj: Shutterstock®

2. Štítna žľaza

Ďalšie hormóny pre nás produkuje štítna žľaza. Reč je o hormónoch tyroxín a trijódtyronín, ktoré vplývajú na aktivitu mnohých iných systémov v tele. Oba majú veľký význam pre metabolizmus aj rast organizmu. Zabudnúť však nemôžeme ani na kalcitonín, ktorý vplýva na hladinu vápnika v krvi. Na zadnej strane štítnej žľazy sa nachádzajú takzvané prištítne telieska, ktoré rovnako radíme medzi žľazy s vnútorným vylučovaním. Vytvárajú parathormón, ktorý pôsobí presne opačne, ako kalcitonín. Kým kalcitonín množstvo vápnika v krvi znižuje, parathormón jeho hladinu zvyšuje. Uvoľňuje ho z kostí a podporuje jeho vstrebávanie v tenkom čreve.

Odporúčame: Prečo jesť kuskus? Vďaka jeho účinkom si ho zamilujete aj vy!

pankreas

Zdroj: Shutterstock®

3. Pankreas

Pankreas, tiež známy ako podžalúdková žľaza, je významnou súčasťou tráviaceho traktu človeka a má nenahraditeľnú funkciu pri procese trávenia. Ide o žľazu s vnútorným aj vonkajším vylučovaním. Tvorí pankreatickú šťavu a vylučuje ju do tenkého čreva. Avšak takzvané Langerhansove ostrovčeky pankreasu napĺňajú zase funkciu žľazy s vnútorným vylučovaním. Tieto bunky tvoria glukagón a inzulín, ktoré pôsobia protichodne, pričom majú vplyv na hladinu cukru v krvi. Inzulín jej množstvo znižuje, glukagón úroveň glukózy v krvi zase zvyšuje. 

4. Nadobličky

Nadobličky predstavujú párové žľazy s vnútorným vylučovaním, ktoré nájdeme, ako ich názov už napovedá, nad obličkami. Sú zložené z drene a kôry, pričom každá časť produkuje iné hormóny. V dreni sa tvoria adrenalín s noradrenalínom. Najmä adrenalín je známy stresový hormón, ktorý povzbudzuje a zvyšuje činnosť srdca. Je vylučovaný v stavoch zvýšenej záťaže organizmu. V kôre nadobličiek je produkovaný aldosteróm, ktorý prispieva k regulácii hladiny sodíka v tele. Kortizol zase zvyšuje odolnosť voči stresu a taktiež má význam z hľadiska metabolizmu.

pohlavné orgány

Zdroj: Shutterstock®

5. Pohlavné orgány

Nakoniec sú súčasťou endokrinného systému človeka aj mužské a ženské pohlavné žľazy. V tele ženy produkujú hormóny vaječníky, ktoré vytvárajú predovšetkým estrogén a progesterón. Tie majú vplyv na mnohé procesy v ženskom tele. Zohrávajú úlohu pri menštruačnom cykle a ovulácii, tehotenstve, podporujú rast prsníkovej žľazy i zmeny na maternici. V tele muža semenníky zase produkujú testosterón, ktorý je dôležitý pre vývin pohlavných orgánov aj sekundárnych pohlavných znakov. Tiež vplýva na tvorbu spermií.

Odporúčame: Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní