Aké sú účinky tamarindu? Indické datle sa určite oplatí jesť!

Aké sú účinky tamarindu? Indické datle sa určite oplatí jesť!

Vzhľadom pripomína fazule, no označuje sa za indickú datľu. Reč je o veľmi zdravom tropickom ovocí, ktoré sa nazýva tamarind. Rastie na strome a pochádza z ďalekej Afriky, no pestujú ho aj na iných miestach, najmä v Ázii. Plodom tamarindu sú už spomínané fazuľky, v ktorých sa nachádza sladkokyslá dužina. Aké sú účinky tamarindu a prečo sa ho oplatí vyskúšať?

Veľa horčíka aj cukru

Tamarind má veľmi bohatý nutričný profil. Obsahuje veľké množstvo horčíka, ale aj vápnika a železa. Okrem týchto minerálov v ňom nájdeme aj veľké množstvo uhľohydrátov v podobe cukru, no netreba zabúdať na to, že nejde o rafinovaný cukor ale prírodný. Napriek tomu je toto ovocie kalorickejšie ako iné, preto zrejme nie je najvhodnejšie pre tých, čo chcú schudnúť. Tamarind je ďalej bohatý na vitamíny typu B a na polyfenoly, ktoré sa v tele správajú ako antioxidanty.

Pozri aj: TOP recepty s ovsenými vločkami: Ako ich pripraviť zdravo a chutne?

zdravotné benefity tamarindu

Zdroj: Shutterstock®

Zdravotné benefity tamarindu

Regulácia cholesterolu v krvi či antibakteriálny účinok. Aj to sú niektoré z mnohých benefitov tamarindu na ľudské zdravie. Ale poďme pekne po poriadku. Vďaka obsahu flavonoidov, čo sú vzácne polyfenoly, môže tamarind pôsobiť proti ochoreniam srdca, zlému cholesterolu v krvi a tiež dokáže zahnať oxidačný stres. Ako sme už uviedli vyššie, je bohatý na horčík a ako dobre vieme, ten hrá svoju dôležitú rolu pri viac ako 600 procesoch v ľudskom tele. Štúdie ďalej ukázali, že výťažok z tamarindu dokáže bojovať s plesňami, vírusmi aj baktériami v tele.

Indická datľa ako ingrediencia

Indické datle sa jedia najčastejšie ako čerstvé ovocie, no veľmi populárna je z nich aj pasta. Tamarind často býva v sladkostiach rôzneho druhu, no tie odborníci odporúčajú najmenej. Tamarind sa často používa do teplých jedál, ako aj do chutney, nápojov, dipov, marinád a studených omáčok. Niekoľko tipov na to, ako pripraviť tamarind môžete nájsť v našej galérii z Pinterestu. No nie je tamarind jednoducho na zjedenie?

- Tipy, ako pripraviť tamarind
1 z 5

Tamarindové krevety

Spomínali sme, že z tamarindu sa pripravujú vynikajúce marinády? Či na krevety alebo na mäso, je to jedno. Výsledok bude stáť za to! Pripravte si tamarindové krevety podľa Bonappetit.com.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní