Aké sú účinky kurkumy? Toto je 5 dôvodov, prečo jej povedať áno!

Aké sú účinky kurkumy? Toto je 5 dôvodov, prečo jej povedať áno!

Typicky žlté až žltooranžové korenie s nezameniteľnou chuťou známe ako kurkuma si získava stále viac popularity. Z každej strany predsa počúvame o jej úžasných účinkoch na ľudský organizmus. Kurkuma je známa aj ako indický šafran a je pripravovaná zo sušeného mletého podzemku kurkumovníka dlhého. Táto korenina je využívaná v mnohých svetových kuchyniach, no rovnako má od nepamäti svoje miesto v ľudovom liečiteľstve.

Za hlavnú účinnú a farmakologicky významnú látku v kurkume je považovaný takzvaný kurkumín. Ide o žlté až oranžové prírodné farbivo, ktoré má antioxidačné účinky a okrem iného napríklad napomáha aj znižovať hladinu cholesterolu. V nasledujúcom článku vám prezradíme päť a možno aj oveľa viac dôvodov na to, prečo povedať jedinečnej kurkume svoje áno!

Pozri aj: Mala by byť povinnou súčasťou jedálnička? Zistite, prečo jesť pohánku!

antioxidanty

Zdroj: Shutterstock®

1. Má protizápalové a antioxidačné účinky

Kurkumu sa ako koreninu oplatí do jedálnička zaradiť a do mnohých pokrmov pridávať hneď z viacerých dôvodov. V prvom rade musíme spomenúť jej antioxidačné aj protizápalové vlastnosti. Kurkuma v organizme napomáha bojovať proti škodlivým účinkom voľných radikálov a bunky chráni pred poškodením a rýchlejším starnutím. Okrem toho prirodzene bojuje so zápalmi v tele, ktoré môžu byť pôvodcom mnohých ochorení. Za tieto účinky vďačí kurkuma práve spomínanému kurkumínu.

2. Potláča bolesť kĺbov

Kurkuma je vďaka svojim protizápalovým účinkom veľkým pomocníkom pri liečbe zápalových poškodení kĺbov. Látky v tejto korenine potláčajú bolesti kĺbov aj opuchy a celkovo zmierňujú negatívne prejavy rozličných ochorení kĺbov. Vo svojom jedálničku by mali mať kurkumu zaradenú napríklad osoby, ktoré trápia nepríjemné príznaky artritídy. Tá okrem iného bráni i zápalovej deštrukcii kĺbovej chrupavky. Okrem toho je toto korenie aj skvelou prevenciou podobných zdravotných ťažkostí.

dobré trávenie

Zdroj: Shutterstock®

3. Blahodarne pôsobí na trávenie

Ďalšou vlastnosťou kurkumy je aj jej pozitívny vplyv na trávenie a celý tráviaci systém. Pravidelná konzumácia tohto korenia napomáha celkovo zlepšovať proces trávenia. Podporuje totiž činnosť žalúdka, pečene aj žlčníka. Vplýva na vylučovanie žlče aj ďalších tráviacich štiav. Rovnako blahodarne pôsobí na metabolizmus. Kurkuma je dokonca účinným pomocníkom pri rozličných zažívacích ťažkostiach. Skúste ju do jedál častejšie pridávať, ak vás trápi plynatosť a nadúvanie. Okrem toho kurkuma predstavuje prevenciu pred vznikom zápalov v tráviacom trakte.

4. Chráni mozog aj srdce

Kurkuma má vplyv aj na náš mozog či srdce s cievami. Práve kurkumín má na mozog človeka ochranné účinky. Zlepšuje jeho činnosť a znižuje riziko jeho poškodenia. Ukázalo sa, že preventívne pôsobí napríklad proti vzniku zákernej Alzheimerovej choroby, respektíve spomaľuje nástup mnohých ochorení mozgu a človeka chráni pred zhoršovaním jeho mozgových funkcií. Kurkuma tiež znižuje riziko výskytu srdcovo-cievnych chorôb. Vplýva na znižovanie hladiny zlého cholesterolu, prečisťuje tepny a cievy a napomáha brániť tvorbe krvných zrazenín.

vplyv kurkumy na pokožku

Zdroj: Shutterstock®

5. Podporuje hojenie rán

Kurkuma vďaka svojmu zloženiu napomáha bojovať proti škodlivým účinkom voľných radikálov, ktoré môžu okrem iného vplývať aj na predčasné starnutie pokožky. Rovnako podporuje dobré hojenie rán či popálenín. Kurkume by rozhodne mali povedať svoje áno osoby, ktoré sa trápia s rozličnými ekzémami, akné, psoriázou či zle sa hojacimi ranami. Túto koreninu je pritom možné nielen používať do rozličných pokrmov alebo nápojov, ale môžeme ju svojmu telu a najmä pokožke dopriať aj zvonka. Je skvelou ingredienciou do rozličných masiek a zábalov, ktoré si môžete pripraviť i v pohodlí domova.

Odporúčame: Kurkumový sirup s mliekom alebo „kurkumové latte“ je nápojom leta"


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Erika Podskubová 21.05.19 16:58

EP
karma
104.00

kurkumu používam často aj do ryže pekne ju zafarbí

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní