3 kroky, ako predísť osteoporóze - tichému zabijakovi kostí

3 kroky, ako predísť osteoporóze - tichému zabijakovi kostí

Osteoporóza predstavuje veľmi vážne a zákerné ochorenie kostí. Ide o metabolickú chorobu kostí, pri ktorej dochádza k ich rednutiu, respektíve postupnému znižovaniu obsahu kostnej hmoty. Postihnuté kosti majú zmenenú mikroštruktúru, ich kvalita je znížená a zároveň je narušená aj ich funkcia. Sú krehké a oveľa náchylnejšie na vznik zlomenín. Presné príčiny vzniku osteoporózy nie sú úplne známe, no hovorí sa o viacerých rizikových faktoroch. Medzi ne radíme vyšší vek, menopauzu, nedostatok pohybu, zlú životosprávu aj genetickú predispozíciu. Čo sa týka sprievodných ťažkostí ochorenia, tie sa najmä v prvotných fázach nemusia vôbec prejaviť. Medzi prvé príznaky, ktoré môže jedinec zaznamenať, patria najmä bolesti chrbta, zmeny telesnej výšky či držania tela a najmä náchylnosť na tvorbu zlomenín, a to aj pri menších úrazoch. Dá sa však vôbec pred týmto ochorením brániť? Áno, prevencia osteoporózy má význam a my vám dnes prezradíme, čo všetko zahŕňa!

Odporúčame: Poznáte účinky kardamómu? Liečivá sila tohto korenia vás prekvapí!

vápnik

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitý je vápnik

Aby boli naše kosti zdravé počas celého života, dôležité je v prvom rade správne stravovanie, a to platí aj v prípade prevencie mnohých ďalších ochorení. Je nevyhnutné telu, alebo v tomto prípade konkrétne kostiam, zabezpečiť dostatok všetkých potrebných látok, a to vrátane vitamínov aj minerálov, ktoré sú dôležité pre ich stavbu. V súvislosti s dobrým stavom našich kostí sa asi najčastejšie hovorí práve o vápniku. Tento minerál je nevyhnutný na zachovanie dobrej kondície kostí. Jeho nedostatok je výrazným rizikovým faktorom spomínaného ochorenia.

Pri osteoporóze pritom dochádza k postupnému úbytku minerálov z kostí, a to hlavne vápnika. Kosti sú tak krehké, vyskytujú sa v nich póry, ľahko sa lámu a ťažšie hoja. A prostredníctvom ktorých potravín teda telu zabezpečiť dostatok kalcia? Medzi najlepšie zdroje vápnika radíme napríklad mliečne výrobky, listovú zeleninu, sóju, fazuľu či sezam. Čo sa však týka obsahu potrebného minerálu v rozličných potravinách a surovinách, jednoznačne vedie mak.

vitamín D

Zdroj: Shutterstock®

Zabúdať netreba ani na vitamín D

Medzi ďalšie látky, ktoré sú nevyhnutné pre dobrý stav kostí, radíme aj horčík, fosfor či vitamín K. Veľmi významný je však hlavne vitamín D, ktorého dostatočná hladina v organizme taktiež predstavuje formu prevencie osteoporózy. Tento vitamín je nevyhnutný pre správne vstrebávanie spomínaného vápnika z potravy. Jeho nedostatok v detstve sa môže prejaviť v podobe krivice, respektíve rachitídy, pri ktorej dochádza ku kriveniu kostí a v dospelosti zase k ich mäknutiu. Deficit vitamínu D rovnako zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. A ako ho telu zabezpečiť v dostatočnom množstve? Medzi potravinové zdroje vitamínu D radíme hlavne ryby, vajcia či mlieko. 

Prísun vitamínu D do tela však nesúvisí len so stravou. Táto látka sa pôsobením slnečného žiarenia vytvára aj v našej koži, pričom telo si tento vitamín dokáže uchovávať aj do zásoby. Možno ste o tom ani netušili, no už 10 až 15 minútový pobyt na slnku, respektíve opaľovanie nám dokáže zabezpečiť dennú dávku vitamínu D. Proces tvorby tejto látky je však ovplyvnený viacerými faktormi, a to napríklad aj používaním opaľovacích prípravkov, ročným obdobím, časťou dňa, vekom či lokalitou. 

Odporúčame: Prečo cvičiť jogu? Toto dokáže urobiť aj s vaším telom!

pravidelný pohyb

Zdroj: Shutterstock®

Pohyb má zmysel

Pod pojmom pohybový aparát človeka rozumieme súhrn orgánov a ich systémov, ktoré nám umožňujú pohyb. Zahrňuje to priečne pruhované svaly, kĺby aj kostru zloženú z kostí. Aby nám pohybový aparát slúžil dobre počas celého života, je ho nevyhnutné v prvom rade používať. Sedavý spôsob života má na zdravie celého organizmu skutočne škodlivý vplyv. Aj v rámci prevencie osteoporózy sa odporúča zabezpečiť telu pravidelný pohyb. Nehovoríme tu pritom o žiadnych náročných športových aktivitách, ale primeranom cvičení, ktoré napomáha udržiavať kostnú hmotu. Medzi najlepšie pohybové aktivity pritom môžeme zaradiť aj obyčajnú chôdzu a potom napríklad tanec či jogging. Taktiež je vítaný volejbal, tenis či plávanie. V pohybe sa však udržujete aj pri práci v záhradke.

Preč so zlozvykmi!

V rámci prevencie nielen osteoporózy, ale aj mnohých ďalších zdravotných problémov, je taktiež vhodné zbaviť sa zlozvykov, respektíve tých akýchsi závislostí. Reč je najmä o fajčení, ktoré môže mať negatívny vplyv na metabolizmus vápnika. Podobne v tomto smere môže škodiť aj nadmerný prísun nápojov s kofeínom. Okrem toho je tiež vítané konzumovať soľ v odporúčaných množstvách a prijímať alkohol len príležitostne a v rozumných dávkach.

Odporúčame: Prírodný liek na ochorenia tráviacej sústavy? Poznáme účinného pomocníka!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní