Ako podporiť liečbu ochorení močových ciest? Skúste tento prírodný liek!

Ako podporiť liečbu ochorení močových ciest? Skúste tento prírodný liek!

  • Zdieľaj:
 • 0

Čoraz viac jedincov sa pri riešení mnohých zdravotných problémov obracia aj na prírodnejšie spôsoby liečby. Niet sa čomu čudovať, liečivú silu byliniek poznali nielen naše staré matere, ale zmienky o ich používaní pri liečbe rozličných ťažkostí sú staré snáď ako ľudstvo samé. Mnohé byliny sú nápomocné pri tráviacich ťažkostiach, vysokom krvnom tlaku a pri použití zvonka aj pri rôznych kožných ochoreniach a ranách. Rovnako sú známe rastlinky, ktoré majú blahodarný vplyv na močové cesty.

Jednou z nich je aj pŕhľava dvojdomá, ktorej pŕhlivým listom sa ľudia skôr vyhýbajú. Hovoríme tu však o silnom prírodnom lieku na mnohé neduhy. Dorastá do výšky asi 50 až 120 centimetrov a radíme ju do čeľade pŕhľavovité. Má plazivý a bohato rozkonárený podzemok, listy majú tmavozelenú široko kopijovitú čepeľ s pílkovitým okrajom a kvety sú drobné a zelené. Ako podporiť liečbu ochorení močových ciest pomocou pŕhľavy sa dozviete v nasledujúcom článku!

Pozri aj: Ako si udržať cievy zdravé? Zabráňte vzniku kŕčových žíl, praskaniu cievok a iných ťažkostí!

pŕhľava dvojdomá

Zdroj: Shutterstock®

Liek, ktorý nájdete všade

Sušenú drogu z pŕhľavy dvojdomej nájdete i v lekárňach, na internete či v predajniach so zdravými potravinami a sušenými bylinami. Na túto rastlinu však narazíte na každom rohu, a tak by bola škoda nenazbierať si ju do vlastných zásob. Na zber mladých pŕhľavových lístkov sa pritom môžete vybrať od skorej jari do začiatku jesene. Pŕhľavu nájdete rásť ako burinu od nížin aj po podhoria. Vyskytuje sa v priekopách, pri vodných tokoch, v lužných lesoch aj v okolí ľudských obydlí. Pozor si však dávajte na zber v blízkosti ciest a rovnako nezabudnite na rukavice!

Nazbieranú vňať pŕhľavy dvojdomej môžete nakrájať a nechať vysušiť prirodzene, prípadne aj v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Z takto pripravenej drogy si môžete ľahko a rýchlo pripraviť zápar s blahodarným vplyvom na ľudský organizmus. Jednu lyžičku sušenej pŕhľavy zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať približne 15 minút. Následne sceďte a teplé vypite. Takýto nápoj si môžete počas ťažkostí dopriať 2 a ž 3 razy denne. Pŕhľava je vhodná aj na dlhodobejšie vnútorné užívanie. Môžete si pokojne dopriať mesačnú kúru a až následne si dať pauzu.

pŕhľavový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Poznáte účinky tejto bylinky?

Pŕhľava dvojdomá, známa aj ako žihľava, obsahuje celý rad telu prospešných látok. Je zdrojom vlákniny, vitamínu C aj minerálnych látok, ako sú napríklad železo, draslík či horčík. Zápar z tejto bylinky má detoxikačné, protizápalové a dezinfekčné účinky. Podporuje imunitný systém aj látkovú premenu. V ľudovom liečiteľstve sa však táto bylinka často využíva práve pri chorobách močových ciest. Je súčasťou mnohých urologických čajov. Pôsobí močopudne a dokáže prečistiť obličky a celé močové cesty.

Pŕhľavový čaj môže byť veľkým pomocníkom napríklad pri zápale obličiek. Okrem toho však vďaka svojim diuretickým účinkom z tela odvádza aj nadbytočnú vodu. Táto bylina sa rovnako uplatnila pri ochoreniach látkovej premeny, problémoch s trávením aj pri reumatických chorobách. Nakoniec môžeme zmieniť, že pŕhľavový čaj je skvelým pomocníkom pri jarnej očiste tela.

Odporúčame: Viete, ako využiť himalájsku soľ inak? Určite nepatrí len do jedla!


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Úplný zákaz fajčenia na verejnosti – ktorá krajina prijala tvrdé opatrenia proti fajčiarom?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Úplný zákaz fajčenia na verejnosti – ktorá krajina prijala tvrdé opatrenia proti fajčiarom?

 • 0
 • 18.01.2023
NK bunky ako dôležitá súčasť imunitného systému – aké majú funkcie?
ZDRAVIE A PREVENCIA

NK bunky ako dôležitá súčasť imunitného systému – aké majú funkcie?

 • 0
 • 16.02.2023
Sérotonín v tabletkách sa užíva aj ako antidepresívum - je to ale bezpečné?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Sérotonín v tabletkách sa užíva aj ako antidepresívum - je to ale bezpečné?

 • 0
 • 08.02.2023