Ako sa stravovať pri dne? Aké sú príčiny a príznaky ochorenia?

Ako sa stravovať pri dne? Aké sú príčiny a príznaky ochorenia?

Pod pojmom dna rozumieme druh artritídy. Ide o chronickú poruchu látkovej premeny, respektíve metabolickú chorobu, pri ktorej dochádza v tele človeka k ukladaniu kyseliny močovej v podobe drobných kryštálov. Tie sa ukladajú hlavne v kĺboch, čo spôsobuje rozličné zdravotné ťažkosti. Dna je skutočne nepríjemným a značne bolestivým ochorením. Označovaná je aj ako choroba kráľov. Veľmi totiž súvisí aj so stravovaním a práve ľudia z vyššej vrstvy mali možnosť v minulosti konzumovať dostatok mäsa, alkoholu a podobne. Ani dnes však nie je dna zriedkavá a trápi sa ňou množstvo jedincov. Aké sú jej prejavy a aké stravovacie návyky je pri problémoch vhodné dodržiavať?

Aké sú príčiny dny?

Dne sa tiež hovorí lámka a kedysi v minulosti ju nazývali aj podagra. Toto ochorenie postihuje hlavne menšie kĺby horných a dolných končatín. Za vznikom dny môže byť vrodený defekt metabolizmu purínov či zvýšená tvorba kyseliny močovej, ktorú telo nestíha vylučovať. Rovnako môžeme príčinu hľadať v zníženom vylučovaní kyseliny močovej v dôsledku narušenej funkcie obličiek. 

Známe sú mnohé rizikové faktory, ktoré môžu prispieť k rozvoju daného problému. Medzi tie najvýraznejšie radíme najmä spôsob stravovania, konkrétne nadmernú konzumáciu mäsa či alkoholu. Ďalšími rizikovými faktormi sú nadváha a obezita či nedostatok pohybu. Lámka vo vyššej miere postihuje mužov v strednom veku.

Odporúčame: Čo jesť po cvičení? Tieto potraviny sú dobrou voľbou!

prejavy dny

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú príznaky ochorenia?

Sprievodné ťažkosti dny súvisia v prvom rade s ukladaním kyseliny močovej v kĺboch a podkoží, čo môže viesť až k rozvoju trvalých zmien na kĺboch. U pacienta sa však môžu objavovať aj rôzne mimokĺbové príznaky, u niektorých sú naopak prítomné dlhé obdobia bez prejavov. Pre lámku sú však primárne typické akútne dnové záchvaty, respektíve záchvaty artritídy, ktoré v mnohých prípadoch prichádzajú v noci. Sú charakteristické výraznou bolesťou postihnutého kĺbu. Dané miesto je citlivé na dotyk, opuchnuté a teplé.

Takýto záchvat môže trvať aj niekoľko hodín, v horších prípadoch aj viacero dní. Objaviť sa môžu horúčky. V mnohých prípadoch býva takto postihnutý palec na nohe. Ochorenie môže časom prechádzať do chronickej formy. Dôjsť môže k degenerácii kĺbu aj obmedzeniu pohyblivosti. Medzi mimokĺbové príznaky lámky môžeme zaradiť rozličné tráviace ťažkosti, napríklad hnačky či pálenie záhy. Objaviť sa môžu poruchy zraku, svalové bolesti, bolesti hlavy či zmeny na koži.

liečba dny

Zdroj: Shutterstock®

Je možná liečba?

Konkrétna liečba je aplikovaná hlavne v obdobiach, kedy pacient pociťuje výrazné ťažkosti a pravidelne sa objavujú spomínané záchvaty. V takomto prípade sú postihnutému podávané lieky tlmiace zápal aj lieky proti bolesti. Užívajú sa zvyčajne len krátkodobo, kým ťažkosti neodznejú. Pacient potrebuje pokoj na lôžku, úľavu môže priniesť vykladanie postihnutej končatiny do zvýšenej polohy.

Osvedčili sa studené až ľadové obklady. Jedinec by tiež mal prijímať veľké množstvo tekutín, čo môže podporiť lepšie vylučovanie kyseliny močovej z tela. Najlepšia je čistá voda či alkalické minerálne vody aj bylinné čaje, najmä z čaj z prasličky, púpavy, rebríčka či žihľavy. V obdobiach pokoja, kedy pacient nepociťuje spravidla výrazné ťažkosti, je liečba zameraná hlavne na prevenciu ďalších záchvatov. Význam majú rôzne režimové opatrenia i úprava stravy.

stravovanie pri dne

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa pri dne stravovať?

Ako sme načrtli vyššie, v obdobiach, kedy sa lámka výraznejšie neprejavuje, by mal pacient myslieť hlavne na prevenciu. Dôležitý je dostatočný pitný režim, dostatok pohybu aj udržiavanie si vhodnej telesnej hmotnosti. Veľmi dôležitá je však hlavne úprava stravy. Pacient by mal dôsledne dodržiavať odporúčania lekára. Vo všeobecnosti je však odporúčané znížiť príjem potravín s vysokým obsahom purínov. Ide hlavne o mäso, vnútornosti, divinu, údeniny, ale aj plesňové syry. Tieto potraviny sú nevhodné.

V obmedzenom množstve je možné konzumovať hydinu či ryby. Znížiť je potrebné aj príjem strukovín. Problémy môžu robiť potraviny, ako sú špenát, špargľa, chren, cesnak a hlavne alkohol, taktiež kakao a čokoláda, výrobky z bielej múky či plné cukrov. V jedálničku by sa naopak malo nachádzať ovocie, zelenina (okrem nevhodných druhov), obilniny a celozrnné potraviny, orechy. Vhodné sú vajcia aj syry s nižším obsahom tukov.

Odporúčame: Čo si dať na raňajky? 5 tipov, ktoré dodajú energiu, ale nie kilá!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní