Máte tučné kolená? Vieme, ako zhodiť z tejto chúlostivej oblasti

Máte tučné kolená? Vieme, ako zhodiť z tejto chúlostivej oblasti

Nahromadený tuk v ktorejkoľvek časti tela zväčša nevyzerá esteticky a drvivá väčšina z nás by chcela tieto problematické partie zoštíhliť. Niektorí ľudia majú tuk nahromadený vskutku na netradičných partiách a majú napríklad tučné kolená.

Akokoľvek zvláštne to znie, tučné kolená môžu byť dôsledkom rôznych vecí, a to napríklad starnutia, extrémne rýchleho schudnutia, zranenia, ale i sedavého spôsobu života bez dostatočného množstva pohybu. Zbaviť sa tuku na kolenách pravdepodobne nebude jednoduché, no nie je to ani nemožné. Bude to však chcieť čas.

Nejde len o vzhľad - ako teda najrýchlejšie schudnúť z kolien?

Odborníci upozorňujú, že v prípade tučných kolien naozaj nejde len o vzhľad, ale i o celkové zdravie dolných končatín. Kolená s nadmerným množstvom nahromadeného tuku môžu pobolievať a ich precvičením a posilnením len získate. Predtým, ako sa do odporučených cvičení pustíte, nezabúdajte hlavne na bezpečnosť.

 • Kolená sú veľmi chúlostivé a náchylné na poranenie.
 • Preto si na konkrétnu športovú aktivitu vždy vyberte vhodnú obuv.
 • Pri ohýbaní kolien im nikdy nedovoľte, aby išli ďalej ako vaše palce na nohách a silové cvičenia striedajte s kardio cvičeniami.
 • Pri každej bolesti kolena sa zastavte a dajte si pauzu, hoci aj na deň či dva.

Tvarovanie tela + formovanie postavy aj v oblasti kolien

Ak chcete schudnúť aj v oblasti kolien, je dôležité zamerať sa na celkové chudnutie a stratu tukov v tele. Tu je niekoľko tipov, ako si vytvarovať postavu a zredukovať tuk v oblasti kolien:

 • Kontrola stravy - poskytnite svojmu telu dostatok živín a zdravých potravín a obmedzte príjem nezdravých jedál, nasýtených tukov a cukrov. Zamerajte sa na stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné obilniny a bielkoviny.
 • Redukcia kalórií - vytvorte si kalorický deficit tým, že budete konzumovať menej kalórií, ako telo potrebuje na udržanie hmotnosti. Pomôže vám to spáliť tuk v celom tele, vrátane oblasti kolien.
 • Kardiovaskulárne cvičenie - venovať sa cvičeniu, ktoré zlepšuje vašu kardiovaskulárnu kondíciu, pomôže spáliť tuk v celom tele. Vyskúšajte beh, plávanie, cyklistiku alebo iné aktivity, ktoré zvyšujú tepovú frekvenciu.
 • Silový tréning - pravidelný silový tréning vytvaruje vaše svaly a zvýši metabolickú aktivitu. Určité cviky, ako sú drepy, výpady alebo zdvíhanie nôh, môžu posilniť aj svaly v oblasti kolien.
 • Strečing - pravidelný strečing pomáha uvoľniť svaly a zlepšiť ich pružnosť. Strečingové cvičenia, zamerané hlavne na svaly v oblasti kolien, môžu pomôcť vytvoriť pevnejšiu a tvarovanejšiu postavu.
 • Hydratácia - nezabúdajte na dostatočný príjem vody. Hydratácia je dôležitá pre efektívne spaľovanie tukov a udržanie správnej funkcie metabolizmu.

Je dôležité si uvedomiť, že strata tuku v konkrétnej oblasti je závislá aj od genetiky či hormonálnej rovnováhy. Môže byť potrebné viac času a úsilia, aby sa stratili tuky v konkrétnych oblastiach, ako sú kolena. Buďte trpezliví a disciplinovaní s vašim cvičebným a stravovacím plánom a výsledky postupne prídu - teda trvalé schudnutie.

Neprehliadnite: Sú aj vašou vášňou kvalitné topánky? Pozrite sa spolu s nami na tie NAJLEPŠIE!

drepy na tučné kolená

Zdroj: Shutterstock®

Ako precvičiť kolená a ako schudnúť kolená?

Poďme sa pozrieť na to, ktoré cvičenia a cviky vám môžu pomôcť odtučniť kolená a zároveň zlepšiť celkovú zdatnosť vášho pohybového aparátu.

 • Beh, chôdza alebo rýchla chôdza (podľa toho, čo preferujete) sú skvelé spôsoby, ako zhodiť tuk z celého tela, teda aj z kolien. Beh by mal, samozrejme, pomôcť najrýchlejšie, no ak behať nevládzete, zvoľte rýchlu chôdzu alebo pravidelné prechádzky. Pred behom nikdy nezabudnite na strečing.
 • Bicyklovanie je skvelý šport na spevnenie dolných končatín. Keďže súčasťou nôh sú aj kolená, len smelo do toho. Bicykel je skvelou alternatívou behania v prípade, ak máte problémy s kĺbmi či bolesťou kolien.
 • Skoky cez švihadlo sú tiež efektívny spôsob, ako posilniť nohy a schudnúť z kolien. Nezabúdajte, že pri skokoch cez švihadlo treba dbať na techniku, nie na rýchlosť. Skáčte s mierne pokrčenými kolenami, aby ste si nepoškodili kĺby.

Z tradičných cvikov založených na práci s vlastnou váhou vyskúšajte na posilnenie nôh a schudnutie z kolien výpady či drepy.

Aktualizované na 26.01.2024


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní