Aké sú prejavy laktózovej intolerancie? Tieto ťažkosti neignorujte!

Aké sú prejavy laktózovej intolerancie? Tieto ťažkosti neignorujte!

  • Zdieľaj:
 • 0

Rozličné potravinové intolerancie postihujú v súčasnej dobe čoraz väčšiu časť populácie. Veľmi rozšírená je napríklad aj intolerancia na lepok, ktorý je bežnou súčasťou obilnín. Mnoho jedincov má však rovnako problémy s trávením mlieka, respektíve jeho zložiek. Pod pojmom laktózová intolerancia rozumieme ochorenie, respektíve enzymatickú poruchu, pri ktorej dochádza v tele človeka k nedostatku enzýmu laktáza. Tá je nevyhnutná pre správne štiepenie mliečneho cukru, teda laktózy.

Deficit spomínaného enzýmu a následné problémy s trávením danej zložky mlieka vedú k tvorbe rozličných zdravotných ťažkostí. Keďže nedochádza k natráveniu mliečneho cukru v tenkom čreve, postupne sa ním živia baktérie a vznikajú typické vonkajšie prejavy choroby. Intolerancia laktózy pritom môže byť vrodená a vyskytnúť sa u malých detí, no rovnako i vo vyššom veku. A akými ťažkosťami dáva telo človeku najavo problém s trávením mliečneho cukru? V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké sú charakteristické prejavy laktózovej intolerancie.

Odporúčame: Nepríjemné pohlavne prenosné choroby: Čo by sme o nich mali vedieť?

hnačky

Zdroj: Shutterstock®

Hnačky

Laktózová intolerancia priamo súvisí s procesmi v tráviacom trakte človeka a rovnako sa aj spravidla prejavuje celou škálou nepríjemných tráviacich ťažkostí. Jednotlivé prejavy sa začínajú zväčša objavovať 30 až 120 minút po požití mlieka či nejakého pokrmu alebo nápoja s obsahom mliečneho cukru. Jedným z najtypickejších príznakov tejto rozšírenej potravinovej intolerancie sú hnačky. Tie sú zvyčajne vodnaté a kyslo zapáchajúce. Objaviť sa môžu aj opakované nutkavé pocity na vyprázdňovanie.

Plynatosť

Neschopnosť organizmu tráviť laktózu vedie k tomu, že začína byť v črevách nadbytočná. Dochádza k jej kvaseniu vplyvom baktérií, čo následne vedie aj k zvýšenej tvorbe plynov. Človeka s touto poruchou tak po prijatí mliečnych potravín môže trápiť plynatosť a nadúvanie. Bežné sú pocity plného brucha, škvŕkanie v bruchu či pocity prelievania brušného obsahu.

plynatosť

Zdroj: Shutterstock®

Bolesti brucha

Ďalším bežným prejavom neznášanlivosti laktózy sú kolikové a kŕčovité bolesti brucha. Tie spravidla vznikajú v dôsledku činnosti baktérií a nadmernej produkcie plynov. Kŕče v brušnej dutine po konzumácii mliečnych produktov môžu striedať aj nutkavé pocity na zvracanie. U niektorých sa môže objaviť aj grganie.

Neprospievanie

Nakoniec môže laktózovú intoleranciu sprevádzať aj celkové neprospievanie, čo sa vyskytuje primárne u malých detí či dojčiat. Časté hnačky prispievajú k dehydratácii. I napriek dostatočnému príjmu potravy nemusí dochádzať k priberaniu na váhe. Naopak, u dieťaťa sa v dôsledku poruchy vstrebávania živín môže vyskytnúť postupná strata hmotnosti.

Bude vás zaujímať: Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?

alergia na mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Nie je to alergia na mlieko?

Alergia na mlieko a spomínaná laktózová intolerancia sú dve rozdielne diagnózy, ktoré je potrebné odlíšiť. Pri alergii na mlieko totiž nedochádza k enzymatickej poruche, ale ide o nežiaducu reakciu organizmu na bielkovinu kravského mlieka. Prečo to teda spomíname? Obe tieto ochorenia majú totižto veľmi podobné príznaky. Vyššie spomenuté tráviace ťažkosti sa totiž spravidla vyskytujú aj pri alergii na mlieko. V prípade tohto ochorenia sa však pridávajú aj mnohé ďalšie symptómy. Jedinca s touto alergiou môžu trápiť afty a hlavne kožné a dýchacie problémy. Medzi typické príznaky alergie na mlieko radíme ekzém či svrbivé vyrážky, žihľavku aj napuchnuté pery, ústa či hrdlo. Najčastejšie sa vyskytuje u malých detí, pokojne u mladších ako jeden rok a neraz v priebehu zopár rokov aj vymizne.

Odporúčame: Farba a tvar stolice – čo napovedajú o našom zdraví?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Ako vytvoriť luxusnú kuchyňu pri nízkom rozpočte? Stavte na tieto dekorácie!
DOM A ZÁHRADA

Ako vytvoriť luxusnú kuchyňu pri nízkom rozpočte? Stavte na tieto dekorácie!

 • 0
 • 17.01.2023
Trvácna strecha na dlhé roky
DOM A ZÁHRADA

Trvácna strecha na dlhé roky

 • 0
 • 10.01.2023
Zelenec je nenáročný a ešte aj prečistí ovzdušie. Ako ho pestovať?
DOM A ZÁHRADA

Zelenec je nenáročný a ešte aj prečistí ovzdušie. Ako ho pestovať?

 • 0
 • 02.02.2023