Nie je to žiadna burina! Zdravotné benefity prasličky ťa prekvapia

Nie je to žiadna burina! Zdravotné benefity prasličky ťa prekvapia

Záhradkári ju považujú za burinu, no táto trváca rastlina je v skutočnosti omnoho viac. Nemala by sa teda trhať a vyhadzovať ako škodca, mala by sa spracúvať a konzumovať, pretože zdravotné benefity prasličky na ľudský organizmus sú naozaj neskutočné. Okrem toho, že pozitívne pôsobí na krásu, takým istým spôsobom sa prejavuje aj na zdraví. Praslička je vo väčších dávkach jedovatá, takže by ste si jej prípravu a dávkovanie mali vopred poriadne naštudovať.

Rastie na poliach

Ak by ste sa zaujímali, kde taká praslička, ktorú velebia všetky farmaceutické spoločnosti, rastie, možno vás prekvapíme. Nájdete ju na obyčajných poliach medzi zemiakmi, kde sa jej v úplne jednoduchých podmienkach darí najlepšie. Jej účinky však v porovnaní s nenáročnými miestami výskytu už také „jednoduché” nie sú. Každá jedna rastlinka totiž obsahuje zmes blahodarných antioxidantov, kremeňa, dôležitých minerálov a vzácnych fytochemikálií, ktoré spoločne pôsobia ozdravujúco na celé ľudské telo.

Vyskúšaj: Recept na levanduľovo-mätovú liečivú soľ do kúpeľa

ako pôsobí prasličkový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Zdravotné benefity prasličky

Prasličku môžete konzumovať vo forme rôznych výživových doplnkov, alebo si z nej jednoducho môžete pripraviť starý dobrý vývar, teda čaj. Aj keď ide o veľmi zdravú rastlinku, neodporúča sa užívať ju vkuse viac ako dva mesiace a mali by ste ju užívať s rozumom, a to po predchádzajúcej konzultácii s odborníkom. Prasličke by sa mali úplne vyhýbať tehotné a dojčiace ženy.

  • Prvou oblasťou ľudského organizmu, ktorá z prasličky benefituje sú obličky, respektíve celý močový trakt. Je silne močopudná, takže dokáže riešiť zadržiavanie vody v tele a poradí si tiež s bolestivými obličkovými kameňmi či infekciami močového mechúra.
  • Konzumáciou prasličky môžete taktiež podporiť svoje slabé kosti, ktorým dodá silu práve pre jej vysoký obsah prírodného kremíka. Ten dokáže viazať vápnik v tele, čo znamená zdravšie kosti a zuby. Z toho vyplýva, že z prasličky benefitujú najmä ľudia trpiaci osteoporózou.
  • Už staroveké civilizácie verili vo veľkú silu prasličky a jej liečivú moc, najmä v oblasti hojenia rán. Extrakt z prasličky by ste mali mať po ruke pri malých poraneniach, ako sú porezania a popáleniny.
  • Praslička má aj protizápalové a antiseptické účinky, čo znamená, že dokáže znižovať zápal v tele a podporovať imunitný systém organizmu.

Pozri aj: Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!

ako na krásne nechty

Zdroj: Shutterstock®

Praslička na krásu

Na takú obyčajnú a nenápadnú bylinku akou je práve praslička by nemali zanevrieť ani ženy. Na pleť pôsobí tak, ako veľmi kvalitný krém proti vráskam, pričom stačí, ak budete po dobu dvoch mesiacov piť prasličkový čaj každý deň. Praslička si poradí aj s akné, v tomto prípade by ste si mali vychladený odvar z prasličky aplikovať na postihnuté miesta na tvári pomocou tampónika.

To však nie je všetko. Do prasličkového odvaru si môžete namočiť aj nechty, minimálne na 20 minút. Kúru opakujte aspoň raz týždenne pre zdravšie a krajšie pazúriky. Napokon z prasličky môžu benefitovať aj vlasy, ktoré z nej porastú ako divé. Stačí, ak si sušenú prasličku vylúhujete v kvalitnom olivovom oleji a tej si potom počas kúpeľa vmasírujete do pokožky hlavy.

Vedela si, že: Mandľové kamene: Príčina zápachu z úst, o ktorej vie len málokto!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

viktor labakann 26.01.19 11:00

karma
85.00

Celým menom Praslička roľná, alebo divé proso, chvost, praska, praslica, plivačka,

stolička, šmirglová / vechťová/ tráva. Teda celým menom Praslička roľná.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní