Priaznivé účinky turistiky: Ako nám prospievajú výlety do prírody?

Priaznivé účinky turistiky: Ako nám prospievajú výlety do prírody?

Keď sa nabudúce vyberiete na túru či dlhú prechádzku alebo výlet do prírody, vedzte, že pre svoje zdravie robíte skutočne veľa. Ani by ste nepovedali, koľko skvelých účinkov môže mať pravidelná turistika na naše telo. Nehovoríme pritom len o celodenných náročných túrach a lození po kopcoch a skalách so špeciálnym výstrojom, ale aj o bežných párhodinových vychádzkach a výletoch do lesov a hôr. Turistika predstavuje perfektný spôsob trávenia voľného času, ktorý je prospešný pre fyzické aj duševné zdravie. Príroda nám ponúka čerstvý vzduch, ticho a únik od reality a rýchleho životného štýlu, ktorému sa v dnešnej modernej dobe dá len ťažko vyhnúť. Pozrite sa spolu s nami, aké sú výhody turistiky!

Odporúčame: TOP 7 dôvodov, prečo jesť egreše: Rastú aj vo vašej záhradke?

ako si udržať kondíciu

Zdroj: Shutterstock®

Pomáha telo udržiavať vo forme

Pravidelné výlety do prírody a túry nám v prvom rade pomôžu udržať telo v pohybe a dobrej kondícii. Veľkou výhodou je, že takýto druh pohybu je vhodný prakticky pre každého, pre deti, dospelých, ale aj pre staršie osoby. Primerane náročná pešia túra je vhodná aj pre osoby so zdravotnými problémami, ktoré sa napríklad nemôžu venovať iným športom, alebo aj pre osoby v období rekonvalescencie po úrazoch. Nedostatok pohybu a sedavý spôsob života majú negatívny vplyv na fyzickú kondíciu aj pohybový aparát. Počas pravidelných túr si naopak môžeme posilniť svalstvo nôh, taktiež doprajeme potrebný pohyb kĺbom i kostiam.

Prospieva cievnemu systému

Pešia turistika je nesmierne prospešná aj pre srdcovo-cievny systém človeka. Významným benefitom je hlavne úprava krvného tlaku. Turistika sa osvedčila ako veľmi dobrý prostriedok pri liečbe vysokého krvného tlaku. Taktiež si počas pravidelných výletov do prírody posilňujeme srdce a podporujeme jeho správnu činnosť a hlavne silu samotného svalu. Vysoký tlak je pritom výrazným rizikovým faktorom mnohých kardiovaskulárnych chorôb, ktoré v súčasnej dobe radíme medzi najčastejšie príčiny úmrtí. K ich prevencii tak môžeme prispieť aj pravidelným pohybom v podobe turistiky a vychádzok v prírode.

vplyv turistiky na pľúca

Zdroj: Shutterstock®

Zlepšuje dychovú kapacitu

Okrem srdca môžeme prospieť pravidelnými túrami aj svojim pľúcam. Turistika totižto zlepšuje dychovú kapacitu a postupne aj celkové využívanie vdychovaného kyslíka. Následne tak môže mať telo viac energie pre fyzické i psychické aktivity. Netreba zabúdať na to, že v prírode, ďaleko od znečistených miest, nás spravidla čaká i čerstvý vzduch s poriadnou dávkou kyslíka vyprodukovaného stromami a rastlinami. To má priaznivý vplyv na naše pľúca a okysličenie krvi, imunitu i psychiku.

Reguluje hladinu cukru v krvi a podporuje krvný obeh

Pravidelná turistika má priaznivý vplyv nielen na hladinu krvného tlaku, ale aj na úroveň cukru v krvi. Časté prechádzky v prírode, lesoch či horách prispievajú k regulácii hladiny cukru v krvi. Preto je takýto druh pohybu veľmi vhodný pre diabetikov. Ide o ideálny podporný prostriedok pri liečbe spomínaného ochorenia, rovnako môže prispievať v kombinácii so správnym stravovaním k prevencii cukrovky 2. typu. Turistika má okrem toho blahodarný vplyv aj na krvný obeh. Môže prispieť k lepšiemu krvnému obehu v dolných končatinách a zlepšeniu stavu pri problémoch s kŕčovými žilami.

pobyt v prírode

Zdroj: Shutterstock®

Odbúrava stres

Pešia turistika a pobyt v prírode neovplyvňujú naše zdravie len po fyzickej stránke, ale aj tej psychickej. Príroda ponúka akési útočisko a únik pred svetom alebo problémami. Pobyt v prírode účinne zmierňuje stres, pocity nervozity a napätie v tele. Taktiež môže pomôcť riešiť problémy s nespavosťou. Za prebdenými nocami totiž veľmi často stojí práve nadmerný stres a hlava plná myšlienok, obáv či starostí. Počas túry v krásnom prostredí si vyčistíte myseľ, prídete na iné myšlienky a verte, že po takom výlete vás problémy so zaspávaním rýchlo obídu.

Zlepšuje náladu a podporuje kreativitu

Počas túry či výletu v prírode môže človek rýchlo pocítiť i zlepšenie nálady. Turistika je skvelý spôsob, ako zabojovať proti depresívnym náladám a zabezpečiť duševnú pohodu. Takáto pohybová aktivita, ktorú zároveň môžeme označiť aj za aktívny oddych, má priaznivý vplyv na náš mozog. Pobyt v prírode zlepšuje pamäť a schopnosť sústrediť, podľa mnohých tiež zvyšuje a podporuje kreativitu. V prírode mnohí načerpajú nielen energiu, ale aj nové nápady, prídu na iné myšlienky a často nájdu riešenia niektorých problémov.

Kam sa vybrať na túru či na výlet? Inšpirujte sa:


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Lenka Jánošová 02.08.20 17:08

LJ
karma
-1.00

super clanok! chcela by som chodit viac do prirody, inspirovali ste ma

  • 3
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní