Nepríjemné pohlavne prenosné choroby: Čo by sme o nich mali vedieť?

Nepríjemné pohlavne prenosné choroby: Čo by sme o nich mali vedieť?

Mnohé ochorenia sú prenášané krvou či vzduchom, taktiež môže dôjsť k nákaze cez kontaminované potraviny či predmety a podobne. Nemalé množstvo z nich však tiež radíme medzi takzvané pohlavne prenosné choroby, teda k ich prenosu dochádza pri pohlavnom styku. Medzi najčastejšie ochorenia z tejto kategórie radíme napríklad chlamýdie či kvapavku. Každý rok pritom pribúdajú milióny jedincov, ktorí sa stretnú s infekciou. Jednotlivé choroby môžu mať rôznu inkubačnú dobu i konkrétne príznaky. Dnes sa pozrieme na to, aké sú pohlavne prenosné choroby, pri akých príznakoch spozornieť a ako sa chrániť.

Čo sú pohlavne prenosné choroby?

Pohlavne prenosné choroby, staršie nazývané aj pohlavné choroby, to je skupina ochorení, ktoré sú prenášané pri pohlavnom styku, a to spravidla vaginálnom, análnom i orálnom. Infekcia sa teda šíri pri sexuálnom kontakte, pri ktorom dochádza k prenosu sekrétu slizníc, ejakulátu, slín či krvi. Týmto odvetím sa zaoberá takzvaná venerológia, a to prevenciou, diagnostikou, liečením a kontrolou sexuálne prenosných chorôb. Na základe toho, čo samotné ochorenie spôsobuje, pritom rozoznávame rôzne typy. 

Veľké množstvo z nich má buď bakteriálny, alebo vírusový pôvod. Okrem toho môžu byť pôvodcami aj parazity či prvoky. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce pohlavne prenosné choroby, a to aj u nás, radíme hlavne kvapavku, syfilis, chlamýdie či trichomoniázu. Pohlavným stykom sa prenáša aj vírus HPV a vírus HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS, taktiež i vírusová hepatitída typu B. Medzi pohlavne prenosné choroby, ktoré nie sú v našich zemepisných šírkach až tak bežné, radíme napríklad takzvaný mäkký vred či donovanózu.

Bude vás zaujímať: 5 dôvodov, prečo jesť čučoriedky: Patria medzi najzdravšie druhy ovocia?

prejavy sexuálne prenosných chorôb

Zdroj: Shutterstock®

Pri ktorých príznakoch treba spozornieť?

Jednotlivé pohlavne prenosné ochorenia majú inú inkubačnú dobu. To znamená, že kým príznaky jednej choroby sa dostavia do pár dní či týždňov, iné ochorenia sa rozvíjajú dlhšie, nespôsobujú človeku žiadne ťažkosti alebo len úplne minimálne, sú ľahko prehliadnuteľné a prepuknú až celé mesiace po nákaze. A aké prejavy môžu mať sexuálne prenosné choroby? Tieto ochorenia v prvom rade sprevádzajú ťažkosti, ktoré súvisia s pohlavným ústrojenstvom. Najčastejšie ide o nepríjemné svrbenie, bolesť a rôzne vyrážky v danej oblasti, ale aj divne sfarbené či zapáchajúce výtoky, prípadne pálenie pri močení. Vyskytnúť sa však môže množstvo ďalších príznakov, a to nielen v intímnej oblasti.

Medzi prejavy kvapavky, ktorú spôsobuje baktéria Neisseria gonorrhoeae, radíme hnisavý výtok z močovej trubice, vaginálny výtok aj bolesť pri pohlavnom styku u žien a u mužov hlavne rezanie pri močení či výtok. Po prenose baktérií pri análnom styku sa môže objaviť zápal konečníka i svrbenie. Syfilis spôsobuje Treponema pallidum, pričom sa v mieste infekcie (na pohlavných orgánoch, v ústnej dutine a pod.) vytvára tvrdý vred. Často potom nastáva obdobie bez príznakov. Neskôr sa zväčšujú uzliny a dochádza i k výsevu vyrážok či nadmernej únave. Chlamýdiová infekcia, za ktorú je zodpovedná Chlamydia trachomatis, sa môže prejavovať svrbením močovej trubice a pošvy, bolesťami v podbrušku a pri močení aj opuchom semenníkov.

prevencia pohlavne prenosných ochorení

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je prevencia!

Pohlavne prenosné choroby dozaista nie je vhodné podceňovať a rovnako ani ich rozličné príznaky. Môžu totiž spôsobiť mnohé ďalšie zdravotné komplikácie. Dôležité je zahájiť ich okamžitú liečbu. Najskôr je však potrebné vyšetrenie u odborníka, k čomu však nedôjde, ak ho sám človek nevyhľadá. Pri spozorovaní rôznych prejavov, ktoré sme spomínali vyššie, je namieste návšteva lekára. Iba ten dokáže diagnostikovať ochorenie a stanoviť liečbu. Pri ochoreniach bakteriálneho typu pomôžu antibiotiká, v iných prípadoch zase antivirotiká, antimykotické tabletky a lokálne rôzne čípky alebo krémy.

Liečba značne závisí od pôvodcu ochorenia a od zdravotných ťažkostí, ktoré pacienta trápia. Pred sexuálne prenosnými ochoreniami je však nevyhnutné sa prvom rade chrániť. Napríklad vírus HIV po nákaze už nie je možné z tela úplne eliminovať. Liečba je tak zameraná na riešenie sprievodných ťažkostí a predĺženie života postihnutého. O to väčší význam má prevencia. Tá zahŕňa v prvom rade používanie ochrany (hlavne kondómov) pri pohlavnom styku s novým či neznámym partnerom. Riziko rozvoja pohlavne prenosného ochorenia je tiež možné znížiť nestriedaním sexuálnych partnerov. Obrovský význam majú pravidelné lekárske prehliadky. Tie síce človeka pred ochoreniami neochránia, no vďaka nim je ich možné včas diagnostikovať a liečiť.

Odporúčame: Prvá pomoc pri mnohých ťažkostiach: Poznáte účinky mätového oleja?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní