Všetko je inak! Je 10 000 krokov denne realita či mýtus?

Všetko je inak! Je 10 000 krokov denne realita či mýtus?

Vedeli ste, že 10 000 krokov denne vzniklo ešte v šesťdesiatych rokoch v ďalekom Japonsku? Tento počet, z ktorého by malo prosperovať vaše celkové zdravie, vtedy použila marketingová kampaň na základe práce istého akademika a chcela jednoducho prinútiť Japoncov hýbať sa viac. Dnes je 10 000 krokov akýmsi fenoménom, ktorý si dávame denne za cieľ s pocitom, že pre svoje zdravie robíme viac. Je to však mýtus alebo realita?

Podceňovaný cieľ

Hovoríme o tom stále. Chôdza je najprirodzenejším pohybom pre človeka a len polhodinka svižnej chôdze denne môže pre niekoho znamenať zdravší životný štýl, o tom niet pochýb. Desaťtisíc krokov denne je v prepočte na kilometre niekde v rozmedzí 5 – 8 km, čo, samozrejme, závisí od dĺžky krokov. Táto vzdialenosť sa zdá na pohľad ako smiešny cieľ, no boli by ste naozaj prekvapení, ako ťažko je každý jeden deň dosiahnuteľný.

Pozri aj: Viete, prečo jesť rebarboru? Ak nie je aj vo vašom jedálničku, zmeňte to!

denný cieľ chôdze

Zdroj: Shutterstock®

Zdravý je návyk

Je teda 10-tisíc krokov denne potrebných k dosiahnutiu zdravšieho „ja“? Odborníci sa zhodujú na tom, že nejde ani tak o samotný počet krokov, ale o to, že vám to pomôže vytvoriť si návyk. Ten je v tomto prípade najdôležitejší. Keď si zvyknete na to, že chodíte denne 5 – 8 kilometrov, odchodíte tak približne trištvrte hodinu, čo je ešte o niečo viac, ako je odporúčané minimum pohybu v podobe chôdze. Môžeme tak skonštatovať, že 10-tisíc krokov nemusíte denne odchodiť preto, aby ste boli zdravší. Stačí len chodiť.

Ako na to? Dajte si za cieľ dosiahnuteľný počet krokov, no zároveň to musí byť toľko, aby to bola pre vás aspoň malá výzva. Napríklad 8-tisíc krokov. Potom tento cieľ dosiahnite každý deň počas celého mesiaca. V ďalšom mesiaci cieľ zvýšte!

Zaujme ťa: Čo robiť pri spálení slnkom? Vieme, čo vám zaručene uľaví od bolesti

ako pôsobí na človeka chôdza

Zdroj: Shutterstock®

Benefity chôdze

Len polhodina chôdze denne môže urobiť zázraky. Od lepšieho trávenia cez menšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky až po zdravšie kĺby, silnejšie svaly a kosti. To všetko dokážete vo vašom organizme zlepšiť len prostredníctvom chodenia. Možno tomu ťažko uveriť, no obyčajné prekladanie nohy cez nohu dokáže aj posilniť imunitu, zlepšiť kondíciu, prispieť k chudnutiu a tiež posilniť mozgovú činnosť a dokonca aj zlepšiť náladu.

Či už teda budete chodiť 10-tisíc krokov denne alebo menej, no minimálne polhodinu, všetky tieto zdravotné benefity sa budú postupne ukazovať aj na vašom tele. Cieľ je vydržať, vytvoriť si dlhodobý návyk a chodiť, chodiť a chodiť. Dosiahnuť by ste to mali celkom jednoducho, napríklad tak, že vymeníte autobus za chôdzu do práce či do obchodu.

Inšpiruj sa: Najlepšie slovenské letné festivaly: Máš už vstupenku?

- Anketa

KOĽKO KROKOV DENNE SPRAVÍTE?

Odpovedalo 626 ľudí  

Menej ako 5-tisíc.
8%
Niečo medzi 5 a 10-tisíc.
48%
Viac ako 10-tisíc.
27%
Viac ako 15-tisíc krokov.
17%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní